Siedem nowych, śpiewających gatunków żab odkrytych na Madagaskarze
Image
Przyrodnicy z Europy i Madagaskaru dokonali niezwykłego odkrycia w lasach północnej części wyspy Madagaskar - zidentyfikowali aż siedem nieznanych wcześniej gatunków żab, których samce przyciągają uwagę samic za pomocą wysokoczęstotliwościowych gwizdków przypominających śpiew ptaków lub dźwięki futurystycznych urządzeń z seriali science fiction.
Badacze z Duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze oraz Muzeum Zoologii Kręgowców w Darmstadt prowadzili intensywne badania różnorodności gatunkowej żab w górskich lasach północnego Madagaskaru. W ostatnich latach w tej części wyspy odkryto wiele nowych, nieznanych wcześniej gatunków płazów, co wzbudziło duże zainteresowanie naukowców chcących lepiej poznać strukturę lokalnych ekosystemów, w których żyje około 9% wszystkich znanych na świecie gatunków żab.
Analiza nagrań dźwięków wydawanych przez madagaskarskie żaby oraz szczegółowe badania morfologiczne pozwoliły naukowcom stwierdzić, że gatunek Boophis marojezensis, znany dotychczas jako jeden, należy w rzeczywistości podzielić na co najmniej osiem odrębnych gatunków, z których aż siedem było zupełnie nieznanych nauce. Wszystkie nowo odkryte płazy zostały nazwane na cześć postaci z kultowego serialu "Star Trek" - kapitanów Kirka, Picarda, Cisco, Janeway, Burnhama, Archera i Pike'a.
Image
Jak wyjaśniają badacze, wybór ten nie był przypadkowy - wszystkie te nowe gatunki żab nie rechotają, lecz wydają wysokoczęstotliwościowe tryle, przypominające śpiew ptaków lub dźwięki rozmaitych futurystycznych urządzeń z uniwersum "Star Treka". Ten wyjątkowy sposób komunikacji samców, służący do przyciągania samic, był kluczowym czynnikiem, który pozwolił naukowcom na wyodrębnienie tych nowych, wcześniej nieznanych gatunków.
Niestety, odkryte żaby są bardzo rzadkie i zamieszkują niewielkie, często fragmentaryczne siedliska wysokogórskie, co czyni je podatnymi na gwałtowne spadki populacji i zagrożenie wyginięciem. Naukowcy apelują do służb ochrony środowiska na Madagaskarze, a także do turystów i miłośników płazów, o szczególną troskę i ochronę tych niezwykłych stworzeń.
- Dodaj komentarz
- 149 odsłon