Afganistan pod rządami Talibów zabroni kobietom uprawiania sportu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Talibowie uformowali tymczasowy rząd w Afganistanie i zaczęli podejmować pierwsze decyzje. Islamiści już zapowiadają, jaki los czeka tamtejsze kobiety - będą miały zakaz uprawiania jakiegokolwiek sportu. Uznano, że nie jest im to potrzebne.

 

Zachód wycofał się z Afganistanu, a powstałą "pustkę" szybko wypełnili Talibowie. Islamiści zapewniali cały świat, że ich rządy (jako tako) nie będą ograniczać swobód obywatelskich. Teraz wygląda na to, że Afganistan powróci do stanu z lat 1996-2001, gdy rządzili Talibowie. Za ich czasów kobiety między innymi nie mogły pracować i uczyć się, a także miały obowiązek zakrywać swoje twarze.

 

W środę, gdy Talibowie powołali tymczasowy rząd w Afganistanie, wiceszef komisji ds. kultury Ahmadullah Wasik ogłosił, że kobiety nie będą mogły grać w krykieta, ani uprawiać innych dyscyplin sportowych. Wyjaśnił, że kobietom nie jest to potrzebne, a poza tym ludzie z całego świata będą oglądać zdjęcia i filmy z zawodów, na których będą "odsłonięte kobiety", co nie jest zgodne z islamem.

Biorąc pod uwagę podejście islamu do kobiet, można założyć, że wkrótce Afganki będą miały również zakaz uczęszczania do szkół i podejmowania pracy zarobkowej. Nowy islamski rząd uspokaja kobiety, że zawsze będą mogły załatwiać swoje podstawowe potrzeby, np.... chodzić na zakupy.

 

Zachód zauważył, że w nowym afgańskim rządzie nie tylko brakuje kobiet. Niektóre stanowiska zajęli terroryści poszukiwani przez Stany Zjednoczone oraz weterani 20-letniej wojny w Afganistanie. W tymczasowym rządzie pojawiły się również osoby, które wchodziły w skład rządu w latach 1996-2001.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ronin

w azji podoba mi sie to prawo

w azji podoba mi sie to prawo ze dziewczyna musi podrozowac w towarzystwie chlopaka niby zniewolenie na pierwszy rzut oka ale jak zobaczylem na efekty tam ludzie naprawde podrozuja wspolnie i maja z tego radosc mimo ze nie maja takich srodkow podrozy jak my. a nie jak u nas ostatnio taka samochoda stoi szereg samochodow kazdy kopci i w kazdym siedzi tylko jedna osoba kierowca kobieta badz facet i kazdy z posepna mina. czy to jest dobre i ekonomiczne podrozowanie ?? i tylko korek sztuczny zrobili.

Portret użytkownika Max 1983

Tępe kurwy to siedzą w sejmie

Tępe kurwy to siedzą w sejmie ,natomiast sport uprawiają zwykle ambitne dziewczyny bo wysiłku zawsze w to trzeba włozyć masę a rezultaty takie by dobrze zarobić ma garstka.Zabraniać komuś aktywności fizycznej  tylko dlatego że ktoś jest płci żeńskiej może tylko debil i tylko debil może to popierać i nazywać normalnością.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika ronin

coz kultura zachodnia nie

coz kultura zachodnia nie jest atrakcyjna pod wzgledem obyczajowym. kto chce niechaj walczy o prawa lgbtq+psl i feministek ale na mnie nie liczcie wole obserwowac konflikty tak dziwnych tworow niz im pomagac co dziwne w azji nie ma tych problemow nie ma tam dziewczyn ktore zostawiaja swojch mezow i  dzieci i odchodza z innym facetem a wsrod mojch znajomych to nawet duzy procent sie zrobil. nie ma tam tylu rozwodow. dziewczyny nie chodza z nosami w telefonach co jest norma na zachodzie. hej krzyzowcy z czym wy chcecie do ludzi wasz system obyczajowy jest nieatrakcyny.

Portret użytkownika Max 1983

Wiesz o Azji jak widzę tyle

Wiesz o Azji jak widzę tyle co nic ,ale oczywiście musisz głupoty pisać::)Mniejsza ilość rozwodów nie musi świadczyć o większej moralności czy pokorności kobiet.Azja się bardzo zmieniła i takie choćby Japonki już wiele się od europejek nie różnią.Azjaci mają fioła na punkcie techonologii w tym telefonów są też na dziś chyba obok USA najbardziej aktywne na rynku porno ,kwitnie tam też na masową skalę prostytucja..

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Maryjan_66

Oni się przynajmniej nie

Oni się przynajmniej nie kryją ze swoimi zamiarami, niezaleznie czy to się kobietom podoba czy nie. Demokratyczne, skorumpowane władze w krajach 'cywilizowanych' zdolne są do znacznie drastyczniejszych posunięć  jednocześnie okłamujac swych obywateli  - i to tylko w imię ochrony własnego tyłka.

Portret użytkownika Maryjan_66

A po co? Urodziłem się na tym

A po co? Urodziłem się na tym obszarze, więc nie czuje powołania do uwalniania afgańskich kobiet z 'niewoli'. Samotność i niezadowolenie widzę w oczach kobiet na naszych ulicach - a skoro tak, my faceci coś partolimy, to może choć mi sie uda którąś rozradościć, lub inaczej - uwolnić od zachodniej 'niewoli mentalnej'.:o

Portret użytkownika zatera

Na Zachodzie można pozwać za

Na Zachodzie można pozwać za molestowanie,gwałt,można się rozwieść,można być niezależnym finansowym,nie trzeba znosić przemocy domowej,można prowadzić samochód,nie ma ukamieniowania czy podpalania czy lanie kwasem na twarz kobiety. Jak można mówić,że takie piekło jest lepsze niż Zachód. Posiadanie córki,żony w kraju gdzie kobieta nie może prowadzić samochodu,obawia się zbiorowego gwałtu,nie może wybrać ścieżki zyciowej i musi spuszczac wzrok to jedno z największych form niewolnictwa kobiety. Gorsze od krajów skrajnie muzułmańskich jest tylko handlowanie żywym towarem czyli przymusowa prostytucja.

Portret użytkownika Maryjan_66

Paradoksalnie to o czym

Paradoksalnie to o czym piszesz dotyczy głównie bogatych krajów muzułmańskich. Np w takim Dubaju poza przepychem, luksusem - znajdziesz na obrzeżach i w zakamrach posesji szejków wszystko to o czym tu wspomniałeś. To samo zresztą dotyczy 'rozrywek' zachodnich mlionerów. Skoro kobiety mają w biedniejszych krajach tak źle, dlaczego uciekają na zachód głównie mężczyźni? Dlaczego męzczyźni nie biorą z sobą kobiet, które są ich niewolnicami? Z europejek raczej niewolnic nie zrobią, prawa jazdy juz im przecież nie zabiorą.

Portret użytkownika Max 1983

A pomyślałeś że kobiety są

A pomyślałeś że kobiety są słabsze fizyczne ,mniej odważne ,mają też z racji tego gdzie im przyszło żyć mniejsze pojęcie o świecie czy najzwyczajniej w świecie są niesamodzielne i boją się że bez swoich brodatych mężczyzm sobie nie poradzą?.Dlatego nie uciekają.Łatwiej się przeprawić w długą i ryzykowną wyprawę młodemu facetowi niż kobiecie.Pomijam to że większość z nich pewnie była by gwałcona przez swoich towarzyszy podróży.Też mam dość zgniłego zachodu i naszej pseudo demokracji ,ale nie porównujmy mimo wszystko tego co my mamy z obozem koncentracyjnym dla kobiet które mają miejsce w krajach muzułmańskich.

 Pewnie są takie którym to odpowiada ,innego życia nie znają ,albo są religijne ,ale pomyśl co czuję dziewczyna która ma świadomość swojej wartości ,jakieś marzenia dotyczące wykształcenia się,samodzielności ....a jest sprowadzana do roli kozy .

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Namaste

Każdy z was ma trochę racji,

Każdy z was ma trochę racji, ale to jeszcze zależy od konkretnego kraju. W bardziej liberalnych krajach jak np. Maroko czy Tunezja wiele kobiet nawet nie chciałoby próbować żyć tak, jak Europejki, bo kobiety w Europie chodzą do pracy, a na muzułmankę musi zapracować mąż. Kobietom z tych krajów krzywda  się wielka nie dzieje. Natomiast nieco inaczej jest w takich krajach jak Afganistan czy Arabia Saudyjska, gdzie kobieta też nie może chodzić do pracy, ale traktowana jest gorzej niż zwierzę. A jeszcze inaczej jest w takich krajach jak Malezja czy Indonezja, ale tam nie ma Arabów, tylko ludy azjatyckie i choć religią jest tam Islam, to jednak wygląda on inaczej. 

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Portret użytkownika Quark

Może poprostu jest tak , że

Może poprostu jest tak , że tradycja kulturowa sankcjonuje normalność i wiele żyjących tam kobiet uważa swój los za naturalny dlatego się nie buntują bo widzą , że w całym ich kraju tak się żyje i tak zostały wychowane od dzieciństwa .

Portret użytkownika Namaste

Tradycja jak najbardziej

Tradycja jak najbardziej definiuje normalność. Z drugiej strony jak żyjesz w wiecznym strachu i jesteś traktowany gorzej od zwierząt, to może będziesz myśleć o buncie, ale się nie zbuntujesz, bo to przecież nie jest normalne, ale też strach ci na to nie pozwoli. Takie błędne koło się tworzy. By to się zmieniło, to trzeba kilku pokoleń, które będą żyć w inaczej zdefiniowanej normalności, ale na coś takiego nie będzie zezwolenia. 

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Strony

Skomentuj