UE wprowadza cyfrową tożsamość - czy zrobią nam system kredytu społecznego jak w Chinach?

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

W czerwcu 2021 roku Komisja Europejska zaproponowała ramy dla europejskiej tożsamości cyfrowej, która ma być dostępna dla wszystkich obywateli UE, mieszkańców i przedsiębiorstw poprzez europejski portfel tożsamości cyfrowej. Wczoraj zostało to przegłosowane w Parlamencie Europejskim. Ta inicjatywa, choć prezentowana jako krok ku ułatwieniu dostępu do usług cyfrowych, budzi poważne obawy dotyczące prywatności, bezpieczeństwa i nadzoru.

 

Podstawową zaletą tego systemu ma być możliwość selektywnego ujawniania danych, tzw. "zero-knowledge proofs", umożliwiające potwierdzanie pewnych informacji o sobie bez ujawniania szczegółowych danych. Niemniej jednak, końcowe przepisy dają szerokie możliwości rządom członkowskim do nadzoru nad wszystkim, co użytkownicy robią z ich portfelem, bez ich zgody. Co więcej, wprowadzone zmiany pozwalają na pewną formę "nieobserwowalności" przez dostawców portfela, ale realna skuteczność tych przepisów będzie zależeć od ich implementacji.

 

Wątpliwości budzi również kwestia bezpieczeństwa i prywatności. Ogłoszony system identyfikacji cyfrowej UE ma przechowywać dane płatnicze, hasła i cyfrowe karty ID, co czyni go atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. O ile wprowadzenie takiego systemu ma sens w kontekście usprawnienia usług cyfrowych na poziomie europejskim, na wzór Estonii, pioniera usług e-rządowych w Europie, o tyle obawy budzi skupienie dużej ilości wrażliwych danych w jednym miejscu.

 

Grupy społeczeństwa obywatelskiego, akademicy i instytucje badawcze ostrzegają, że Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej (EUDI) może stworzyć "bezprecedensowe" ryzyko dla Europejczyków zarówno w życiu online, jak i offline, jeśli nie zostaną wprowadzone odpowiednie zabezpieczenia dotyczące prywatności i przeciwdziałania dyskryminacji. Podkreślają również, że eIDAS 2.0 może oznaczać koniec anonimowości, prowadząc do "nadmiernego identyfikowania" i "internetu z prawdziwymi nazwiskami", co byłoby korzyścią dla takich gigantów jak Google i Facebook, umożliwiając im podważenie prywatności obywateli UE.

 

Kwestie bezpieczeństwa i certyfikacji również budzą obawy. Portfel będzie wydawany przez państwa członkowskie UE, które muszą mianować organy certyfikujące sprawdzające, czy ich krajowe portfele są bezpieczne i zgodne z prawem. Jednak przez pierwsze kilka lat nie będzie jednolitego standardu bezpieczeństwa na poziomie UE, co może narazić wielu użytkowników na ryzyko.

 

W świetle tych informacji, propozycja UE dotycząca cyfrowej identyfikacji wydaje się być kolejnym krokiem w kierunku utraty prywatności i swobody obywateli, pod płaszczykiem ułatwienia dostępu do usług cyfrowych. Czy jest to cena, którą warto zapłacić za wygodę? Czy Europa kroczy ścieżką Chin, zmierzając ku cyfrowemu państwu nadzoru, gdzie każdy aspekt życia obywateli jest monitorowany i kontrolowany?

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Ostatnio głośno, że Tusk

Ostatnio głośno, że Tusk uwolnił 60mld Euro z KPO. Jednakże nic nie zrobił, nie ma żadnych zmian ustawodawczych, które zmieniły "praworządność" w Polsce. Jewrunia przyznała, że warunkowanie wypłata pieniędzy Polsce jest sprawą polityczną

"Otrzymamy 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczną część budżetu przeznaczymy na cele klimatyczne (46,60%) oraz na transformację cyfrową (21,36%)."

3/5 tego to są pożyczki!!!!!!!

Jesteśmy dwa lata zacofani z wydatkowaniem tych pieniędzy. Pieniądze mają być wypłacane w 16 transzach, ale uzależnione od spełnienia kamieni milowych, których o ile dobrze pamiętam jest 39 i państwa bez zacofania dwu letniego nie osiągnęły nawet połowy tego.

Nie otrzymamy 60mld Euro, a jak otrzymamy nawet, to nie jesteśmy w stanie ich zagospodarować z powodu dwu letniego zacofania oraz patrząc na historyczne wykożystywanie środków unijnych.

Twierdzę, że ostatecznie będzie to 30miliardów euro z czego 2/3 to pożyczki, czyli tak naprawdę dostaniemy 10mld euro na zakup wiatraków w Niemczech, czy inne bzdurne zielone projekty, a 20miliardów euro pożyczek pójdzie na jeszcze bardziej bzdurne projekry, chociaż ta cyfryzacja będzie istotna, musimy się zapożyczyć aby opłacić chipy oraz totalną inwigilację.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika Endymion

Emeryt, mi się obiło o uszy

Emeryt, mi się obiło o uszy 39, a i to i tak zginęło w szumie, a 250 to już jakieś kuriozum, masz może jakieś źródło?

Z tego co orientję się, to Polska ponosi większe koszty bycia w Jewrounii niż ma z niej dotacji, ponoć cały VAT idzie do Jewrounii - gdzieś to czytałem.

Jakoś nikt glośno nie mówi ile nas kosztuje bycie w Jewrunii. Polacy zagłosuja, a i tak jedynki wejdą jak Obajtek, Kurski, Kamiński, czy Ziobro.

Unia daje chętnie pieniądze na trawniki, drogi rowerowe, baseny i inne podobne bzdety, ale i tak tylko 40% wartości inwestycji, a 60% to kredyt. Wiele miast i gmin jest już bankrutem z tego powodu;Znałem mądrego burmistrza, co to olał Orlika i zbudował boisko znacznie taniej,taniej bez dotacji. Sama trawa była dwa razy tańsza, bo zakupiona poprzez przetarg, a nie z narzuconej odgórnie firmy.

Dlaczego Chińczyków wyrzucono z budowy autostrad w Polace, bo pokazali, że można taniej i szybciej budować niż taki Strabag. Akurat w Strabagu mam kolegę, kierownik budów, nad nim jest dyrektor techniczny oraz dyrektor finansowy, który jest sex zabawką jakijś Niemki z rady nadzorczej Wiedza teoretyczna z politechniki jest nieistotna, drogi nie można zbudować wiecznej, bo trzeba zarabiać na jej remontach, do tego nieprzestrzeganie norm oraz jakości w celu zaoszczędzenia, bo tak dyrektor finansowy każe.

Jest jakas propaganda, że gdyby nie Unia, to by w Polsce nie było dróg, ale jakoś bez unijnych dotacji Białoruś ma drogi i to trwalsze niż polskie, a chińczycy budują u siebie lepsze, tańsze i szybciej.

Ja uczestniczyłem w wielu przetargach, finansowanie z Jewrounii było na poziomie 40%, był przetarg, startowały trzy firmy, ta w której pracowałem i dwie znajome, ja przygotowywałem kosztorysy, które tylko na swoją firmówkę wrzucili znajome firmy. Ceny były tak zawyzone, że dotacja uniijna 40% zrobiła się 80%, więc inwestycja w hotel 5mln złotych, kosztowałą 1mln w kredycie, fakt ziemię mieli swoją. Ja byłem leszczem, w grube przetargi jak Urząd Marszałkowski nie dało się wejść, tam to było dopiero poustawiane, przetarg rozpisany pod konkretną firmę  Kolega pracujący w urzędzie przy funduszach unijnych  dostawał wytyczne z góry, kto ma wygrać przetargi, a tam szły miliony na jakieś nic nie znaczące rzeczy, jak strona internetowa psiego psychologa. Inny kolega wyłudził kilkanaście milionów dotacji, rozwiódł się z żoną, zasądził sobie gigantyczne alimenty na dzieci i jest developerm na wyspach Kanaryjskich, a firma zarejestrowana na żonę.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika keri

Do hujni więcej wpłacamy

Do hujni więcej wpłacamy rocznie, niż od niej otrzymujemy - potwierdzam. Dodatkowo ponosimy ogromne koszty na setki urzędasów od projektów unijnych i na pisanie oraz obsługę tych projektów. Potwierdzam, że wygrywają projekty ustawione. Nawet są celowo zadawane pewne pytania, aby w końcówce rozgrywek wykosić tych, którzy samodzielnie napisali projekt zamiast za niego zapłacić u wyznaczonych kolesi. Gdyby te pieniądze były rozdysponowane w kraju, byłyby przeznaczone na sensowne projekty, a hujnia oddając nam część naszych pieniędzy wyznacza, na co mogą być wydane - na to, co hujni nie przyniesie konkurencji, a wręcz przeciwnie. Wielkim marnotrawstwem były i są tzw. projekty miękkie, czyli na totalne bzdety, np. na integrację czyli chlanie, reklamy.

Celem projektów jest zadłużanie podmiotów. Miasta polskie są strasznie zadłużone i obecnie mnóstwo pieniędzy podatników idzie na lichwę unijną.Zatem nie dość, że mniej otrzymujemy od hujni, niż do niej wpłacamy, to jeszcze aby część odzyskać, musimy ponieść duże koszty administracyjne i musimy się zadłużyć i obsługiwać zaciągnięte długi.

Po chuj nam ta jewhujnia, która zabiera nam pieniądze i suwerenność?

Portret użytkownika Endymion

Przydałby się audyt naszego

Przydałby się audyt naszego członkowstwa w Jewrunii zrobiony przez NIK. Widziałem wiele takowych zrobionych przez niezależnych blogerów i włos się jeży od wniosków z nich wypływających, a nie mieli dostepu do wszystkich danych. Narracja jest taka, że Europa zachodnia z dobroci serca przyjęła biedną Polskę pod swe skrzydła, aby pompować w nią pieniądze, a prawda jest taka, że chcieli zniszczyć konkurencję i przejąć 40mln rynek zbytu, oraz sprywatyzować wszystko co zbudował PRL za balcerowiczowską złotówkę.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

spokoluz, przepraszam, ale

spokoluz, przepraszam, ale nie jestem aż tak domyślny; "wiem , że wiesz i wiem dlaczego", ja wyznaję zasadę "nie powiedziałeś w ryj, nie powiedziałeś nic", a Ty jakieś dziwczęce podchody uprawiasz w stosunku do mnie? Zwłaszcza, że mój powyższy komentarz jest merytoryczny oparty na faktach, bez zabarwień emocjonalnych.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika syriues

Niestety maja plan ,który

Niestety maja plan ,który jest tylko prototypem.W przededniu powstania do życia ich nowego porządku po starym porządku będzie wojna domowa albo międzynarodowa.Moze i Rosja chce zastopowac dzieło czarnogłowych mędrców, ale bez krwi wolnosci nie będzie.Jezeli oni wolnosc naszymi rękami sobie ustanowią, to my nie zdobędziemy jej.Niestety muszę wam powiedzieć, że są dwa wyjścia;

A)zginą w wojnach 80 procent ludności beż czarnoglowych

B)zginą w rewolucji 85 procent ludności w tym czanoglowe.

Takze które poświęcenie jest najbardziej dla was,nas zjadliwe?

No poproszę o wspaniałomyślne odpowiedzi.

Portret użytkownika syriues

Swiadomosc jest o wiele

Swiadomosc jest o wiele ciekawsza niz pustka.Ta ziemia i ta świadomość to tylko tymczasowe, a wiec lepiej byloby dla nas abysmy rozwijali sie w rozsadniejszy sposob niz konsumpcjonizm lub bycie poddanym jak teraz.Byloby lepiej dla nas aby kazdy z nas byl w jakis sposób indywidualny aby moznabyloby postawic swiat na naszych zasadach.

Aby tego wszystkiego dokonać należy odsunąć niszczacych nas i ziemie do sfery w ktorej będą pokutować czyli mantrowac dla innych.

Strony

Skomentuj