Wielka asteroida Apophis zbliża się do Ziemi! Czy zdążymy się przygotować na ewentualną kolizję?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W świecie astronomii niewiele wydarzeń budzi tyle emocji, co zbliżanie się do Ziemi potencjalnie niebezpiecznych obiektów kosmicznych. Jednym z najbardziej fascynujących i jednocześnie niepokojących przypadków jest planetoida 99942 Apophis, która już 13 kwietnia 2029 roku przejdzie niezwykle blisko naszej planety. To wydarzenie, które naukowcy określają jako jedno z najbardziej spektakularnych w naszym kosmicznym sąsiedztwie w ciągu życia obecnego pokolenia.

 

Apophis, nazwana na cześć egipskiego boga chaosu, została odkryta w 2004 roku. Początkowe obliczenia jej trajektorii wywołały prawdziwe poruszenie w środowisku naukowym. Wstępne analizy wskazywały na realne ryzyko kolizji z Ziemią w 2029 lub 2036 roku. Biorąc pod uwagę, że mowa o obiekcie o średnicy około 300 metrów, potencjalne skutki takiego zderzenia byłyby katastrofalne.

 

Dla porównania, planetoida, która eksplodowała nad Czelabińskiem w 2013 roku, mierzyła zaledwie 19 metrów średnicy, a i tak spowodowała znaczne zniszczenia i chaos. Nic dziwnego, że Apophis szybko zyskała przydomek "Planetoidy Zagłady" i stała się obiektem intensywnych badań i obserwacji.

W skali Torino, używanej do oceny ryzyka zderzenia obiektów kosmicznych z Ziemią, Apophis początkowo została sklasyfikowana na poziomie 4. To najwyższy poziom, jaki kiedykolwiek przyznano jakiejkolwiek planetoidzie. Skala ta rozciąga się od 0 (brak ryzyka) do 10 (pewne zderzenie o globalnych konsekwencjach). Tak wysoka ocena Apophisa zmobilizowała astronomów do intensyfikacji badań nad tym obiektem.

 

Na szczęście, lata obserwacji i udoskonalonych obliczeń przyniosły uspokajające wieści. Obecnie naukowcy są pewni, że Apophis nie uderzy w Ziemię przynajmniej przez najbliższe sto lat. Niemniej jednak, jej zbliżenie w 2029 roku będzie niezwykle bliskie w skali kosmicznej. Planetoida przeleci w odległości zaledwie około 31,000 kilometrów od powierzchni Ziemi, co jest bliżej niż orbity niektórych satelitów geostacjonarnych.

 

To bezprecedensowe zbliżenie stwarza unikalne możliwości badawcze. Naukowcy planują wykorzystać tę okazję do dokładnego zbadania struktury i składu Apophisa. Będzie to pierwsza w historii szansa na tak dokładne przyjrzenie się obiektowi tej wielkości z tak bliskiej odległości. Obserwacje te mogą dostarczyć bezcennych informacji na temat formowania się i ewolucji planetoid, a także pomóc w opracowaniu skuteczniejszych metod obrony planetarnej.

 

Mimo że bezpośrednie zagrożenie zderzeniem zostało wykluczone, przejście Apophisa w 2029 roku może mieć wpływ na jej przyszłą orbitę. Siły grawitacyjne Ziemi mogą zmienić trajektorię planetoidy, co z kolei może wpłynąć na prawdopodobieństwo przyszłych zbliżeń. Dlatego naukowcy będą uważnie monitorować Apophisa przed, w trakcie i po jego przelocie w 2029 roku.

 

Zbliżenie Apophisa do Ziemi stwarza również unikalną okazję do testowania i udoskonalania systemów wczesnego ostrzegania przed obiektami bliskimi Ziemi (NEO - Near Earth Objects). Choć w tym przypadku wiemy, że nie dojdzie do kolizji, samo śledzenie obiektu tej wielkości z tak bliskiej odległości pozwoli na walidację i udoskonalenie istniejących modeli i systemów obserwacyjnych.

 

Warto podkreślić, że choć Apophis nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, jej zbliżenie przypomina nam o potencjalnych niebezpieczeństwach czyhających w kosmosie. Istnieją tysiące innych planetoid i komet, które mogą stanowić zagrożenie dla Ziemi. Dlatego też społeczność naukowa nieustannie pracuje nad metodami wykrywania, śledzenia i potencjalnego odchylania trajektorii niebezpiecznych obiektów kosmicznych.

 

Przejście Apophisa w 2029 roku będzie również niezwykłym spektaklem dla obserwatorów nieba. W momencie największego zbliżenia planetoida będzie widoczna gołym okiem jako jasny punkt przemieszczający się po niebie. Będzie to rzadka okazja dla zwykłych ludzi do zobaczenia na własne oczy obiektu, który przez lata budził tyle emocji i zainteresowania.

 

Przypadek Apophisa pokazuje, jak ważna jest ciągła obserwacja i badanie obiektów bliskich Ziemi. Historia tej planetoidy, od początkowego alarmu po stopniowe wykluczenie bezpośredniego zagrożenia, ilustruje postęp, jaki dokonał się w dziedzinie astronomii i mechaniki nieba w ciągu ostatnich dwóch dekad.

Nadchodzące zbliżenie Apophisa w 2029 roku jest nie tylko fascynującym wydarzeniem astronomicznym, ale także testem dla naszej gotowości do radzenia sobie z potencjalnymi zagrożeniami kosmicznymi. To przypomnienie, że mimo ogromnych postępów w nauce i technologii, kosmos wciąż kryje wiele niespodzianek i wyzwań.

 

W miarę zbliżania się daty przelotu Apophisa, możemy spodziewać się intensyfikacji badań i przygotowań. Będzie to czas wzmożonej aktywności nie tylko dla astronomów i fizyków, ale także dla inżynierów pracujących nad systemami obrony planetarnej. Niezależnie od tego, czy jesteśmy naukowcami, czy zwykłymi obserwatorami nieba, przejście Apophisa będzie momentem, który na długo pozostanie w naszej pamięci - przypomnieniem o naszym miejscu w kosmosie i wyzwaniach, jakie przed nami stoją w eksploracji i ochronie naszej planety.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika elon musk

ta asteroida będzie 'na

ta asteroida będzie 'na pewnej trajektorii' ale nic się nei stanie.

Bóg nas uratuje. Ale ludzie będą się bali bo naukowcy powiedza co innego. Ale to dopiero za dłuższy czas. Na razie musi walnąć w te satelity i to 2 razy

Portret użytkownika BG-OG

Proponuję, żeby komisarze ZSR

Proponuję, żeby komisarze ZSR-UE wprowadzili jakiś podatek "od "pseudo"-ochrony" Europy przed kamieniami z kosmosu. Są dobrzy we wprowadzaniu podatków ratujących planetę, a szczególnie rejon Europy.

I nagle te podatki lemingozie nie przeszkadzają . Wręcz klaszczą z radości. Da sie "wytresować" , da. Wystarczy odpowiedni straszak.

Portret użytkownika KittySlayer

Gdybym był przesądny to

Gdybym był przesądny to zacząłbym się bać, bo Apophis
najbliżej Ziemi będzie nie dość że w piątek to jeszcze 13 kwietnia 2029 roku ale nie jestem.

Nie jest to wielka skała kosmiczna, chociaż do małych nie należy, dla porównania - wielka to była asteroida która pozbyła się dinozaurów i zwolniła nam (ssakom) miejsce i ona miała średnicę około 10 kilometrów, Apophis ma zaledwie 350 metrów i nie ma szans aby spowodował katastrofę o zasięgu globalnym ale też nie chciałbym być w obszarze rażenia gdyby doszło do kolizji z Ziemią.
Szacowane straty to zniszczenie niemal  wszystkiego w promieniu 100 kilometrów, plus jeszcze szerszy obszar który by ucierpiał ale w mniejszym stopniu.

Jednak szanse na uderzenie Ziemi są znikome poza tym nawet gdyby uderzył to najprawdopodobniej trafiłby w ocean, bo nasza planeta jest planetą wody, gdyby jednak nie trafił w ocean/morze itd. to lądy są i tak w zdecydowanej większości nie zamieszkałe i walnąłby w jakieś pustkowia, zaś trafienie w miasto i to jeszcze duże to te szanse są jedynie teoretyczne ale gdyby ktoś był największym pechowcem świata i mieszkał w mieście w które Apophs walnąłby np. w Londyn, Tokio itd. to mamy miliony ofiar ale to są jedynie akademickie rozważania i nic więcej.

Jest jeszcze jedna niewiadoma która umyka chyba niemal wszystkim, walniecie dużej asteroidy powoduje trzęsienia ziemi i teraz pytanie 

co by było jak by taka asteroida jak Apophis walnęła dokładnie np. w Yellowstone albo inny superwulkan i czy wywołane trzęsienia ziemi nie spowodowały by przebudzenie takiego destruktora życia na Ziemi jak superwulkan? - szanse na to są ale w realu praktyczne równe zero%, czyli zero i po przecinku astronowiczna ilość zer i dopiero by się pojawiła 1.

„Veritas est adaequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika S

Niewyobrażalne zagrożenie? 4

Niewyobrażalne zagrożenie? 4 w 10cio stopniowej skali? Czyli nawet nie pół na pół ... ludzkość w matematyce cofnęła się już nawet nie do średniowiecza. My siedzimy w kucki przy ogniu i bazgrzemy paluchami po ścianie jaskini ...

Portret użytkownika Erijah

MYLISZ SIĘ. Ludzkoś nie

MYLISZ SIĘ. Ludzkoś nie siedzi w jaskini. Ludzkość spadła z drzewa i siedzi pod nim, rysuje patykiem szlaczki z kupy. Jeszcze kolejne 2000 lat judeochrześcijanstwomuślimu i dewoluujemy do poziomu neandertala. potem jeszcze tylko świętych ksiąg i dewolucja zrobi z nas naród wysrany

Portret użytkownika ba19

Dawniej straszyli ludzi

Dawniej straszyli ludzi zaćmieniem słonka  a dziś asteroidami , metoda straszenia jest ta sama , Planeta Ziemia jest pod ochrona więc nie ma co się martwić o jakieś asteroidy :

Psalm 104:5  Założył ziemię na jej ustalonych miejscach;anic nią nie zachwieje po czas niezmierzony, na zawsze.b

Kaznodziei 1:  Pokolenie odchodzi+ i pokolenie przychodzi,+ lecz ziemia stoi aż po czas niezmierzony.+

Psalm 119:90  Wierność twoja na pokolenie za pokoleniem.aMocno utwierdziłeś ziemię, żeby stała.b

Lepiej nie rządzący się martwią co się z nimi stanie jak właściciel planety Ziemi wkrótce się zjawi i rozliczy wszystkich bez wyjątku

Judy 1: 14  O nich też prorokował siódmy w linii od Adama, Henoch,+ gdy powiedział: „Oto przyszedł Jehowa ze swymi świętymi miriadami,+ 15  aby nad wszystkimi dokonać sądu+ i aby wszystkim bezbożnym udowodnić winę w związku ze wszystkimi ich bezbożnymi uczynkami, które bezbożnie popełnili, oraz w związku ze wszystkimi szokującymi rzeczami, które mówili przeciwko niemu bezbożni grzesznicy”.+

Objawienia 22: 12  „‚Oto przychodzę szybko+ — a zapłata,+ którą daję, jest ze mną — aby każdemu oddać według tego, jakie jest jego dzieło.+

Rzymian 14: 11  bo jest napisane: „‚Jako żyję — mówi Jehowa+ — ugnie się przede mną każde kolano, a każdy język otwarcie wyzna Boga’”.+ 12  Tak więc każdy z nas sam za siebie zda sprawę Bogu.+

Izajasza 2: 19  Ludzie zaś wejdą do jaskiń w skałach i do dołów w prochu — przed grozą Jehowy i przed jego wspaniałym dostojeństwem,+ gdy powstanie, by zatrzęsła się ziemia.+

Izajasza 40:  I objawi się chwała Jehowy,+ a ujrzy ją pospołu wszelkie ciało,+ bo usta Jehowy to powiedziały”.+

Ezechiela 38: 23  I się wywyższę, i uświęcę,+ i dam się poznać na oczach wielu narodów; i będą musieli poznać, że ja jestem Jehowa’.+

 

 

Skomentuj