10 sposobów oszukiwania społeczeństwa przez media

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W internecie krąży zestawienie, które w celny sposób wskazuje na to jak wyglądają kulicy manipulacji i socjotechniki, w której jesteśmy zanużeni co dnia. Kontrola społeczeństwem odbywa się obecnie dzięki wszechwładnym mediom głównego nurtu, które pełnią obecnie głównie funkcję ogłupiacza ludzi i siania dezinformacji.<--break->

 

1. ODWRÓĆ UWAGĘ

Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji. Strategia odwrócenia uwagi jest również niezbędna aby zapobiec zainteresowaniu społeczeństwa podstawową wiedzą z zakresu nauki, ekonomii, psychologii, neurobiologii i cybernetyki. „Opinia publiczna odwrócona od realnych problemów społecznych, zniewolona przez nieważne sprawy. Spraw, by społeczeństwo było zajęte, zajęte, zajęte, bez czasu na myślenie, wciąż na roli ze zwierzętami (cyt. tłum. za „Silent Weapons for Quiet Wars”).

 

2. STWÓRZ PROBLEMY, PO CZYM ZAPROPONUJ ROZWIĄZANIE

Ta metoda jest również nazywana „problem – reakcja – rozwiązanie”. Tworzy problem, „sytuację”, mającą na celu wywołanie reakcji u odbiorców, którzy będą się domagali podjęcia pewnych kroków zapobiegawczych. Na przykład: pozwól na rozprzestrzenienie się przemocy, lub zaaranżuj krwawe ataki tak, aby społeczeństwo przyjęło zaostrzenie norm prawnych i przepisów za cenę własnej wolności. Lub: wykreuj kryzys ekonomiczny aby usprawiedliwić radykalne cięcia praw społeczeństwa i demontaż świadczeń społecznych.

 

3. STOPNIUJ ZMIANY

Akceptacja aż do nieakceptowalnego poziomu. Przesuwaj granicę stopniowo, krok po kroku, przez kolejne lata. W ten sposób przeforsowano radykalnie nowe warunki społeczno-ekonomiczne (neoliberalizm) w latach 1980 i 1990: minimum świadczeń, prywatyzacja, niepewność jutra, elastyczność, masowe bezrobocie, poziom płac, brak gwarancji godnego zarobku – zmiany, które wprowadzone naraz wywołałyby rewolucję.

 

4. ODWLEKAJ ZMIANY

Kolejny sposób na wywołanie akceptacji niemile widzianej zmiany to przedstawienie jej jako „bolesnej konieczności” i otrzymanie przyzwolenia społeczeństwa na wprowadzenie jej w życie w przyszłości. Łatwiej zaakceptować przyszłe poświęcenie, niż poddać się mu z miejsca. Do tego społeczeństwo, masy, mają zawsze naiwną tendencję do zakładania, że „wszystko będzie dobrze” i że być może uda się uniknąć poświęcenia. Taka strategia daje społeczeństwu więcej czasu na oswojenie się ze świadomością zmiany, a także na akceptację tej zmiany w atmosferze rezygnacji, kiedy przyjdzie czas.

 

5. MÓW DO SPOŁECZEŃSTWA JAK DO MAŁEGO DZIECKA

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się, argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat” (zob. Silent Weapons for Quiet War).

 

6. SKUP SIĘ NA EMOCJACH, NIE NA REFLEKSJI

Wykorzystywanie aspektu emocjonalnego to klasyczna technika mająca na celu obejście racjonalnej analizy i zdrowego rozsądku jednostki. Co więcej, użycie mowy nacechowanej emocjonalnie otwiera drzwi do podświadomego zaszczepienia danych idei, pragnień, lęków i niepokojów, impulsów i wywołania określonych zachowań.

 

7. UTRZYMAJ SPOŁECZEŃSTWO W IGNORANCJI I PRZECIĘTNOŚCI

Spraw, aby społeczeństwo było niezdolne do zrozumienia technik oraz metod kontroli i zniewolenia. „Edukacja oferowana niższym klasom musi być na tyle uboga i przeciętna na ile to możliwe, aby przepaść ignorancji pomiędzy niższymi a wyższymi klasami była dla niższych klas niezrozumiała (zob. Silent Weapons for Quiet War).

 

8. UTWIERDŹ SPOŁECZEŃSTWO W PRZEKONANIU, ŻE DOBRZE JEST BYĆ PRZECIĘTNYM

Spraw, aby społeczeństwo uwierzyło, że to „cool” być głupim, wulgarnym i niewykształconym.

 

9. ZAMIEŃ BUNT NA POCZUCIE WINY

Pozwól, aby jednostki uwierzyły, że są jedynymi winnymi swoich niepowodzeń, a to przez niedostatek inteligencji, zdolności, starań. Tak więc, zamiast buntować się przeciwko systemowi ekonomicznemu, jednostka będzie żyła w poczuciu dewaluacji własnej wartości, winy, co prowadzi do depresji, a ta do zahamowania działań. A bez działań nie ma rewolucji!

 

10. POZNAJ LUDZI LEPIEJ NIŻ ONI SAMYCH SIEBIE

Przez ostatnich 50 lat szybki postęp w nauce wygenerował rosnącą przepaść pomiędzy wiedzą dostępną szerokim masom a tą zarezerwowaną dla wąskich elit. Dzięki biologii, neurobiologii i psychologii stosowanej „system” osiągnął zaawansowaną wiedzę na temat istnień ludzkich, zarówno fizyczną jak i psychologiczną. Obecnie system zna lepiej jednostkę niż ona sama siebie. Oznacza to, że w większości przypadków ma on większą kontrolę nad jednostkami, niż jednostki nad sobą.

 

 

źródło: Noam Chomsky – „Silent Weapons for Quiet War”

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Ramer
Portret użytkownika Ramer

Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

Ludzie !!!  Otwórzcie swoje

Ludzie !!!  Otwórzcie swoje umysły na prawdę i nie poddawajcie sie manipulacjom medialnym, które sa powszechne, a  wszystko wygląda zupełnie inaczej niż to postrzegamy, bo nic nie jest takie na jakie wygląda lub mówi się nam , że tak wyglada, Każda religia i każda ideologia maja zawsze dwie doktryny - jedna dla motłochu, a druga , ta porawdziwa, jest wewnętrzna i tylko dla wtajemniczonych. Ta prawdziwa doktryna, wewnętrzna, jest w realizacji przez wtajemniczonych . Wykorzystje ona hasła patriotyczne, religijne, socjalne itp. itd  pociągając tych  , którzy maja siłę w swojej masie , a oni występuja przeciwko własnym interesom,  bo te hasła sa pociągające. W ten sposób wtajemniczeni osiągaja swój cel - czy to w wojnie, czy kierowaniu mas na manoiwce, czy w wywoływaniu róznych zachowań, przewaznie nie we własnym interesie, a w interesie wtajemniczonych.

Portret użytkownika Ja

O tak, media ponadto

O tak, media ponadto przedstawiają absurdalne rzeczy jako coś normalnego i potrzebnego wręcz obowiązkowego a każdy kto sie nie dostosuje czeka cięzka kara.
 
Dziś usłyszałem że każdy obywatel tego biednego kraju będzie zmuszony do noszenia odblasków "jakiś cwaniak zaobi krocie na tym przekręcie" poruszając się po zmroku i w nocy po drogach, a kara za nie posłuszeństwo ma byc rzędu 500zł. Poruszam się po drogach od conajmniej 25 lat i nigdy nie myślałem że doczekam czegoś takiego, tylko czekać aż będzie obowiązkowe OC na rower i buty...
 
P.S. Przymus musi być, a pasożyty musza się wyżywić...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika FrozenShade

Powiedz mi, kto ci broni

Powiedz mi, kto ci broni wziąć kredyt i założyć fabrykę odblasków?
Albo prościej, zarejestrować DG, kupować odblaski za grosze w Chinach i sprzedawać je na lokalnym rynku, detalicznie lub hurtowo... Nawet jak nie dostaniesz całego 'odblaskowego' tortu, to ugryziesz jego kawałek. A jak duży to będzie kawałek? Zależy tylko od ciebie, twojej obrotności, pomysłowości, szczęścia.
 
No, ale przecież najłatwiej usiąść i narzekać na spisek, lobby i wszędobylskie pejsy.

Portret użytkownika ZielarzKrakowski

marudzisz :-)  Szwedzi musza

marudzisz :-)  Szwedzi musza zakładać kamizelki nawet idąc do lasu, coby ich maruszka nie odstrzelił.
Niemiec, Holender za zbieranie grzybów dostaje wyrok.
Sowieci za skończenie trzech klas dostawali łagry. Chińczycy za samo istnienie. Kambodrzańce za samo istnienie dostawali kulkę.
Amerykanie dostają kraty za cokolwiek, choćby krzywe spojrzenie na policjanta.
itd itp.
 

Portret użytkownika 460 Bandytów z Wiejskiej

W obecnym czasie spora

W obecnym czasie spora większość ludzi nie jest w stanie w pełni zaakceptować siebie samych - a co dopiero innych. Jestem przekonany, że to nie ja jestem jakiś specjalnie lepszy od innych, tylko większość innych jest niekiedy głupsza ode mnie (Haha! Jak to łatwo powiedzieć!) Bynajmniej w pryzmat protekcjonalny. Wręcz przeciwnie - spora większość ludzi sama nie wie czego chce od życia, bo tkwi w sztucznych wzorcach zachowań, a to budzi we mnie litościwą bezradność. W tych zachwianych potrzebach szukają złotego środka, który sprawi, że będą szczęśliwi, a nie robią zupełnie nic, by to szczęście osiągnąć. W konsekwencji pojęcie sensu życia stało się jakby mitem. Szczęście stało się marchewką na kijku, a ludzie stali się osłami. Sądzę, że więcej ludzi słyszy, niż słucha; że więcej patrzy, niż widzi. Więcej słyszy i patrzy, niż stara się zrozumieć.

Portret użytkownika Medium

Wypowiedź nijak nie odnosi

Wypowiedź nijak nie odnosi się do medialnej manipulacji, chyba, że piszesz o samych redaktorach i ich problemach z samoakceptacją, czy samozrozumieniem Smile
Nieważne, co sądzą redaktorzy i dziennikarze o sobie (czy o innych), ważne, jak wykonują swoje zadanie informowania ludności o wydarzeniach, jakich słów używają oraz na co zwracają uwagę.

Strony

Skomentuj