Absolutny rekord temperatury w Sydney pobity

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Bezprecedensowa ciepło powróciło do Australii i mapy klimatu mogą potrzebować nowych kolorów do odzwierciedlenia kolejnych ekstremów temperaturowych.  W Sydney w piątek pad rekord temperatury, który utrzymywał się 74 lata. Termometry pokazały 45,8 stopni i to jest o pół stopnia więcej niż w styczniu 1939 roku.

 

W Nowej Południowej Walii, gdzie znajduje się, Sydney na nowo zadeklarowano zagrożenie pożarowe, a także wystosowano ostrzeżenie o burzach i silnym wietrze, pisze The Sydney Morning Herald.  Według lokalnej meteorolog Ben Domensino takie temperatury w lecie są nietypowe i powyżej 40 stopni, temperatura wzrosła tylko cztery razy w ciągu ostatnich 107 lat.

 

Ze względu na ciepło poważnie zakłócony jest ruch miejskich pociągów.  W jednym z przypadków, ze względu efekty rozszerzalności temperaturowej metalu, która spowodowała, że pantografy nie funkcjonowały prawidłowo, co dla 250 pasażerów skończyło się uwięzienie w dusznej pułapce, zaś spółka zarządzająca koleją nie jest w stanie zorganizować dla nich transportu.

 

W pobliżu miasta, w międzyczasie trwa walka z pożarami szalejącymi od ostatniego weekendu.  W tym czasie, płomienie zniszczyły ponad 50 domów.  Teraz pożary obejmują obszar 46 000 hektarów.   W pierwszym tygodniu nowego roku, podczas poprzedniej fali rekordowego ciepła w tym samym czasie było ponad 140 szalejących pożarów.  W pożarze uszkodzone zostało największe w kraju obserwatorium astronomiczne Siding Spring Observatory. Na szczęście udało się uratować z pożaru główny teleskop.

Według prognozy pogody, gorący północno-zachodni wiatr wkrótce ustąpić na zachodni, który przyniesie ochłodzenie.  W rezultacie, w ciągu nocy nastąpi gwałtowny spadek temperatury, a w sobotnie popołudnie w Sydney będzie „tylko” 23-24 stopnie. Zderzenie mas powietrza może skutkować bardzo gwałtownymi burzami a nawet tornadami.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Trisagion

To dobrze,bo ostatnie rekordy

To dobrze,bo ostatnie rekordy były już tylko po stronie zimy.Wielkie mrozy w Rosji i zimna Alaska,rekordowa pokrywa lodowa na Antarktydzie i prawdopodobnie czeka nas mała epoka lodowcowa na skutek braku aktywności Słońca w jego maximum...miło poczytać,że jescze gdzieś na plus jest...ale tak czy siak czekają nas chłodne lata...

Portret użytkownika b@ron

może sie zdziwisz ale jestem

może sie zdziwisz ale jestem zdecydowanie ciepłolubny ,gdy pare lat temu temperatura podchodziła do 40 stopni, ja sobie dach remontowałem w pełnym słońcu i zdecydowanie było lepiej niż teraz :)...oczywiście to kwestia upodobania ale takie 45 stopni nie jest straszne ,pić dużo wody i jest okej Smile

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika syriues

Czyli jednak wszystko

Czyli jednak wszystko gra.Zadnego ocieplenia nie ma.Jest zwykla cyrkulacja powietrza.Najwidoczniej wiatry tez sie zmieniaja.Pewnie tez pewnego dnia wiac nie bedzie.
Nie myslcie ze Ziemia zawsze taka sama bedzie,To blad tak myslec.Ona byla rozna.Teraz jest bardzo spokojna i umiiarkowana.A my co wymyslamy?Jakies teorie spiskowe<a rzady tymbardziej
Co tu gadac jakby kazdy mierzyl wszystko wszedzie to ludzkosc popadla by w obled

Portret użytkownika b@ron

kurcze..."temperatura

kurcze..."temperatura gwałtownie spadnie do 23-24stopni"...a u mnie za oknem minus 6 stopni a odczuwalna to chyba z minus 40 ;)))...podzielili by się tymi temperaturami ...bo ta biel za oknem wpędza mnie w depresje ,zima powinna trwać góra miesiąc a potem tylko lato ...paląc w piecu zastanawiam się gdzie to globalne ocieplenie u nas

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj