35 jednoczesnych erupcji wulkanicznych na świecie

Kategorie: 

Lista aktualnych erupcji wulkanicznych

Aktywność wulkaniczna na świecie pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Jak wyliczył portal Volcano Discovery obecnie mamy do czynienia z 35 jednoczesnymi erupcjami wulkanicznymi o różnym poziomie intensywności.

 

Zdecydowana większość z nich znajduje się w obrębie tak zwanego Pacyficznego Pierścienia Ognia. Gdy patrzy się na powyższe zdjęcie można zobaczyć ten obszar w formie zaznaczenia. W centralnym punkcie mapy mamy gorący punkt, Hawaje a w obrębie wybrzeży Oceanu Spokojnego rzeczywiście jest teraz bardzo dużo ognia.

 

Największa erupcja wpływająca bezpośrednio na ludzi ma obecnie miejsce w Indonezji. Bardzo gwałtowna erupcja przebiega wciąż w obrębie wulkanu Sinabung. Ewakuowano tam kilkanaście tysięcy osób, a emisje popiołu spowodowały w okolicy coś, co bywa nazywane wulkaniczną zimą. Oprócz niego w samej Indonezji jest jeszcze 6 wulkanów na różnym poziomie erupcji.

Erupcja wulkanu Sakurajima w Japonii - foto:twitter

Warto odnotować to, co dzieje się w Japonii, gdzie jeszcze bardziej aktywny niż zwykle stał się wulkan Sakurajima. Wspominaliśmy też o przejawach wulkanizmu około 1000 kilometrów od Tokio, którego wynikiem jest powstanie w tamtym miejscu nowej wyspy.

Erupcja wulkanu Etna - Foto: Sacha Di Bartolo

Nie sposób też nie wspomnieć o tym, co dzieje się na Sycylii, gdzie Etna wybucha raz za razem wyrzucając w powietrze fontanny lawy. Niektóre z tych paroksyzmów są tak znaczne, że lawa wystrzeliwuje do 800 metrów ponad krater. Erupcja z 24 listopada była tak poważna, że w promieniu kilkudziesięciu kilometrów spadł deszcz składający się z fragmentów skał wulkanicznych i pyłu.

 

Poważnie wygląda też sytuacja na Kamczatce gdzie oprócz wielkiego wulkanu Kluczewska Sopka duża aktywność pojawiła się w obrębie wulkanów Siwelucz, Kizimen, Karymski i Żupanowski. Półwysep Kamczacki jest od zawsze bardzo aktywny wulkanicznie i jest to widoczne zwłaszcza w ostatnich tygodniach.

 

Światowa aktywność wulkaniczna dawno nie była na aż takim poziomie. Jeśli stan ten utrzyma się dłużej można będzie zacząć rozważać, jaki wpływ wywrze to na ziemski klimat. Nie tak dawno temu, bo w 1991 roku doszło do znacznej erupcji wulkanicznej na Filipinach. Wybuch wulkanu Pinatubo spowodował wtedy efekt w postaci obniżenia globalnej temperatury o 0,5 stopnia Celsjusza. Skumulowana ilość materiału wulkanicznego docierającego do wyższych partii atmosfery w wyniku jednoczesnych erupcji w wielu miejscach na świecie może spowodować podobny efekt.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Cristof

Nie wiem , nie potrafię

Nie wiem , nie potrafię załączyć twego linku , ale i tak skopiowałem kawałek i chyba znalazłem zdjęcie które masz na myśli. 
 
9f6c6db571f8457f.html
chyba to masz na myśli ?
 
no sorry ale moja wiara nigdy nie byłaby oparta na takich argumentach . Powiesz mi co tu widzisz ? ja wciąż widzę coś czarnego małego , trochę zawiodłem się na Tobie . Ludzie są strasznie łatwowierni , szukasz tylko byle jakiej sensacji .
 
Zobaczyłem twoje konto na fotosiku i niestety wszystkie zdjęcia na twym profilu są bardzo słabej jakości :( 
miej za grosz honoru dla siebie i przestań nawijać o tym bo w wielu oczach robisz z siebie pośmiewisko i jest mi Cię naprawdę szkoda . 

Viva Cristo Rey 

Portret użytkownika b@ron

nooo...oglądałem twój film

nooo...oglądałem twój film zibi i nie dziwie ci się że nie chcesz go wstawić po raz drugi...na filmie da się nawet zauważyć machanie skrzydłami ptaków...film rozwiązuje tą twoją zagadkę z obcymi...a ten obiekt który opisywałeś że spadł z góry i wpadł w las błyskając na niebiesko to nie był...hmmm robaczek świętojański ?...:D nie obraź się ale widzisz czasem coś co nie jest związane z "obcmi" ...oczywiście że wszystkich rozumów nie zjadłem i mogę się mylić ale skoro tyle tego jest to rób i wstawiaj zdjęcia ,a nie odwołuj się ciągle do tego samego...co się dziwisz że obrazek oglądało 4500 ludzi jak bez przerwy odwołujesz się na ten sam z mocno zzoomowanym ptakiem z filmiku ,toż ja sam miałem z 10 wejść na ten obrazek licząc że zobacze coś nowego , a tu nic...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika darmi

"Wybrana przez ciebie strona

"Wybrana przez ciebie strona nie istnieje" ,tak samo jak nie istnieje jeszcze strona w której mógłbyć to dokumentować w fajny sposób. Załóż może stronę tylkozibi.pl lub statkikosmiczne.pl i wrzucaj tam wszystko co może wskazywać na twoje domysły, będziemy tam spoglądać.Proponuję również korespondować z ludźmi którzy siedzą w tym temacie. Oczywiście,że są tutaj osoby które interesują się tą tematyką, ale są też osoby które chcą pozyskać wiedzę na dany temat, zibi musisz spamować w każdym temacie ?

Portret użytkownika Cristof

Nie , po prostu

Nie , po prostu zweryfikowałem twoje posty i okazało się że nie masz racji . Po prostu lubię sprawdzać informacje bo w internecie jest wiele osób które często nieświadomie tworzą dezinformacje . 
 
Zapewniam Cię że nie jestem żadnym " rządasem " , jestem w miarę tolerancyjny dlatego zweryfikowałem ten filmik . 
 
Nie jestem żadnym " rządasem " nie wierzę w istoty pozaziemskie 
Jestem Katolikiem i nie eksponuje tutaj swoich przekonań religijnych a ty się wielce oburzasz że ludzie dostrzegają że na tym filmiku nic nie ma , tylko dużo much . Nawet dam Ci 1 % szansy że to nie muchy , jakieś czarne plamki ale poza tym nic nie widać . 
Za daleko wybiegasz 

Viva Cristo Rey 

Strony

Skomentuj