Do 2030 roku ozon może zmniejszyć wielkość plonów rolnictwa o 20%

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Wciąż słyszymy jak bardzo niebezpieczna jest dziura ozonowa, jaka cyklicznie tworzy się nad biegunami naszej planety. Wszyscy wiemy jak tragiczne mogą być konsekwencje ekspozycji na promieniowania UV pochodzące ze Słońca. Okazuje się, że ozon może tez powstawać przy powierzchni ziemi i wtedy wywiera bardzo negatywny wpływ na uprawy.

 

Zespół naukowców z University of Illinois od dwóch lat prowadził badania terenowe nad wpływem ozonu na wielkość plonów. Wyniki badań potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia. Ozon może znacznie zmniejszyć plony. Badania przeprowadzono na soi, ale być może rezultaty dotyczą również innych ważnych roślin używanych w przemyśle spożywczych.

 

Ludzie na ogół uważają, że ozon jest wysoko, w górnych warstwach atmosfery i chroni Ziemię przed promieniowaniem ultrafioletowym.  Jednak poniżej powierzchni Ziemi, ozon jest zanieczyszczeniem, które jak się wydaje, może spowodować poważne szkody w uprawach.

 

Ozon to aktywna chemicznie substancja, która łatwo reaguje z błonami komórkowymi i rozmaitymi białkami., W skrajnych przypadkach ludzie mogą uszkodzić nawet układ oddechowy. Ozon niszczy też rośliny, zaburza fotosyntezę i wzmaga starzenia się roślin.  W rezultacie absorbują one mniej węgla, co zmniejsza ich wydajność.  Amerykańscy naukowcy udowodnili, po raz pierwszy, że obecne poziomy zanieczyszczenia ozonem są już na tyle wysokie, aby spowodować zauważalne szkody w rolnictwie.

 

Naukowcy badali reakcję 7 różnych genotypów soi na osiem poziomów ozonu (od 38 ppb do 200 ppb).  Ostatni poziom jest bardzo wysoki, ale często osiągany w bardzo zanieczyszczonych obszarach Chin i Indii. Uczeni odkryli, że każdy wzrost stężenia ozonu powoduje niekorzystne skutki i spowodował zmniejszenie plonów soi dla każdej dodatkowej części na miliard. Naukowcy szacują, że dalszy wzrost stężenia ozonu spowoduje utratę plonów o 20 procent do 2030 roku.

 

Warto zaznaczyć w tym miejscu, że zanieczyszczenie ozonem, może być tez pochodzenia naturalnego. Ozon towarzyszy wyładowaniom atmosferycznym. Ostatnio pod tym względem jest szczególnie intensywnie. Kilka dni temu pojawiły się informacje, ze w Australii podczas jednej z burz uderzyło aż 170 000 piorunów. Gdyby taka burza zdarzyła się gdzieś nad polami uprawnymi stężenie ozonu rośnie dramatycznie i wyrządza to nieodwracalne szkody.

 

 

Źródło: http://rnd.cnews.ru/natur_science/news/line/index_science.shtml?2012/11/09/509215

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Jak dla mnie to kolejna bajka

Jak dla mnie to kolejna bajka naukowców usprawiedliwiająca plany depopulacyjne NWO.
Skąd wogóle pomysł na takie coś, człowiek jako taki w swojej działalności nie produkuje ozonu.
Czemu niby nagle matka natura miałaby zwiększyć produkcję ozonu?
Bajki dla ciemnoty z wypranymi mózgami usprawiedliwiające depopulację i tyle! Najlepszy sposób na wmówienie komuś czegoś to wymyślenie jakiegoś naturalnego problemu środowiskowego dla usprawiedliwienia swoich nieludzkich planów.

Portret użytkownika marcin

to nie bzdury  najwieksze

to nie bzdury  najwieksze stężenie ozonu w europie jest w paru wioskach w szwajcari pierwsze słysze że żle oddziałuje na rośliny(penie nie było do tej pory badań) ale na ludzi ma b.zły wpływ  bół głow itd

Portret użytkownika Ozon?

Co za bzdura... Rosnące

Co za bzdura... Rosnące stężenie ozonu przy powierzchni ziemi? Ozon jest bardzo niestabilną postacią tlenu (O3) i rozpada się bardzo szybko. Fakt że zanim się rozłoży może wyrządzić szkody ale nie ma szans na utrzymanie przy powierzchni ziemi stałego stężenia, co dopiero na jego znaczący wzrost...
 

Portret użytkownika facet 63

Inne badania dowiodły, że

Inne badania dowiodły, że uprawy GMO dają mniejsze plony niż tradycyjne a uprawiana soja jest już tylko GMO .......czy te badania maja na celu zrzucenie winy za mniejsze plony soi na ozon ? .... pewnie sponsorem tych badań jest firma Monsanto.

Portret użytkownika syriues

Sa moze jakies pozytywne

Sa moze jakies pozytywne zmiany na ziemi ?
Czy to bedzie jedna wielka negatywna manipulacja?
Ni eiwerze,ze nie ma jakichs dobrych zmian.
Wiem jedynie tyle,ze przykrywaja niebo sztucznymi chmurami i sie ciemno robi.slonca nijak nie ma.Czuje sie jakby wybuchl gdzies nieopodal wulkan i przyslonic niebo.
Oczywiscie niebo nie ma naturalnych barw ani nawet ksztaltow.
Jak juz co to nie ozon pozbawi nas roslinek ,a te przyslanianie slonca.
I przestancie walic kity ze nic sie nie da z tym zrobic.Kto powiedzial ,ze trzeba produkowac na skale masowa?Predzej wyjalowienie gleby nas czeka.
Folie czy szklarnie sa tez mozliwe,a czlowiek wcale nie musi jesc na codzien chleba czy bulki.Moze jesc inne rzeczy.
To miasta wielkie babilonskie molochy niszcza planete.Zadna babcia ze wsi,czy dziadek.
Te artykuly powinny byc wysylane do rzadow ,a nie do nas by je oceniac
Po co w ogole to cale przedstawienie?
Rzady czerpia zyski z miast,z tego labiryntu nie da sie wyjsc bez cierpienia
Bedzie zle,bo zle to zorganizowano.Sa przyczyny i sa skutki.
To tak jak pic vodke ,im wiecej jej we krwi tym gorzej z posiadaczem.
Kazdy z nas wie,ze drzewo polyka co 2 i zamienia je w swoje galazki i objetosc.
Nalezy sadzic drzewa i ich nie wycinac przez okolo 1000 lat,wtedy bedzie wszystko wporzadku.Oczywiscie rzady maja inne zdanie.Chodzi o zysk ,a na koncu smierc poda wyciagnie reke po swoje.czy az tak pragniemy usmiercic ta planete?
Kto jest wlasciwie wrogiem zycia,jak nie pieniadz wladza.
Czas na zmiany,ale pozytywne.Nie ma czasu na to by patrzec jak udaja ze cos robia.Wielkie koncerny ,ropa , dyktatorzy,tyrania,nie trafione pomysly ,i co najwazniejsze brak szacunku.Traktujemy ziemie jak smietnik i sie w niego zamieni.Jedynie gdy przestaniemy teraz mamy jeszcze szanse na uratownie planety.Potem bedzie jak mars.co2 wysuszy planete na piach.
Za bardzo zboczylismy z kursu i to tylko przez 200 lat
Tak wykonczyc planete-wstyd

Portret użytkownika kukulabaj

Pozytytywne zmiany na pewno

Pozytytywne zmiany na pewno są ale to się nie sprzeda. Teraz najlepsza jest papka medialna ludzie mają się BAĆ i w przypadku Polski oglądać TVN 24 i POLSAT.!!!!I słyszeć ze ktoś na drugim końcu Polski  się powieśił.CZOSNEK, OWOCE,PROFILAKTYCZNIE PESTKA Z MORELI.!!!I ASPARTAM precz z produktów.!!!!!!

kukulabaj

Strony

Skomentuj