Najnowsze zmiany dotyczące prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Kategorie: 

Źródło: whitepress

W 2024 roku przedsiębiorców czeka kilka zmian – dotyczą one między innymi wprowadzenia nowych podatków, jak i podwyżek składek społecznych i zdrowotnych w ZUS. O czym warto pamiętać, prowadząc firmę? Oto najnowsze zmiany.

 

Wyższe składki zdrowotne i społeczne w ZUS

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z obniżonych składek ZUS, będą musieli płacić wyższe składki na ubezpieczenia społeczne w 2024 roku. Podstawa ma wynosić nie mniej niż 4694,60 zł (60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Oznacza to, że składki społeczne będą wynosić od stycznia do grudnia 2024 roku:

  • składka emerytalna: 916,35 zł,
  • składka rentowa: 375,55 zł,
  • składka chorobowa: 115,01 zł,
  • składka wypadkowa: 78,40 zł,
  • składka na Fundusz Pracy: 115,01 zł.

Większość przedsiębiorców będzie musiała również płacić wyższą składkę zdrowotną. Jej wysokość w 2024 roku nie może być niższa niż 9% minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w pierwszym dniu roku składkowego (1 lutego). Najmniej zatem będzie wynosić 381,78 zł. Więcej o składce zdrowotnej i podatku liniowym tu: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/skladka-zdrowotna-a-podatek-liniowy.

Nowy podatek i zasady wystawiania faktur

Jeśli prowadzisz działalność handlową lub gastronomiczną, będzie obowiązywała Cię nowa danina. Od 1 stycznia 2024 przedsiębiorcy zobligowani są do płacenia podatku od plastiku, zgodnie z Dyrektywą SUP. Muszą w takim wypadku pobierać opłatę od konsumentów, czyli użytkowników końcowych, podczas wydawania napojów oraz żywności znajdujących się w jednorazowych kubkach i pojemnikach wytwarzanych z tworzyw sztucznych. Cena końcowa produktów może przez to wzrosnąć.

Kolejną zmianą, która czeka na przedsiębiorców, będzie obowiązkowe wystawianie faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur od 1 lipca 2024 roku. Przestanie być wówczas możliwe robienie tego w formie papierowej lub elektronicznej w obecnym kształcie. Dzięki temu ograny państwowe będą mogły sprawdzać wystawiane faktury na bieżąco. Będzie to wymagało przez przedsiębiorców zaznajomienia się z nowym systemem i dostosowanie oprogramowania księgowego do nowych wymogów.

Podatek minimalny od spółek

Od 1 stycznia 2024 roku w życie wszedł również minimalny podatek dochodowy od osób prawnych. Nową daninę trzeba będzie zapłacić po raz pierwszy w 2025 roku. Będzie to dotyczyć spółek, które wykazały stratę podatkową z operacyjnej działalności lub nie przekroczyły 2% progu rentowności (udział dochodów w przychodach). Ustalanie wyniku podatkowego na potrzeby minimalnego podatku dochodowego CIT nie będzie takie samo jak sposób  podstawy opodatkowania na zasadach ogólnych.

Posiadając działalność, nadal można skorzystać z ulg i odliczeń. Więcej przeczytasz tutaj:

https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/prowadzenie-firmy/co-mozna-odliczyc-od-podatku-w-dzialalnosci-gospodarczej. Pamiętaj, aby na bieżąco śledzić zmiany dotyczące prowadzenia firmy, by nie zaskoczyły Cię żadne nowe zasady lub podatki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro