Szwajcaria skazana za niewystarczającą walkę ze zmianami klimatycznymi

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu rozpatrzył wyjątkowy przypadek, który może wpłynąć na sposób, w jaki państwa europejskie zobowiązane są radzić sobie ze zmianami klimatycznymi. Grupa szwajcarskich seniorek, skupionych w organizacji Senior Women for Climate Protection, zarzuciła rządowi Szwajcarii, że jego działania (a raczej ich brak) w zakresie zmian klimatycznych naruszają ich prawa do życia i poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, co jest gwarantowane przez Europejską Konwencję Praw Człowieka.

 

Według skargi, Szwajcaria nie podjęła wystarczających działań, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, co miało bezpośredni wpływ na jakość życia i zdrowie skarżących. Szwajcaria, kraj znany z wysokiego poziomu życia i zaawansowania technologicznego, staje przed sądem jako przykład tego, jak państwa mogą być pociągane do odpowiedzialności za globalne zagrożenia klimatyczne.

 

Sprawa ta jest precedensowa nie tylko z powodu swojej natury, ale i możliwych konsekwencji dla przyszłej polityki klimatycznej w Europie. Jeżeli Trybunał uzna, że Szwajcaria naruszyła prawa człowieka przez niewystarczającą walkę ze zmianami klimatycznymi, może to otworzyć drogę dla dalszych postępowań prawnych przeciwko innym państwom, które nie spełniają swoich zobowiązań klimatycznych. To również może wpłynąć na to, jak państwa opracowują swoje polityki klimatyczne, zmuszając je do większej aktywności i implementacji konkretnych środków mających na celu ochronę praw człowieka w kontekście zmian środowiskowych.

 

Dzisiaj, 9 kwietnia 2024 roku, Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok w sprawie Verein KlimaSeniorinnen Schweiz i Inni przeciwko Szwajcarii. Sprawa dotyczyła skargi grupy starszych kobiet z Szwajcarii, które argumentowały, że brak odpowiednich działań rządu szwajcarskiego w kwestii zmian klimatycznych narusza ich prawa człowieka. Trybunał rozstrzygnął, że Szwajcaria nie podjęła wystarczających działań, aby złagodzić zmiany klimatyczne, co narusza prawa człowieka do życia i szacunku dla życia prywatnego i rodzinnego zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka​ (ECHR)​.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

To jest jakaś hucpa. W

To jest jakaś hucpa. W Szwajcarii, ograniczono - maksymalną temperaturę (w pomieszczeniach mieszkalnych), do 19℃. Ja (w zimie - ze względu na dzieci), mam 21℃. A w blokach spółdzielczych, płaci się karę, za temperaturę - ponizej 16℃

Skomentuj