Niezwykły rój trzęsień ziemi rzuca światło na możliwą aktywność wulkaniczną w Europie

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W sercu Europy, w regionie Vogtland, uwagę geologów przykuł niezwykły rój trzęsień ziemi, rzucający światło na możliwe ruchy podziemne, które mogą wskazywać na aktywność wulkaniczną w pobliżu granicy Niemiec i Czech.

 

Vogtland, region znany z powtarzających się, łagodnych trzęsień ziemi, doświadczył niedawno zdarzenia sejsmicznego, które nie przebiegało według ogólnie przyjętych wzorców. Zespół kierowany przez Thorstena Dama, geofizyka z Niemieckiego Centrum Badań Nauk o Ziemi GFZ, zainstalował sieć sejsmometrów w odwiertach na terenie całego Vogtland.

 

Ostatni rój, który miał miejsce pod koniec marca, nie tylko przesunął się 15 km na północ, ale także zboczył z typowego pionowego ułożenia linii uskoku w kierunku prawie poziomej podziemnej struktury.

 

Przyczyna aktywności sejsmicznej w Vogtland, położonym z dala od granic płyt tektonicznych, pozostaje tajemnicza. Dam spekuluje, że trzęsienia ziemi mogą być spowodowane dwutlenkiem węgla unoszącym się z płynów magmowych czających się około 50 mil pod powierzchnią.

 

Chociaż na tym obszarze nie ma aktywnych wulkanów ani znaczących oznak wcześniejszych erupcji wulkanów, zespół spekuluje, czy stopiona magma może infiltrować skorupę lub czy aktywność sejsmiczna jest wynikiem działania płynów i gazów magmowych.

 

Perspektywa ta budzi obawy dotyczące ewolucji uśpionych wulkanów i prawdopodobieństwa przyszłych erupcji na tych spokojnych przestrzeniach. Naukowcy podkreślają, że należy uważnie monitorować rozwój sytuacji w Vogtland, aby lepiej zrozumieć długoterminowe implikacje tych odkryć.

 

Poza Vogtland, odkrycia te mają konsekwencje dla regionów narażonych na zakłócenia wulkaniczne na całym świecie. Dam podkreśla znaczenie tych precyzyjnych obserwacji sejsmicznych dla rozwikłania tajemnicy rojów trzęsień ziemi i zrozumienia podstawowych mechanizmów powodujących takie zjawiska.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj