Do 2020 roku popyt na kakao przekroczy jej produkcję o milion ton

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Nie ma niestety dobrych wieści da miłośników czekolady. Według raportu opracowanego na zlecenie liderów światowego rynku czekolady, do roku 2020 zapotrzebowanie na kakao przekroczy produkcję o minimum milion ton, a do 2030 zabraknie nawet dwa miliony ton.

 

Raport wykonany dla korporacji Mars i Barry Callebaut wskazuje na to, że susza, choroby, i gwałtowny wzrost popytu na czekoladę na rynkach azjatyckich, może doprowadzić do niedoboru czekolady i poważnego wzrostu jej cen. Jedynie w ciągu ostatnich sześciu lat cena kakao wzrosła aż o 87%. Jeśli te prognozy się potwierdzą to popyt na kakao już wkrótce przekroczy znacznie jego produkcję. Już w ubiegłym roku popyt na czekoladę o 70 tysięcy ton przewyższył możliwości produkcyjne. W tym roku, pomimo dobrych zbiorów, podaż ledwie nadąża za rosnącym popytem.

 

Z prognoz Euromonitora wynika, że sprzedaż czekolady wzrośnie w 2014 roku o 6%. Szczególnie duże zapotrzebowanie na kakao jest na rynku azjatyckim. Obecnie w regionie Azji i Pacyfiku sprzedaje się tylko 10% czekolady, ale udział ten szybko rośnie. Typowy Chińczyk i tak w ciągu roku spożywa tylko 5% czekolady, którą zje statystyczny Europejczyk.

 

Mimo to konsumpcja kakao w Chinach wzrosła w ostatnich latach prawie dwukrotnie, z 40 tysięcy ton w 2010 roku do 70 tyś. ton w tym roku. Również w Indiach spożycie czekolady wzrosło ostatnio z 25 tyś. ton do 40 tyś. ton. W tym tempie Chiny już do 2014 roku dościgną pod względem spożycia czekolady rekordowy pod tym względem rynek amerykański.

 

Jeśli prognozy ekspertów się sprawdzą, w ciągu kilku dziesięcioleci czekolada może być bardzo rzadkim i drogim towarem. Eksperci szukają sposobów, aby rozwiązać ten problem. Jednym z pomysłów, nad którymi pracują obecnie producenci czekolady, to opracowanie receptur z mniejszą ilością kakao w czekoladzie i zastępowanie go innymi składnikami. Bierze się również pod uwagę zmniejszenie wielkości tabliczek czekolady.

 

Innym sposobem wyjścia z tego impasu jest hodowla nowych odmian kakao, o wyższej wydajności i odporności na choroby. W Ekwadorze prowadzi się obecnie testowe uprawy nowej odmiany kakao CCN51, której wydajność jest siedmiokrotnie większa niż w przypadku konwencjonalnych odmian tej rośliny, a na dodatek jest bardzo odporna na choroby. Wadą takich odmian jest niestety smak, który nie jest tak intensywny jak w przypadku tradycyjnego kakao, ale specjaliści mają nadzieję, że istnieje możliwość przezwyciężenia tej niedogodności.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nel35

Obecna "czekolada" bardzo

Obecna "czekolada" bardzo przypomina wyroby czekoladopodobne z lat osiemdziesiątych. Czekolada powinna być krucha a jest gumowata. Dlatego nie warto kupować czekolady zawierajacej mniej niż 60% kakao.

Portret użytkownika klrmf

Dla miłosników kakao polecam

Dla miłosników kakao polecam gorący napój, zalewasz gorącą wodą nie wrzącą kakako wg smaku ze szczypta cynamonu, taki napój jest bardzo energetyczny, niektórzy twierdzą, że bardziej od kawy, bo kawa to w zasadzie zamulacz wg mnie. Ważne jest to, żeby nie słodzić tego napoju, dla smakoszy gorzkiej czekolady to nie będzie problemem.

Portret użytkownika mk

Nie, to ta robiona z ziarna

Nie, to ta robiona z ziarna kakaowca (bean to bar). pozostałe to jak olej  wytłoczyn wyyłoczonych oliwek. Do tego właśnie te korporacje posiadają co 4 ziarno na swiecie, więc mogą sobie spekulować, to w ich interesie.

Portret użytkownika keri

ZimaTysiąclecia

ZimaTysiąclecia wrote:

nawet teraz stosuje się już zamieniki kakao.

Od kiedy podrożało kakao w wyrobach czekoladowych ścierwa producenckie wciskają kawę. Jest to szczególnie szkodliwe dla dzieci, które lubią dużo wyrobów czekoladowych, a jedzą podmienioną kawę. Na opakowaniu oczywiście jest napisane, że jest kakao, a smak jest kawy.
Zmniejszanie ilości kakao wobec tego co na etykiecie to oczywista oczywistość.

Skomentuj