100 lat odzyskania niepodległości, której już nie mamy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości. To jest jedyna pewna rzecz. Towarzyszące tym obchodom założenie, że obecnie również mamy niepodległość, jest oczywistą nieprawdą. Kiedy i czy w ogóle, podczas tych 100 lat, Polska była niepodległa? 

 

Niewątpliwie sytuacja międzynarodowa, jaka powstała w Europie na skutek Wielkiej Wojny, sprzyjała odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Niebagatelną rolę odegrały też Stany Zjednoczone, czego dowodem jest 13 punkt programu pokojowego prezydenta Thomasa Woodrow Wilsona. 

"13. Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową."

Takie stanowisko USA to w dużej mierze zasługa lobbingu u prezydenta, wybitnego Polaka, Ignacego Jana Paderewskiego. Ostatecznie w Traktacie Wersalskim zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego. 

Ignacy Jan Paderewski

Polska zaczęła się odradzać po 123 latach zaborów. Cesarstwo Pruskie, Austro-Węgierskie i Rosyjskie musiały oddać część zagarniętego terytorium i przekazać władzę nad nim Polakom. Powstała wtedy Rada Regencyjna, która miała za zadanie odtworzenie Królestwa Polskiego. Jednak ostatecznie istniało ono bardzo krótko. 

Formalnie Rada Regencyjna ogłosiła niepodległość Polski, co miało miejsce 7 października 1918 roku. Ponad miesiąc później, 11 listopada, ta sama Rada przekazała władzę w Polsce Józefowi Piłsudskiemu, który zamiast królem, został nazwany Naczelnym Wodzem. 

 

W tym momencie dziejów Polski w XX wieku można powiedzieć, że odzyskaliśmy niepodległość. Zaledwie 2 lata później, Rzeczpospolita Polska musiała walczyć o przetrwanie na skutek bolszewickich hord, które zaatakowały ze wschodu. Szczęśliwie udało się wtedy obronić kraj i Europę. 

 

Przez następne 19 lat, mimo, że doszło do zamachu stanu w maju 1926 roku, który spowodował przejęcie władzy w Polsce przez sanacyjną dyktaturę, można mówić o polskiej niepodległości. Skończyło się to we wrześniu 1939 roku. 

 

Po II wojnie światowej, Polska formalnie ponownie była niepodległa, ale realnie pozostawała w bezpośredniej podległości wobec Związku Radzieckiego. Stan ten utrzymał się aż do 1989 roku. 

 

W momencie transformacji ustrojowej z PRL do III RP, wydawało nam się, że znowu odzyskaliśmy niepodległość. Teraz jest już jasne, że Polska w ostatnich latach XX wieku była żerowiskiem obcych i własnych służb specjalnych. Mimo to zachowywaliśmy jako taką niepodległość w zakresie możliwości kształtowania ustroju i prawa. 

 

Wszystko zmieniło się wraz z z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Aby to było możliwe, polskojęzyczne elity polityczne przeprowadziły zmasowaną kampanię propagandową, zakończoną dziwnym specjalnym dwudniowym referendum, w którym pytano: „Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”

 

Mimo dwudniowego głosowania, do urn poszło jedynie 58 proc. uprawnionych do głosowania i 77 proc. z nich opowiedziała się za wejściem w struktury Wspolnot Europejskich. To bylł pierwszy krok do utraty niepodległości, ale jeszcze wtedy można było mówić, że byliśmy niepodlegli, bo polskie prawo było nadrzędne w stosunku do unijnego. 

 

Zmieniło się to wraz z podpisaniem przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Traktatem Lizbońskim, który wszedł w życie 1 grudnia 2009 roku. To właśnie wtedy, Polska zrzekła się niepodległości, cedując ją na uzyskującą osobowość prawną Unię Europejską. Po kolejnych w ciągu tego stulecia 20 latach jako takiej niezależności od ośrodków zagranicznych, zmieniliśmy dobrowolnie Moskwę na Brukselę. Teraz udajemy, że tego nie było i świętujemy niepodległość, której de facto nie mamy.

 

Dowodów na to jest sporo. Ostatnio te najbardziej spektakularne to wtrącanie się Unii Europejskiej w polską gospodarkę leśną czy zakaz reformy sądownictwa. Prawo unijne jest już ważniejsze od krajowego, a odpowiedzialnemu za to Lechowi Kaczyńskiemu postawiono właśnie pomnik.

 

Jedyne, co można dzisiaj świętować, to wydarzenia z 1918 roku. W ciągu tych 100 lat, Polska była niepodległa przez około 39 lat. Pozostaje mieć nadzieję, że za jakiś czas odzyskamy znowu zdolność do stanowienia prawa i zagraniczne stolice wreszcie nie będą nam mówiły co możemy zrobić we własnym kraju.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vagabondo

na farmie ludzkiej zwanej

na farmie ludzkiej zwanej Polin preżydent Juda wraz z Kalksteinem podpisali uklad z ONR i innymi frakcjami narodowo-patriotycznymi potem przemaszerowali razem przez judejska warszolime i wszyscy maja sie dobrze,wylizali sobie rowy i beda zyli dlugo i szczesliwie w Polin i to by bylo tyle w sprawie niepodleglosci!!!!!!!! tfu na pohybel!!!!!!!

Portret użytkownika NoMail

Lud nie wybrał podległości,

Lud nie wybrał podległości,
to zafałszowana słaszowana manipulacja danymi,
celowo akłamani ludzie niby prawdą i półprawdą omamieni.
Mianem jest wycofanie oszukańczych usta, wprowadzanie w błąd nie pełna nie zrozumiałą informacją,
ma prosty koniec, kto podstępem okrada naród i narzędziem oszustwa operuje dla własnego wzbogacenia się jest winny karze i nie ma sensu sądzić i ciągnać tego przez lata, ustanowił zarządał okłamał okrad wypierdlć z państwa. dowidzenia.

mam na to kilka słów do powiedzenia i t tutaj
łał no to odkrył Afrykę w Europie...

wiem że mówi się Amerykę
tylko ze ludzie z poza nurtu bogaczy i medialnych szuj,
wiedzieli to od dawna tylko nikt nie słuchał niszy tam gdzie ludzie mówią bo przecież to bezpodstawne oskarżenia.
musi to być Polityk, Naukowiec, Uczony, Psycholog/Psychiatra lub inny Dr.habilitowany.

Portret użytkownika Kimbur

Jeśli lud nie chce

Jeśli lud nie chce niepodległości to wolą ludu jest podległość. Martwi to, że lud wybrał podległość brukselskiemu fałszywcowi, którzy wprowadza totalitarny faszyzm, krzycząc że walczy z faszyzmem; niszczy narody, mówiąc że o nie dba; niszczy kulturę i tradycje, mówiąc że je wzbogaca; zabiera pieniądze podległym i daje je nachodźcom.

Portret użytkownika Zenek ;)

"Niedziela 6.00 – 11.11.18

"Niedziela 6.00 – 11.11.18 NALOTY BEZPIEKI I POLICJI NA MIESZKANIA CZŁONKÓW MŁODZIEŻY WSZECHPOLSKIEJ

Posted by miziaforum w dniu Listopad 11, 2018

POLICJA I ABW DOKONUJĄ PRZESZUKAŃ W DOMACH NASZYCH DZIAŁACZY

Młodzież Wszechpolska i jej działacze informują o zastraszaniu i przeszukaniach dokonywanych w domach członków organizacji przez policję i ABW.

W niedzielę, 12 minut po północy, na oficjalnym profilu Młodzieży Wszechpolskiej, jednego ze współorganizatorów Marszu Niepodległości, opublikowano post informujący o przeszukaniach w domach działaczy MW oraz ich zastraszaniu przez policję i ABW: Policja i ABW dokonują przeszukań w mieszkaniach działaczy MW. Nic nie znajdują, ale zastraszają sugerując, aby nasi działacze nie szli na Marsz Niepodległości!

całość
https://miziaforum.wordpress.com/2018/11/11/niedziela-6-00-11-11-18-naloty-bezpieki-i-policji-na-mieszkania-czlonkow-mlodziezy-wszechpolskiej/.

to jest ta "WSPÓLNA POLSKA"..... .
dudy i innych kfaczystowskich koszul........

jedni u KORYTA+....
reszta czyli NARÓD pozamykana (przez nich) w Auschwitz........

bo tym pierwszym swym ISTNIENIEM PRZESZKADZA....
w (politycznym) kurewstwie, w złodziejstwie, w ośmiorniczkach, w targowickich targach

oto "WSPÓLNA POLSKA A.D. 2018"
wedle modelu KFACZYSTOWSKICH KOSZUL reżimu PiS.DA+

Strony

Skomentuj