Zamieszki w Buenos Aires po reformach prezydenta Javiera Milei

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Argentyna znalazła się w centrum uwagi światowych mediów po serii gwałtownych zamieszek, które wybuchły w odpowiedzi na kontrowersyjne reformy ekonomiczne prezydenta Javiera Milei. Od kilku dni ulice Buenos Aires oraz innych miast kraju są sceną intensywnych starć między demonstrantami a siłami porządkowymi, mających poważne konsekwencje społeczne i polityczne.

 

12 czerwca 2024 roku argentyński Senat rozpoczął debatę nad szeroko zakrojoną ustawą reformującą gospodarkę kraju, znaną jako "ustawa omnibus". Plan ten, kluczowy dla prezydenta Milei, ma na celu przyciągnięcie inwestycji poprzez prywatyzację państwowych przedsiębiorstw oraz oferowanie ulg podatkowych dla firm. Projekt ustawy przeszedł przez niższą izbę parlamentu w kwietniu po wielu poprawkach, ale nadal budzi ogromne kontrowersje w społeczeństwie.

 

Protesty przeciwko reformom rozpoczęły się na długo przed debatą w Senacie, a ich kulminacja nastąpiła w dniu rozpoczęcia obrad. Demonstranci, reprezentujący różne ruchy społeczne, związki zawodowe i lewicowe organizacje, zebrali się przed budynkiem Kongresu w Buenos Aires, aby wyrazić swój sprzeciw wobec polityki oszczędnościowej Milei. Protesty szybko przerodziły się w zamieszki, podczas których doszło do starć z policją, podpaleń i niszczenia mienia.

 

Policja odpowiedziała na demonstracje użyciem gazu łzawiącego, armatek wodnych i pałek, próbując rozproszyć tłumy blokujące kluczowe drogi prowadzące do centrum miasta. W wyniku starć wielu demonstrantów zostało rannych, a kilka osób zostało aresztowanych. Władze informują również o rannych policjantach oraz dziennikarzach relacjonujących wydarzenia.

 

Główne punkty sporne reform Milei obejmują drastyczne cięcia w wydatkach publicznych, w tym na usługi socjalne i subsydia. Prezydent Milei, znany ze swojej twardej retoryki i kontrowersyjnych poglądów, od dawna obiecuje zmniejszenie liczby ministerstw, zwolnienia w administracji publicznej oraz zawieszenie nowych kontraktów na prace publiczne. Jego plan zakłada również zmniejszenie subsydiów na paliwo i transport publiczny, co spotkało się z ogromnym oporem ze strony społeczeństwa, przyzwyczajonego do socjalizmu, któ®y notabene jest praprzyczyną ich problemów..

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Krasuha

Ten Milei to zboczeniec i

Ten Milei to zboczeniec i syjonista. W jego wykonaniu prywatyzacja oznaczać będzie sprzedaż za grosze państwowego majątku do żyda. Przykład: PKO jedna ekipa sprzedała tanio, a później druga ekipa odkupiła drożej.

Portret użytkownika olaf

... chcialbym zobaczyc tych

... chcialbym zobaczyc tych co tak glosuja ze zielony lad jest BE BE, musicie sami sie przekonac co to jest putin i ruskie , bo teraz to macie swobode zobaczym jak wam ruski da popalic i to juz nie dlugo , kazdy sam musi odczuc co to jest byc pod wplywem ruskich , tak dla przypomnienia , tylko w wiekszych miastach  rosji  jakos to funkcjonuje a poza duzymi miastami to jest  tragiedia , widac nie czytacie , bo byscie szybko zmienili zdanie i stwierdzili ze zelony lad to pstryczek w poruwnaniu z tym co putin  naladowal ludziom do glow !!!Polsak jak mowi propagada rosyjska to brud i smrod na ulicach .... 

Portret użytkownika S

A tak się zastanawiałem,

A tak się zastanawiałem, kiedy Soros zacznie wprowadzać w Argentynie "demokrację" .... Bo co ten Milei sobie myślał, że można tak bezkarnie pojechać do Davos i wygarnąć lewakom, że są tyranami, złodziejami i bandytami niszczącymi Świat? Wink

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Intermarium is solution for Europe

Portret użytkownika Lommmo

Niech ktoś wskaze kraj

Niech ktoś wskaze kraj dobrobytu bez socjalizmu. Otóż nue na takiego kraju. Różnica między zasypywanymi pieniądzmi z dodruku i długu krajami Zachodu a Argentyną polega na tym że dolar czy nawet Euro sa walutami rezerwowymi na świecie i kraje je mające mogą importować wszystko co im potrzebne dzięki temu mają umiarkowane inflacje.  Oczywiście  kraje bez takich mocnych walut przy dodruku zaraz wpadają w nadmierną inflacje, zresztą Polski to też dotyczy bo przes ostatnie kilka lat wszystko w Polsce podrożało o 50- 100% , a rząd podawał jakieś kłamliwe dane wysłane z palca typu 12% inflacji. Jak znika pieniądz z obrotu to automatycznie następuje bieda gdzie nie ma komu sprzedać bo ludzie nie mają pieniędzy.  Jak  to bez żadnej przesądu wygląda to polecam opis wsi Zapiecek na wstępie książki "O dwóch takich co ukradli księżyc ". Za inflacji Rakowskiego pod koniec lat 80 -tych XX wieku  pieniądze z kieszonkowego walały mi się po meblościance a żeby coś kupić to faktycznie trzeba było polować.  Ale wolałem stać 4 godziny do Składnicy Harcerskiej z portfelem napchanym banknotami niż ten horror co zrobił Balcerowicz.  Za Balcerowicza wspomniana Składnica Harcerska upadła jął i tysiące firm dziesiątki jeśli nue setki tysięcy firemek prywatnych.  Pieniędzy w domu starczało na tydzień i gdyby nie rodzina że wsi wspomagająca żywnością i rodzina z Niemiec wspomagająca ciuchami to byłby kompletny dramat.  Tymczasem Argentyna jest krajem zurbanizowana gdzie w samej aglomeracji Buenos Aires mieszka 1/3 całej ludności której rodziny że wsi ani zza granicy nie wesprą.  Więc rzeczą oczywista jest ze terapia odcięcia ludności od pieniędzy musiała się skończyć totalna katastrofą i zamieszkami.  Dodatkowo Polska początku  lat 90 -tych różniła  się od Argentyny tym że w Polsce  nie było czegoś takiego jak wynajmowanie mieszkań bo gro ludności mieszkało w mieszkaniach zakładowych lub służbowych.  A w Argentynie większość mieszka na najmie.

Portret użytkownika inzynier magister

Proszę zobaczyć: "oprzez

Proszę zobaczyć: "...poprzez prywatyzację państwowych przedsiębiorstw oraz oferowanie ulg podatkowych dla firm. " czyli argentyński BALCEROWICZ się znalazł ! chyba nie trzeba pisać kto to był balcerowicz i jak zniszczył Polskę ? zresztą wystarczy napisać że wykonywał dokladne instrukcje Sorosa, znanego spekulatna i skrajnego lewaka z loży ordo ab chao co zostało opisane w książkach i filmach dokumantalnych...

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Grzegorz

Nigdy i nigdzie na świecie

Nigdy i nigdzie na świecie fabryki będace własnością i kierowane przez robotnków nie przetrwały! No ale tym razem się uda XD

Ludzie są z natury leniwi i jak nie musza to nie będa pracować, to co jest wszystkich nie jest nikogo!!! Nie muszę dbać niech inni dbają!!! Czy się stoi czy się leży to się tyle należy ..... Sory ale taka jest ludzkość i jeżeli coś ich nie zmusi do pracy, nauki, kreatywności to sami z siebie nic nie zrobią.  

Skomentuj