170 tysięcy lat temu ludzie jedli gigantyczne ślimaki

Image

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy od dawna interesują się pytaniem, co jedli starożytni ludzie. Naszym zdaniem zwykle polowali na przykład na mamuty. Ale w rzeczywistości ich dieta obejmowała mięso różnych zwierząt, a także wiele innych produktów. Na przykład ostatnie badanie wykazało, że starożytni ludzie jedli ślimaki. Z jednej strony nie jest to zaskakujące, ponieważ ludzie do dziś jedzą wszelkiego rodzaju skorupiaki, w tym ślimaki. Ponadto w tamtych czasach były one ogromnych rozmiarów, znacznie większe niż na przykład współczesne ślimaki winniczki. Ale z drugiej strony jest to najwcześniejszy dowód na to, że ludzie jedli skorupiaki. Jeszcze ciekawsze jest to, że nasi starożytni przodkowie, wstępnie je gotowali.

 

Naukowcy z University of the Witwatersrand w Johannesburgu przeprowadzili badania w jaskini zwanej graniczną. Znajduje się w skale na zachodnich zboczach gór Lebombo, położonych w pobliżu granicy między Republiką Południowej Afryki a Suazi. To jedno z najsłynniejszych kamiennych schronień Homo Sapiens, z którego ludzie zaczęli korzystać 200 tys. lat temu. Świadczy o tym wiek najstarszego odkrytego tu popiołu. Tak, w tym czasie Homo sapiens wiedział już, jak rozpalać ogniska. 

 

Prace archeologiczne w jaskini rozpoczęły się w latach 30. ubiegłego wieku i trwają do dziś. W jaskini znaleziono szczątki starożytnych ludzi, narzędzia kamienne, a także kości różnych zwierząt, z których część już wymarła. Ludzie mieszkali w jaskini granicznej przez ponad 170 tysięcy lat. Podczas wykopalisk, które prowadzono w latach 2015-2019, naukowcy odkryli fragmenty muszli ślimaków olbrzymich. Znajdowały się w osadach mających 170-70 tys. lat. To odkrycie natychmiast zainteresowało badaczy.

 

Fragmenty muszli należały do ​​ślimaków z rodziny Achatina, czyli ślimaków olbrzymich. Średnia długość skorupy takiego ślimaka wynosiła około 15 centymetrów. Oznacza to, że były nawet większe niż współczesna Achatina, której skorupa zwykle nie przekracza 5-10 centymetrów. To prawda, że ​niektóre z ich okazów mogą dorastać do ponad 20 centymetrów. Oczywiście sama obecność muszli nic nie znaczy, ponieważ ślimaki mogły naturalnie pojawić się w ziemi. Często zakopują się w glebie, aby uniknąć odwodnienia w porze suchej. Ponadto wiadomo, że muszli ślimaków używano do dekoracji, a nawet do ceremonii religijnych itp.

 

W badaniu naukowcy poddali obróbce cieplnej muszle współczesnych ślimaków z rodziny Achatinidae.Naukowcy zauważyli jednak szeroką gamę kolorów muszli - od lśniącego beżu po brąz i matową szarość. Zmiana koloru następuje w wyniku obróbki cieplnej skorupy. Aby upewnić się, że starożytni ludzie gotowali ślimaki, naukowcy zaczęli podgrzewać fragmenty muszli współczesnych ślimaków Achatinidae i Metachatina kraussi. Używali temperatur od 200 do 500 stopni i ogrzewali muszle przez różne okresy czasu.

 

Eksperyment wykazał, że po obróbce cieplnej muszle traciły masę i tworzyły się na nich mikropęknięcia, a zawarty w nich minerał aragonit zamieniał się w kalcyt. Dodatkowo muszle stały się bardziej matowe i zmieniły kolor. Następnie naukowcy wykorzystali spektroskopię w podczerwieni i ramanowską do zbadania próbek muszli z jaskini granicznej. Jak się okazało, przeszły te same zmiany. Nie ulega wątpliwości, że zostały one również poddane obróbce cieplnej. Naukowcy informują o tym w Quaternary Science Review.

 

 

0
Brak ocen

Nie ma w tym nic sensacyjnego, wszak wiele współcześnie żyjących małp też zjada skorupiaki i to na surowo. A wiadomo przecież że łatwiej "upolować" mięczaka czy skorupiaka niż rybę, nie mówiąc już o jakimś zwierzęciu lądowym. Kiedyś ktoś mnie poczęstował ślimakami z puszki ale ani ja ani nawet kot tego spróbować nie chciał. Dziwię się smakoszom małży i ostryg.. które je się na surowo prosto z muszli.. ochyda.. I jeszcze w restauracji karzą za to dużo płacić podczas gdy murzyni jedzą co prawda ostrygi ale jak już naprawdę nie ma nic innego a w brzuchu burczy.

0
0

Tam człowieki były 200 tysi lat temu ale w polinie człowieki dopiero przylazły z łajzami rzymskimi z watykanu - przynajmniej tak piorą łby w szkołach świeckich i katy-lickich

0
0

"Jezus wobec faryzeuszów mówił o powołaniu Abrahama, o swym pobycie w Egipcie,

występując przy tym przeciwko egipskiej rachubie czasu. Jezus powiedział

faryzeuszom, że obecnie świat 4028 lat stoi; kiedy zaś słyszałam Jezusa to

mówiącego, miał sam lat 31." Nie pojęte, skąd wam się biorą biorą te wszystkie dziesiątki tysięcy i miliardy lat? :)) 

0
0

Dodane przez inzynier magister w odpowiedzi na

A kto napisał , że ewolucja to TYLKO niby zejście małpy z drzewa bo to faktycznie bzdura ale jest ewolucja na poziomie intelektuualnych, poznawczym, duchowym - gdyż to poniosło ludzi w rozwoju technologicznym . Ten rozwój był hamowany przez was ponad 700 lat.

Zatem zostaliście mentalnie 200 tysi lat temu gdyż stwirdziłeś , że nie było ewolucji - wiem pisałeś o was i klikach wam podobnych.

Każdy sądzi wg. siebie.

0
0

Co za kretyński artykulik oczekuje że nasi przodkowie mieli polowac na mamuty w RPA ! A w eurazji na slimaki pod kołem podbioegunowym , tam wystepuja slimaki? i to olbrzymie?

Stek pomieszanych informacji. Dzieło bota miernej jakości

0
0