Szalony klimatyzm atakuje - Przymocowane do napojów nakrętki wywołują furię w społeczeństwie

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Od 1 lipca 2024 roku w Polsce wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące plastikowych nakrętek na butelkach i kartonach z napojami. Zgodnie z nimi, nakrętki muszą być fabrycznie przymocowane do opakowania. Zmiany te są wynikiem wdrożenia Dyrektywy SUP (Single-Use Plastics), znanej również jako Dyrektywa plastikowa, która ma na celu ograniczenie ilości odpadów plastikowych i zwiększenie efektywności recyklingu.

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że głównym celem nowych przepisów jest zapewnienie, iż wszystkie elementy opakowania, w tym nakrętki, zostaną poddane recyklingowi. Plastikowe nakrętki, ze względu na swój niewielki rozmiar, często nie są wykrywane przez maszyny sortujące odpady i nie trafiają do recyklingu. Przymocowanie ich do butelek zwiększa szanse na to, że zostaną one właściwie przetworzone.

 

Ministerstwo zaleca, aby w przypadku przypadkowego oderwania nakrętki, przed wyrzuceniem butelki do kosza (żółtego pojemnika), najpierw ją zgnieść, a następnie zakręcić nakrętkę na pustej butelce. W ten sposób zwiększamy prawdopodobieństwo, że nakrętka zostanie poddana recyklingowi razem z butelką. Nie mówią jednak co zrobić gdy ktoś celowo zrywa tą nakrętkę, a tak zaczęła robić zdecydowana większość ludzi.

Wprowadzenie nowych przepisów budziło obawy wśród osób zaangażowanych w zbiórki nakrętek na cele charytatywne. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja jednak, że akcje te nie będą zakazane. Konsumenci mogą nadal zbierać nakrętki i przekazywać je na cele dobroczynne. Zakaz dotyczy jedynie wprowadzania do obrotu napojów w opakowaniach bez przymocowanych nakrętek.

 

Wprowadzenie nowych przepisów wiązało się z dodatkowymi kosztami dla producentów. Firma Mlekpol, jeden z czołowych polskich producentów mleka, oceniła, że modernizacja linii produkcyjnych i wprowadzenie zintegrowanych nakrętek kosztowało ją 30 milionów złotych. Konieczne było nie tylko dostosowanie istniejących maszyn, ale także ich wymiana na nowe. Firma zaznacza, że choć cel regulacji jest słuszny, to brakowało skutecznego wyjaśnienia jej założeń.

 

Konsumenci również wyrazili swoje niezadowolenie z powodu zmian. Mlekpol przyznał, że musiał tłumaczyć się klientom, którzy byli zirytowani nowymi nakrętkami. Pomimo to, wielu konsumentów nadal chce brać udział w zbiórkach charytatywnych polegających na zbieraniu nakrętek, co pokazuje, że inicjatywy te są nadal ważne dla społeczeństwa.

Zmiany w przepisach rzekomo wynikają z konieczności ograniczenia ilości odpadów plastikowych, które stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Plastikowe odpady trafiają do oceanów, gdzie zagrażają życiu morskiemu, a także zanieczyszczają glebę i wodę. Przymocowanie nakrętek do butelek ma na celu zmniejszenie ilości porzuconych nakrętek, które często nie są poddawane recyklingowi.

 

Gdyby jednak chodziło o redukcję plastiku to zakazano by gigantom typu Coca-Cola czy Pepsi stosowanie plastikowych butelek typu PET i nakazano by stosowanie wielorazowych butelek szklanych z aluminiowymi kapslami. Można zatem założyć, że denerwujące przytwierdzone nakrętki mają sugerować rozwiązanie ekologiczne podczas gdy jest to zasłona dymna, która ma odwrócić uwagę od rzeczywistego problemu jakim są plastikowe butelki PET.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

Niestety narkotyki na swój

Niestety narkotyki na swój użytek  w krajach demokratycznych robią zamieszanie w umysłach rządzących Unią , coraz to więcej takich przepisów co ludziom obrzydzają życie , niestety propagatorzy życia LBGT - GENTER zbierają pomału co zasiali i sieją , to tylko pokazuje jak ludzkość jest dręczona władcą tego świata :

Objawienia 12:  Zrzucony więc został wielki smok,+ pradawny wąż,+ zwany Diabłem+ i Szatanem,+ który wprowadza w błąd całą zamieszkaną ziemię;+ zrzucony został na ziemię,+ a z nim zostali zrzuceni jego aniołowie.

12  Dlatego weselcie się niebiosa i wy, którzy w nich przebywacie!+ Biada+ ziemi i morzu,+ ponieważ zstąpił do was Diabeł, pałając wielkim gniewem, bo wie, że mało ma czasu”.+

Niestety władcy świata  nie potrafią odrzucić niegodziwych pomysłów  - myśli i je wdrażają w czyn !

 2Tymoteusza 3: 13  Natomiast ludzie niegodziwi i oszuści będą się posuwać od złego ku gorszemu, wprowadzając w błąd i będąc w błąd wprowadzani.+

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika Endymion

Nie rozumiem tych nakrętek,

Nie rozumiem tych nakrętek, urywam je. Sensu ich wprowadzenia także nie dopatruję się w jakimś patencie oraz lobbingowi producenta maszyn, chociaż tego nie mogę wykluczyć.

Co do tych "zbiurek charytatywnych nakrętek", to jest ściema. Tani plastik nie przekłada się na zysk. Gdyby to była zbiurka drogiego aluninium, czyli puszek, albo starych telefonów, gdzie są rzadkie metale do odzyskania, to bym  zrozumiał. Zbieranie nakrętek pod pozorem akcji pomocowej dla chorego dziecka jest ukryta ekonomia firm przetwarzających plastik. Wiele osób pustą butelkę zakręca nie zgniatając, albo zgniatając w 20%. Ja nie jestem w stanie zgnieść zakręconej butelki pełnej powietrza (musiała by wybuchnąć) potrzeba ogromnej siły, czyli zużycia energii, która kosztuje. Natchnęło mnie, że teraz jak będzie nakrętka przymocowana do butelki, to ludzie oduczą się nakręcać ją na butelkę przed wyrzuceniem, a będą wyrzucali otwartą, co obniży koszty recyklingu w postaci potraebnej energii, oraz miejsca skłądowania, transportu. 

Pisząc ten post, zacząłem głębiej rozmyślac w temacie śmieci. Zacząłem zastanawiać się, dlaczego Polakom nie powiedziano tego w jakiejś kampanii informacyjnej, gdzie ich jest multum? Jakoś szybko w głowie połączyłem kropki, że śmieci w Polsce są tematem tabu, ciszej nad tą trumną, a właściciele wysypisk lubią cisze, bo co chwilę jakieś przepełnione, niezdolne do utylizacji płonie, winnych brak, a wiadomo oficjalnie, że Polska jest śmietnikiem Europy. Tylko czekać, jak zamknięte kopalnie, w których składuje się odpady radioaktywne z elektrownii niemieckich i francuskich coś się stanie.. Chyży Ruj na to pozwolił, idą wybory do Jewroparlamentu, a rzaden opozycyjny kandydat, o tym nie mówi! Jak coś się stanie, to będzie wina Putina i temat zamieciony pod dywan, albo eskalacja wojny z Rosją. 

Wczoraj na Netflixie oglądałem polski film pt. "POLOWANIE", młody przedsiębiorca, radny, startuje na Burmistrza gminy i wygrywa. Lokalna mafia chce go przekupić, zastraszyć, a nawet zabić. Usłużny prokurwator, sędzia, politycy z Warszawy, biznesmeni. Poszło o obwodnicę miasta, gdzie na samym wykupie gruntów przytulili 20.000.000zł.

Nie będę spojlerował, polecam obejrzeć.

Żyjemy w państwie mafijnym,  ja sam na własne oczy widziałem więcej niż w tym filmie, a tutaj co rrusz znikają miliardy, milionerów przybywa w Polsce. Każdy gangster prowadząc swoją działalność, jest świadom winy i kary jak go złapią, a polityka prezydent ułaskawi, bo to kolega..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika ba19

Picie wody z butelek

Picie wody z butelek plastikowych to nic innego jak wprowadzanie mikro plastiku do swojego organizmu , tylko nikt wam tego nie powie jak was świadomie z premedytacją trują ! plastik jest szkodliwy w każdej dziedzinie , dość ze go spożywacie to jeszcze wprowadzacie go przez płuca do swojego organizmu , plastik powinien być całkowicie zakazany w każdej dziedzinie życia , ale chciwość pieniądza na to nie pozwala ! a przerażające jest to ze ci co chcą być bogaci tez trują swoje ciała plastikiem na każdym kroku , bo wszystko kupują w opakowaniu plastikowym , plastikowi ludzie przy władzy !

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika Lommmo

Dla mnie to żadna nowość bo

Dla mnie to żadna nowość bo jeszcze z lat 80 tych ubiegłego  wieku pamiętam zintegrowane kapsle ceramiczne na drucianym zatrzasku przy szklanych butelkach z oranżada. Choć sam kapsel był dość odsunięty od "wylewki" to ta drutologia nieco utrudniała picie. Ale kompletnie  sobie nie przypominam aby ktoś robił z tego tytułu problemy.

Portret użytkownika Wacna

Kiedyś dawno podobnie było z

Kiedyś dawno podobnie było z zawleczkami od puszek piwnych: kiedyś były w sumie fajne podobały mi się takie że można było je zdjąć i wywalić, a potem pedryle zrobili nie wiem w jakim celu chyba innym niż dzisiaj bo jeszcze nie było takiego jak dzisiaj totalnego spedrylenia - że nie można zdjąć tylko zostaje zawleczka z puchą. Czsami jaeszcze jak chalełem brał mnie nerw i wyrywałem całę tę zawleczkę wraz z prawie połową dekla i rzucałem tym np. w kolegię...

Portret użytkownika S

W Szwecji mamy to już chyba z

W Szwecji mamy to już chyba z rok czy dwa. Wogóle nie kumam o co ten krzyk. Mały TIPS dla tych, którym nakrętka przymocowana do butelki przerasta ich możliwości intelektualne:

WYSTARCZY MOCNIEJ POCIĄGNĄĆ NAKRĘTKĘ, OKRĘCAJĄC NA TYCH MOCOWANIACH, BY JĄ URWAĆ

I po krzyku....

Strony

Skomentuj