51% Kanadyjczyków uważa, że religie wyrządzają więcej złego, niż dobrego

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Michal/CC BY-NC-ND 2.0

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na terenie Kanady przez firmę Ipsos, 51% Kanadyjczyków uznaje religie za szkodliwe. Badania wskazują również, że niechęć do wyznawców religii jest wyższa niż sprzed lat.

 

Ankieta została przeprowadzona w dniach 20-23 marca 2017 roku na 1 001 mieszkańcach Kanady. Prowincja Quebec okazała się najbardziej sekularna - aż 62% badanych stwierdziło, że religie wyrządzają więcej zła niż dobra. Co więcej, 13% ankietowanych przyznało się, że straciłoby szacunek do danej osoby gdyby okazało się, iż jest wierząca (18% w przypadku prowincji Quebec). Jednocześnie tylko 24% badanych uważa ludzi religijnych za bardziej moralnych, ale aż 90% nie odczuwałoby dyskomfortu w obecności osób o innym wyznaniu.

 

W ostatnich latach ogólna niechęć do religii wzrosła. W 2011 roku, 44% ankietowanych postrzegało religie jako szkodliwe, zaś 32% badanych twierdziło, że osoby wierzące są "lepsi" od niewierzących.

 

Dla porównania, ankieta z 2014 roku przeprowadzona w Wielkiej Brytanii wskazuje na podobny trend wśród tamtejszej społeczności. Ponad 60% mieszkańców tego wyspiarskiego państwa uznało, że religie powodują więcej problemów niż rozwiązują. Ponad 12% ankietowanych stwierdziło, że ateiści są bardziej moralni od wierzących w porównaniu do 6% badanych, którzy uważają, że jest odwrotnie. Ponadto, 8% Brytyjczyków określiło siebie jako bardzo religijnych a ponad 60% jako niereligijnych.

 

Źródła:

http://globalnews.ca/news/3522802/religion-is-increasingly-seen-as-doing-more-harm-than-go...

http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/11/03/religion-beyond-belief_n_6094442.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MiamiVibe

Każda religia powinna być

Każda religia powinna być zdelegalizowana jako jedno z najgłówniejszych źródeł wzbudzania poczucia winy, niskiej samooceny, depresji, beznadzieii, strachu, ciemnoty oraz uczyniania społeczeństw służalczych i poddańczych, co służy interesom ,,kościoła". I tak ludzie zamiast wierzyć w siebie (nie mam tu na myśli new age), wierzą w różnorakie bożki co kiedyś tam zejdą na ziemię, aby uwolnić ich od problemów, jednocześnie dając się zarzynać i pętać w kajdany niewolnictwa oraz poniżać na każdym kroku.

Portret użytkownika Odważniak

Mój Dobry Bóg jes dobry i

Mój Dobry Bóg jes dobry i miły. Stwarza małe kotki i kwiatuszki, głaska wszystko promieniami Słońca i Wiatru, podlewa ogrody i zachwyca pięknem. Ciężką walkę toczy każdej chwili z psujami, co to robią brzydko źli ludzie, co śmiecą, smrodzą i hałasują. Pomagam Dobremu Bogu jak mogę, zbieram śmieci, wyłączam silniki, cieszę się pięknem, modlę: Dobry Boże, spraw, żeby źli ludzie stali się dobrzy, albo przestali istnieć. Dobry Boże spraw, by dobre istoty miały pełne brzuszki i uśmiechały  życiem.

Portret użytkownika tteis77

"Bóg, dał wszystkiemu WOLNĄ

"Bóg, dał wszystkiemu WOLNĄ WOLĘ, nawet ZŁO ją posiada. A mając wolną wolę nie można w nią ingerować" "to nie bóg poddaje was próbie on przecież widzi i wie wszystko. tylko zło" "a jeśli zapytacie dlaczego ono was poddaje próbie, zapytajcie. "Szukajcie a znajdziecie chociaż byście mieli rozwiązanie na własnym nosie"

Portret użytkownika tteis77

Na to odezwał się Piotr:

Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» 29A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi, i krocząc po wodzie, przyszedł do Jezusa. 30Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» 31Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, małej wiary?».

Portret użytkownika r.abin

A jakie to ma znaczenie

A jakie to ma znaczenie praktyczne, ważna jest tolerancja - bo wiara jest immanentną cechą człowieka. Pojęcie Boga, związane jest z hipokampem - uszkodzenie powyższego, eliminuje Boga ze świadomości. Przestrzegam jednak przed resekcją, gdyż powoduje to również niemożność nauczenia się czegokolwiek

Portret użytkownika inzynier magister

już nidługo zabronią całkiem

już nidługo zabronią całkiem chrześcijaństwa i zapanuje islam !! "W szwedzkim przedszkolu w mieście Umeå na północy kraju zakazano tradycyjnej modlitwy, w czasie której dziękuje się Panu Bogu za strawę i napoje na stole. Władze uznały, że tego typu zachowania nie mogą stanowić elementu systemu edukacji przedszkolnej.„W niezależnym światopoglądowo przedszkolu w mieście Umeå – jak głosi decyzja władz – tego typu odniesienia do Boga mogą mieć miejsce jedynie incydentalnie. Nie mogą natomiast stanowić elementu naszego systemu edukacji przedszkolnej”.Ratusz w Umeå krytycznie odniósł się ponadto do wypowiadania słowa „Amen” oraz cytatów z Pisma Świętego, które ponoć pojawiały się w czasie wspólnego z nauczycielkami przygotowywania posiłków.Dyrektorka przedszkola, Britt Marie Mårtensson poinformowała, że dotychczasowa modlitwa przed jedzeniem będzie zastąpiona bezosobową frazą: „Dziękujemy za słońce i deszcz oraz za żywność na naszym stole”. – Modlitwa, w czasie której dzieci dziękowały Panu Bogu przed posiłkami to u nas bardzo stara tradycja. Dostaję coraz więcej sygnałów od rodziców dzieci, że teraz bardzo trudno będzie wypełnić powstałą pustkę – dodaje pani Mårtensson. http://www.pch24.pl/w-szwedzkim-przedszkolu-zakazano-modlitwy-przed-posilkiem--nie-moze-byc-elementem-edukacji,53293,i.html#ixzz4njHuYA2D

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj