Chiński humanoidalny robot rozpędza się do zawrotnej prędkości

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Świat robotyki przeżywa prawdziwe rewolucyjne zmiany. Najnowsze dokonania inżynierów z Chin udowadniają, że ludzka sylwetka robotów to nie tylko estetyczny zabieg, ale także niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Okazuje się, że dwunożne maszyny są w stanie osiągać imponujące prędkości, dorównując w tym zakresie, a nawet przewyższając, ludzkie możliwości.

 

Kluczowym przykładem tej tendencji jest model H1 stworzony przez chińską firmę Unitree. Ten humanoidalny robot jest w stanie rozpędzić się do zawrotnej prędkości około 12 kilometrów na godzinę. To wynik, który zdecydowanie wyprzedza wcześniejsze osiągnięcia innych konstrukcji tego typu, takich jak słynny Atlas od Boston Dynamics, który maksymalnie osiągał niecałe 10 km/h.

 

Co więcej, przedstawiciele Unitree zapowiadają, że w przyszłości ich roboty będą w stanie biegać z prędkością nawet do 30 kilometrów na godzinę. Taki wynik mógłby stawić czoła nawet najszybszym ludzkim sprinterom. Oczywiście, na razie jest to jedynie wizja, ale fakt, że inżynierowie są w stanie snuć tego typu plany, świadczy o ogromnym potencjale dwunożnych maszyn.

 

Humanoidalny robot H1 mierzy około 180 centymetrów i waży około 50 kilogramów. Na jego pokładzie znajduje się akumulator o pojemności 864 Wh oraz zaawansowany system nawigacyjny wyposażony w kamerę 3D LiDAR i kamerę głębinową. Dzięki temu H1 jest w stanie w pełni orientować się w otoczeniu, co jest kluczowe dla jego sprawnego poruszania się.

 

Warto podkreślić, że mimo imponujących prędkości, H1 nie jest jedynym szybkim dwunożnym robotem. Przykładem może być Cassie, stworzony przez studentów z College of Engineering na Oregon State University. Ta konstrukcja pokonała dystans 100 metrów w niecałe 25 sekund, osiągając średnią prędkość 15 km/h. Jednak Cassie, w przeciwieństwie do H1, nie posiada w pełni humanoidalnej sylwetki, co sprawia, że model Unitree jest wyjątkowy na tle innych konstrukcji.

 

Dlaczego dwunożne roboty są tak fascynujące? Przede wszystkim dlatego, że naśladują one jedną z najbardziej podstawowych cech ludzkiej motoryki - chodzenie na dwóch nogach. Ten sposób poruszania się, choć dla nas naturalny, stanowi ogromne wyzwanie dla inżynierów. Przez lata humanoidalne maszyny borykały się z problemami z utrzymaniem równowagi, a ich prędkość była daleko w tyle za ludzką.

 

Jednak postęp technologiczny sprawia, że te ograniczenia powoli odchodzą w zapomnienie. Roboty zyskują coraz większą stabilność i zwinność, zbliżając się do poziomu ludzkiej motoryki. A rekordy prędkości, takie jak ten ustanowiony przez H1, pokazują, że w niektórych aspektach maszyny mogą już dorównywać, a nawet przewyższać, ludzkie możliwości.

 

Oczywiście, droga do stworzenia w pełni autonomicznych i wydajnych robotów humanoidalnych wciąż jest długa. Wiele wyzwań, takich jak zasilanie, sterowanie czy reakcje na nieprzewidziane sytuacje, wciąż czeka na rozwiązanie. Ale przykład H1 dowodzi, że inżynierowie są na dobrej drodze do realizacji tego ambitnego celu.

 

Być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli podziwiać humanoidalne roboty biegające z zawrotną prędkością, a nawet rywalizujące z najszybszymi ludźmi. Taka wizja, choć jeszcze niedawno wydawała się science-fiction, staje się coraz bardziej realna. Czas pokaże, jak daleko posunie się ta rewolucja w świecie robotyki.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Aleksander Antynaukowcowy

Szybki, coraz szybszy robót .

Szybki, coraz szybszy robót .... no i z czego tu się cieszyć? Do czego takiego robota ludzkość potrzebuje? Do  skutecznego odganiania i eliminowania ludzi, gdy AI się zbuntuje?  Proponuję skończyć z popieraniem tak zwanych naukowców, którzy proponują rzeczy zbędne zamiast wynajdywać  coś z korzyścią dla ludzkości ..np metody na trzecie i kolejne zęby, lek na raka, odrastające,  nowe włosy na zamówienie i do zakupu od ręki w aptekach itp, i dalej... źrodła i metody produkcji taniej energii elektrycznej dla każdego. Niech mi ktoś poda sens tworzenia takich robotów. Zabawa? Wynajdywanie czegoś dla samego wynajdywania? Czas przestać płacić pseudonaukowcom nie dającym niczego ludziom, w tym tym najbiedniejszym, KTORYCH Z ROKU NA ROK PRZYBYWA NA ŚWIECIE I BIEDA ROŚNIE. 

Skomentuj