4 stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Turyści utknęli w schroniskach

Kategorie: 

Kasprowy Wierch - Źródło: kadr z YouTube

W Tatrach spadło bardzo dużo śniegu. Pokrywa jest w wielu miejscach większa niż 2 metry. Oznacza to, że wiele szlaków nie nadaje się do wędrówek. Tatrzańskie schroniska, w których znajdowali się turyści, zostały odcięte od świata. Wprowadzono najwyższy, 4 stopień zagrożenia lawinowego w 5 stopniowej skali.

 

W sumie w schroniskach utknęło 50 turystów. Ratownicy apelują aby nie wychodzić na szlaki, ponieważ jest to teraz bardzo niebezpieczne i lawiny mogą się pojawiać nawet od niewielkiego nacisku na śnieg. Zresztą zeszło już kilka naturalnie wywołanych lawin, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 

Trzeba zaznaczyć, że 4 stopień zagrożenia lawinowego nie jest ogłaszany często. Bywały ostatnio takie zimy gdy nie było większego niż 3 poziomu zagrożenia.

Media podają, że w schroniskach przebywa około 50 turystów, którzy zostali tam uwięzieni przez pogodę. Nie ma obecnie planów aby ewakuować ich śmigłowcami ponieważ stan zdrowia wszystkich pozostających w górach jest dobry, a schroniska są wyposażone w zapasy, które pozwolą im przetrwać nawet do wiosny. 

 

Zapewne nie pociesza to uwięzionych, ale alternatywą jest odradzana obecnie przez TOPR wędrówka w dół. Prognozy pogody wskazują na to, że nadchodzą kolejne silne opady śniegu, co może tylko pogorszyć sytuację na tatrzańskich szlakach. 

 

Równie niebezpiecznie zrobiło się w Karkonoszach gdzie jest obecnie 3 stopień zagrożenia lawinowego. Tamtejszy GOPR wzywa, aby zrezygnować z wychodzenia w góry. 

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj