60 milionom ludzi w Pakistanie grozi zatrucie arsenem z zanieczyszczonej wody

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Szokująco wysokie poziomy toksycznego arsenu zostały znalezione w wodach podziemnych pod wielkimi częściami Pakistanu, co może doprowadzić do narażenia na poważne ryzyko zatrucia 60 milionów osób.

 

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie Scientific Advances dotyczyły próbek zebranych przez prawie 1200 podziemnych pomp w latach 2013-2015 w Pakistanie. Obszary na południu i południowym wschodzie kraju były szczególnie złe, a wiele próbek wody zawierało ponad 200 mikrogramów arsenu na litr. Najwyższe stężenie wynosiło 500 mikrogramów. 

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że już 10 mikrogramów arsenu na litr wody może stanowić niebezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia. Objawy zatrucia arsenem to wymioty, ból brzucha, biegunka oraz odrętwienie ciała. Długotrwałe narażenie na działanie nawet niskich stężeń może powodować zaburzenia pracy wątroby, utratę funkcji układu sercowo-naczyniowego oraz nerek, defekty rozwojowe, neurotoksyczność, cukrzycę oraz różne formy raka.

 

Przyczyna skażenia jest naturalna. Arsen dostaje się do wody ze skał i osadów, przy niewielkich ilościach rozpuszcza się w podziemnych wodach. Pierwiastek nie posiada smaku ani zapachu, jednak jest bardzo toksyczny dla ludzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika trigi

Matka Ziemia w wielu

Matka Ziemia w wielu miejscach dodaje do wody arszenik, w USA także a na tych terenach to nie tylko Pakistan ale i Bengal wschodni i zachodni czyli delta Gangesu, tak aby żyło się lepiej zabójcom krów z żydowskich sekt.

Skomentuj