Do 2030 roku obszary miejskie wzrosną trzykrotnie

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Według najnowszych prognoz do 2030 roku powierzchnia miast na świecie wzrośnie o 185%, a ich ludność dojdzie do 5 miliardów. Taki wniosek wyciągnął zespół naukowców z Yale, Bostonu i University of Texas, którzy opublikowali prognozę globalnego wzrostu miast i ich wpływu na środowisko.

Jak twierdzą naukowcy, w 2030 roku, obszar miast wzrośnie do 1,2 mln kilometrów kwadratowych, czyli będzie trzy razy większy niż w roku 2000.  Najwyższy wskaźnik urbanizacji wystąpi w 48 krajach świata, szczególnie w Azji i Afryce.

 

Miasta na „czarnym kontynencie” będą rosły najszybciej, i spodziewa się, że ich powierzchnia zwiększy się o 590% w porównaniu z początkiem tego tysiąclecia. Najszybciej urbanizacja będzie postępować nad brzegiem Nilu w Egipcie, w Zatoce Gwinejskiej, na północnym brzegu Jeziora Wiktorii w Kenii, Ugandzie, Rwandzie i Burundi, a także w Nigerii i wokół stolicy Etiopii, Addis Abeby. Oszałamiający rozwój Afryki jest możliwy tylko dzięki istnieniu wielkich opóźnień cywilizacyjnych.

 

Druga na liście jest Azja, gdzie 55% nowych obszarów miejskich powstanie w Chinach i w Indiach.  W Chinach od Hangzhou do odcinka Shenyang zurbanizowana strefa przybrzeżna sięgania do 1800 km. W Indiach, w miasta są skupione wokół stolicy państwa. Naukowcy zauważyli, że szybki rozwój miast będzie prowadzić do wzrostu ilości obiektów infrastrukturalnych. Powstanie wiele nowych dróg, elektrownie, wodociągi i kanalizacje.

 

Wśród negatywnych skutków gwałtownej urbanizacji, naukowcy zauważają poważne szkody dla środowiska naturalnego. Będzie to przede wszystkim zmniejszenie o 5% powierzchni lasów tropikalnych, co zwiększy emisję gazów cieplarnianych. Poza tym znikną siedliska 41 gatunków ssaków, 25 gatunków ptaków i 139 gatunków płazów. To odpowiada 30% z Afryki i 33% fauny europejskiej.  Najbardziej ucierpią lasy Gwinei w Afryce Zachodniej, w Japonii, na Karaibach, na Filipinach, w Indiach Zachodnich i Sri Lance.  Zgodnie z prognozą, obszary miast w tych regionach mogą wzrosnąć nawet o 900-1900%.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika klacz

tyle miesca jest na swiecie

tyle miesca jest na swiecie zobaczcie sobie na mapie ile terenu jest zamieszkiwane przez ludzi a ile jeszcze jest wolnego mozliwosci sa nie ograniczone  jesli sie tylko chce mozna tez budowac pod ziemia wiec nie piszcie mi tu glupot ze przeludnienie ma byc jak to jest nie realne 

Jeżeli mi uwierzyłeś to znaczy, że uległeś praniu mózgu. Jeżeli mi nie uwierzyłeś to znaczy, że uległeś ignorancji.

Portret użytkownika jaro

bedzie mniej polakow!! -

bedzie mniej polakow!! - zgoda,ale...Polityka emigracyjna ,nawpuszcza nam ciapatych ,bunioli i i inna tzw. sile robocza... na ktora to po kilku latach to my bedziemy pracowac,tak jak teraz Francja i Niemcy np. 

Portret użytkownika Venture

@Sid, Admin raczej dobrze

@Sid, Admin raczej dobrze napisał :). 185% to prawie trzykrotny wzrost, np. jeśli Tobie kapitał na koncie wzrośnie o 100% (z 10tys do 20 tys), to znaczy, że się podwoi, o 200% - się potroi.Jeśli pow miast wzrośnie do 1,2mld km kwadratowych to znaczy, że w 2000 roku było 0,42mld km, (1,2-0,42)/0,42*100%=185%.

Strony

Skomentuj