Budowa rekordowo drogiego superkomputera "Gwiezdne Wrota" przez Microsoft i OpenAI

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Informacja o tym, że Microsoft wraz z OpenAI pracują nad stworzeniem superkomputera, który będzie kosztował aż 100 miliardów dolarów, może wydawać się nieprawdopodobna. Jednak wiarygodne źródła potwierdzają, że taka inwestycja rzeczywiście jest planowana. Projekt, określany kryptonimem "Stargate", ma być najdroższym i najpotężniejszym superkomputerem w historii.

 

Koszty budowy i utrzymania superkomputerów to niezwykle złożony temat. Europejski superkomputer JUPITER ma kosztować 500 milionów euro przez trzy lata, z czego 20% to same koszty zużycia energii elektrycznej. Amerykański Frontier czy japoński Fugaku to inwestycje rzędu miliarda dolarów, ale dotyczące jedynie kosztów samej budowy. Jednak informacje uzyskane przez redakcję The Information sugerują, że nadchodzący projekt Microsoftu i OpenAI będzie znacznie bardziej kosztowny.

 

Według źródeł, nowy superkomputer, nazwany "Gwiezdne Wrota", ma być wydajniejszy i droższy niż jakikolwiek inny projekt tego typu na świecie. Sama kwota inwestycji, sięgająca 100 miliardów dolarów, brzmi wręcz jak literówka, ale taka suma stanowi znaczną część wartości samego Microsoftu.

 

Projekt "Gwiezdne Wrota", nawiązujący bezpośrednio do kultowego filmu i serialu, ma być w trzeciej z pięciu faz realizacji, choć nie do końca wiadomo, co to dokładnie oznacza. Wiadomo jednak, że obejmuje on budowę superkomputera oraz sieci centrów danych. Całość finansowana będzie wyłącznie przez Microsoft, a prace mają zostać ukończone do 2028 roku.

 

Aby lepiej zrozumieć skalę tego przedsięwzięcia, warto porównać je do największej w historii transakcji korporacyjnej w branży technologicznej. Mowa tu o przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft za 69 miliardów dolarów. Okazuje się, że inwestycja w superkomputer "Gwiezdne Wrota" będzie jeszcze większa, niemal półtorakrotnie przewyższając tę rekordową transakcję.

 

Dlaczego Microsoft i OpenAI decydują się na tak kolosalne przedsięwzięcie? Prawdopodobnie chodzi o stworzenie jednostki obliczeniowej, która pozwoli im na dalszy rozwój i dominację w obszarze sztucznej inteligencji. Superkomputer "Gwiezdne Wrota" ma być bowiem nie tylko najdroższym, ale także najpotężniejszym tego typu urządzeniem na świecie. Jego moc obliczeniowa i możliwości w zakresie przetwarzania danych mogą otworzyć zupełnie nowe horyzonty dla technologii AI.

 

Choć informacje o projekcie "Gwiezdne Wrota" wciąż pozostają nieoficjalne, a Microsoft i OpenAI nie potwierdziły jeszcze publicznie tych doniesień, to świadczy to o niezwykłej ambicji obu tych podmiotów, które dążą do stworzenia najwydajniejszego superkomputera w historii. Taki krok może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju sztucznej inteligencji i jej zastosowań w różnych dziedzinach życia.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Mam nadzieję, że uzyskają

Mam nadzieję, że uzyskają efekt, literaturowego (S.Lem), profesora śwarnetyki - Dońdy. Wizje Lema, (niewątpliwie) Proroka, znajdują potwierdenie w w fizyce kwantowej - Gienadija Szypowa. Istnieje już  (naukowe) podejrzenie, że nasza rzeczywistość - jest virtualizowana (i ma charakter fraktalny)

Portret użytkownika MiamiVibe

Pionier w dziedzinie

Pionier w dziedzinie sztucznej inteligencji oraz megamoloch informatyczny budują hiper komputer o nazwie ,,Stargate". Jakoś mnie to nie napawa optymizmem Smile Raczej tam nie będą sobie grać w GTA 6 czy kopać kryptowaluty.

Czapeczka fiolowa ON: może chcą otworzyć jakiś portal do innego wymiaru lub zbudować cyfrowego oprawcę społeczeństw ?

Portret użytkownika Endymion

"może chcą otworzyć jakiś

"może chcą otworzyć jakiś portal do innego wymiaru lub zbudować cyfrowego oprawcę społeczeństw ?"

mam podobne przemyślenia.. nazwa Stargate jest bardzo niepokojąca.

Obecnie w Izraelu jest testowana SI na ogromną skalę podczas wojny. To ona identyfikuje cele i wydaje rozkazy, bo wierzą jej bezkrytycznie, a ta myli się często, wydając wyroki śmierci na niewinnych ludziach. Jak obecnie widzimy, wina jest rozmywana, nie ma winnych złych decyzji, morderstw, ludobójstw, a to wina jakiejś SI, która jednak nie jest wyrocznią nieomylną.

Podobny problem toczy się od lat w USA, kto mianowicie jest winny, gdy autonomiczne auto zabije kogoś?

Czy w "wolnych i demokratycznych" państwach, ktoś zapytał społeczeństwo, czy chcą aby jakiś raport mniejszości poprzez SI wydawał ludziom kary, nakazy i zakazy, oraz ich anihilował za wyemaginowaną zbrodniomyśl?

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Impuls

Dzień dobry,

Dzień dobry,

Wchodzę tu po jakiś 10 latach by przekazać pewne smutne info.

Forumowy kolega, Anakin, twórca wielu artykułów na zmianysolarne.pl, odszedł w poprzednim tygodniu. Przez ten czas był obecny m. in. na platformie Discord. 

Pozdrawiam 

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Skomentuj