1 na 200 mężczyzn na świecie jest potomkiem Czyngis-chana

Kategorie: 

Źródło: AI

Władca mongolski Czyngis-chan (1162 - 1227) był nie tylko słynnym bezwzględnym wojownikiem i założycielem największego imperium w dziejach, ale także płodnym ojcem, który spłodził tak wiele dzieci, że według dostępnych danych jeden na 200 mężczyzn na całym świecie jest jego bezpośrednim potomkiem.

 

 

Czyngis-chan urodził się pod imieniem Temudżyn, a tytuł „Czyngis-chan” został mu później nadany przez przywódców plemion po zwycięstwach militarnych. Oznaczało to „uniwersalnego władcę” i taki tytuł jest całkiem odpowiedni, biorąc pod uwagę jego rzekomo płodny wkład genetyczny w potomków wieki później.

 

Duże badanie genetyczne przeprowadzone w 2003 roku wykazało, że do 16 milionów żyjących mężczyzn jest prawdopodobnie bezpośrednimi potomkami Czyngis-chana. Parametry genetyczne ich chromosomów Y wskazywały, że wszystkie pochodzą od jednego człowieka - „superojca” z mongolskich chanów.

 

Chromosomy Y są przekazywane tylko z ojca na syna, a te cechy są wykorzystywane do ustalenia męskiego pochodzenia. Badanie wykazało, że to konsekwentne i skuteczne rozprzestrzenianie się patrylinearności z ojca na syna było wynikiem selekcji, a nie przypadku. Według czasopisma naukowego „Nature” „tworzenie tak udanych rodów często zależy od systemów społecznych, które pozwalają potężnym mężczyznom na posiadanie dzieci z wieloma kobietami”.

 

Czyngis-chan miał co najmniej sześć mongolskich żon i ponad 500 konkubin. Konkubiny były zazwyczaj królowymi lub księżniczkami schwytanymi na terytoriach, które podbił lub dał mu przez sojuszników, wasali lub innych znajomych plemion. Sądząc po jego rodowodzie, Czyngis znalazł czas dla nich wszystkich, a związki te były bardzo owocne!

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

To jest taką samą prawdą jak

To jest taką samą prawdą jak pochodzenie ludzi na świecie od adasia i efki wg. śc...ksiunszki bo na każdym kontynencie adasz i efka zawsze mają miejsowy pigment skóry , w którą wierzy 17% populacji świata razem z wybranymi , jehofcami , protestantami itd...

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Oktopus

Może to i prawda ale jak się

Może to i prawda ale jak się spojrzy na społeczeństwo to ma się obawy że niektóre osobniki pochodzą od pawiana albo makaka złośliwego. Gdyby chodzili na czterech kończynach to miało by się wrażenie że pochodzą od barana. 

Portret użytkownika pabloS

I siedzą te qurwy...

I siedzą te qurwy...

Miałem odpaloną stronę przez jakis czas, odświerzyłem, było parę tu komentarzy całkowicie bez minusów. Poszedłem robic naleśniki, przyszedłem, odświerzyłem...i na każdym jednym praktycznie z osobna, jak z automatu po minusie - oczywiście bez uzasadnienia.

Portret użytkownika MINUS

Oczywiście minus, bez

Oczywiście minus, bez tłumaczenia się za co, bo tu man sobie tak wymaga? Zawsze daję minus jeśli jakiś domorosły cwaniaczek umyśli sobie w swoim rozumku, że jak napisze że minus moze dać tylko głupi... to go nie dostanie hahahaha

Portret użytkownika abc

Przede wszystkim obaj

Przede wszystkim obaj zadbajcie o znaki przystankowe w tekście, to może będziecie zrozumieni... i zanim coś opublikujecie, to przeczytajcie to kilka razy, a szczególnie ty, oświecona świeczka wsadzona 77 razy w dupę

Portret użytkownika Hannto

Genetyka nie jest tak prosta

Genetyka nie jest tak prosta by można się nią było bawić w prostych eksperymentach. Zacznijmy może od tego że efekty "szprycy genowej" nie mają żadnego większego wpływu na osobę której się je podaje tylko na jej następne pokolenia. A to z tego powodu że nie jesteśmy aż tak rozwinięci żeby zmieniać DNA na życzenie. Gdybyśmy mieli taką technologie to ludzie by się nie starzeli bo wystarczyłoby podmienić genom.

Strony

Skomentuj