Abdykacja hiszpańskiego Króla Juana Carlosa z Burbonów

Kategorie: 

Król Jan Karol I Burbon - źródło: Wikipedia

Po niemal 40 latach panowania abdykował dzisiaj kolejny europejski monarcha, Jan Karol I Burbon. W telewizyjnym przemówieniu oświadczył, że zamierza abdykować na rzecz swojego syna, Księcia Filipa.

 

Okres panowania JKM Juan Carlos zawdzięcza dyktatorowi hiszpańskiemu generałowi Francisco Franco, który po zamachu stanu z 1936 roku rządził w formie oświeconej dyktatury aż do 1975 roku, kiedy na tron wstąpił JKM Jan Karol I Burbon. Restytucja monarchii nastąpiła w 1947 roku, ale do swej śmierci Franco pozostawał regentem. W tym czasie przygotowywał młodego Burbona do objęcia urzędu.

 

Odbudowując monarchię Franco nazywał „katolicką, społeczną, tradycyjną i reprezentacyjną”. Po śmierci generała Juan Carlos zgodził się na demokratyczne reformy czym doprowadził do wielu pozytywnych zmian w Hiszpanii. Za jego panowania dał się poznać jako polityczny element spajający kraj po latach podziałów. Zaliczył tez kilka spektakularnych wpadek jak niedawne polowani na słonia w Botswanie, które było bardzo kosztowne a na dodatek skończyło się dla króla poważną kontuzją biodra.

Schedę po monarsze ma objąć jego syn, Książe Filip, ale aby było to możliwe, konieczna jest modyfikacja hiszpańskiej konstytucji. Pojawił się też bardzo silny głos społeczny wzywający do zakończenia monarchii jako kosztownego anachronizmu. Nic na to jednak nie wskazuje, aby Hiszpanie postanowili zakończyć to co zapoczątkował generał Franco.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika LOLO

Sami psychopaci na tronach i

Sami psychopaci na tronach i w polityce. Jedni gwalca male dzieci inni wierxza w satana a ci ostatni z bronia na slonie lataja. A le to juz sie konczy na szczescie i wyplata nadejdzie i wielki but bedzie wyplacony w sam srodek dupala tych zbokow.

Portret użytkownika Roobaczkowa

Jaki człowiek może w

Jaki człowiek może w dzisiejszych czasach polować na słonie? Słonie wymierają. Co za kompletna bezmyślność! To już mało ważne za jakie pieniądze tam pojechał. Największy wstyd  po co tam pojechał. Dziwne, że na to akurat nikt nie zwraca uwagi.

Portret użytkownika Dedal

1. Franco był faszystą (i

1. Franco był faszystą (i nikt temu nie zaprzeczy).
2. Faszyzm wygenerował "oświeconą dyktaturę"  (jaja).
3. Faszyzm panował w Hiszpanii conajmniej do śmierci Franko (połowa 70tych  - baaaardzo długo).
4. Kler ma tam władzę nie mniejszą niż faszyści  (fakt).
 
Jaka jest więc naprawdę Europa - faszystowska? (bo faszyzm jest formą socjalizmu, z niego wywodza się obecne chadecje, ndecje).
 
A tak w ogóle to napiszcie coś o pogrzebie królowej brytyjskiej (zbiera się już od pół roku conajmniej i rychło zakończy).
 
PS
Filip ma uraz biodra, bo do słonia wali się z bardzo mocnej dwururki, odrzut potrafi połamac kości.
 

Skomentuj