Aleksiej Nawalny nie żyje! Kolejny wróg Putina zmarł w podejrzanych okolicznościach

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

Aleksiej Nawalny, najsłynniejszy lider opozycji w Rosji, zmarł w wieku 47 lat w kolonii karnej, jak poinformowała rosyjska służba więzienna. Nawalny, który od dłuższego czasu był uwięziony, zasłabł i stracił przytomność po spacerze w kolonii karnej na północ od koła podbiegunowego, gdzie odbywał długi wyrok więzienia. Pomimo prób reanimacji przez zespół medyczny, Nawalny zmarł. Rosyjskie więzienia są znane z przemocy i złego traktowania więźniów, a przyczyny śmierci Nawalnego są w trakcie ustalania.

 

Aleksiej Nawalny był postacią, która na przestrzeni ostatnich dekad zyskała międzynarodowe uznanie jako wokalny krytyk korupcji i autorytarnego rządu Władimira Putina. Jego działalność, mająca na celu walkę z korupcją i promowanie reform, uczyniła go symbolem rosyjskiej opozycji, porównywanym nawet do Nelsona Mandeli z Rosji. Nawalny zyskał uznanie za odważny powrót do Rosji w 2021 roku z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia nerwowo-paralitycznym środkiem Nowiczok, co wykazały testy laboratoryjne na Zachodzie.

 

Jego śmierć jest kolejnym przykładem tragicznego losu przeciwników Putina, podobnie jak wcześniej Jego śmierć przypomina los innych przeciwników Putina, którzy stracili życie w tajemniczych okolicznościach. Nawalny był nie tylko liderem opozycji, ale także prawnikiem i aktywistą antykorupcyjnym, który wykorzystując internet i media społecznościowe, demaskował korupcję wśród rosyjskiej elity. Był twarzą licznych protestów przeciwko Putinowi, szczególnie po wyborach w 2011 roku, które były naznaczone oskarżeniami o oszustwa.

 

Kreml zawsze odrzucał oskarżenia Nawalnego, przedstawiając go jako ekstremistę i marionetkę amerykańskiej CIA. Nawalny wielokrotnie był zatrzymywany za organizowanie publicznych zgromadzeń i wielokrotnie sądzony pod zarzutem korupcji, sprzeniewierzenia i oszustwa, co, jak twierdził, miało podłoże polityczne.

 

W sierpniu 2020 roku Nawalny zasłabł na pokładzie samolotu z Tomsku do Moskwy. Awaryjne lądowanie samolotu uratowało mu życie, a następnie został przetransportowany do Berlina, gdzie leczono go po zatruciu Nowiczokiem. Śledztwo medialne zidentyfikowało zespół zabójców z rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB, co Putin odrzucił jako oszczerstwo.

 

Nawalny pozostawił po sobie rodzinę: żonę Julię, córkę Daryę, studiującą na Uniwersytecie Stanforda w USA, i syna Zakhar, który jest jeszcze w szkole.

 

Jego śmierć, podobnie jak wcześniejsze próby otrucia, podkreśla niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą otwarta krytyka i opozycja wobec rządów Putina. Nawalny, będąc postacią, która otwarcie krytykowała korupcję i autorytarny styl rządów w Rosji, stał się symbolem walki o wolność i sprawiedliwość, a jego śmierć stanowi tragiczny rozdział w historii rosyjskiej opozycji.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ARTUR

Miliardy nie chronią przed

Miliardy nie chronią przed smiercią nawet w tak ściśle strzeżonym obiekcie jak kolonia karna .

Ha , ha , ciekawe że gdy umarł Nawalny co jest oczywiście z korzyścią dla nazistów to natychmiast zginął rosyjski pilot który przeleciał śmigłowcem na stronę Ukrainy

Portret użytkownika To tyle

Nawalny  to drugi ( Wałęsa)

Nawalny  to drugi ( Wałęsa) to taki sam jak w Polsce był Lepper , tylko za Lepperem nikt nie stanął w obronie , bo bronił Polskiej gospodarki a Nawalny to ryk na cały świat , chciał sprzedać gospodarkę Rosji za jednego dolara czy euro . ale Rosja to nie kraje RWPG gdzie sprzedali swoją gospodarkę za 1 dolara Anglosasom !

Portret użytkownika To tyle

Trzeba brać od uwagę, ze ZSRR

Trzeba brać od uwagę, ze ZSRR- Rosja  wycofując się z byłych krajów Układu Warszawskiego dostała gwarancje, ze tam nie będzie NATO , ale NATO nie dotrzymało słowa,  a teraz na otarcie łez Rosjanom wywołali wojnę na Ukrainie aby do Dniepru była strefa buforową między Rosją a NATO kosztem Ukrainy , bo patrzeć z perspektywa tak właśnie będzie , tylko pytanie czy Rosja na to się zgodzi ?

Portret użytkownika ba19

A czym się różni demokracja

A czym się różni demokracja Unijna od Rosyjskiej , bo tacy jak Lepper umierają na wolności, a tacy jak Nawalny w więzieniu , ale śmierć jest taka sama :

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika ba19

Aleksiej Nawalny   to taki

Aleksiej Nawalny   to taki sam jak w Polsce Lepper , i wszystkim wmówili ze popełnił samobójstwo , ale przed tym aktem zrobił sobie zakupy  w hipermarkecie , demokracja w UNII taka sama jak w Rosji i wszyscy maja w to wierzyć ! tylko w UNII jest sprawniejsza reklama ! bo mają bilbordy !

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika ba19

Oto dowód ze zachód - USA -

Oto dowód ze zachód - USA - NATO - UNIA  likwiduje naród Ukraiński rękami Rosjan , namawiają do wojny z Rosją a taki kraik jak Ukraina nie ma szans na przetrwanie , ale USA - NATO - UNII  wcale nie zależy na byłym kraiku Układy Warszawskiego, tylko na osłabieniu Rosji , bo jak tacy mądrzy to niech wyślą swoje wojska  na Ukrainne na wojnę z Rosją , a to nie wchodzi w rachubę ! szczucie Ukrainy na Rosję skończy się holokaustem Ukrainy , taki sam będzie efekt jak w Korei , Wietnamie , Afganistanie :

Biden zadzwonił do Zełenskiego. "Musimy wygrać tę wojnę"

https://dorzeczy.pl/swiat/551664/biden-rozmawial-z-zelenskim-musimy-wygrac-te-wojne.html

"Musimy wygrać tę wojnę"- tylko kogo Rosjanie likwidują USA czy Ukrainę , jak można dać zgodę na likwidacje swojego kraju i wierzyć w bajki ze Ukraina wygra z Rosją , która posiada tysiące bomb atomowych , tak jak USA nie zgodziła się na rakiety na Kubie ,  a granicy USA z Kubą nie ma , tak Rosja nie zgodzi się na rakiety , bazy NATO na Ukrainie z którą ma granicę , a czyje wojska są pod Waszyngtonem Rosji ?  czy to nie Wojska USA - NATO -UNII  są – zbliżają się  pod Moskwę ? i wmawiają całemu światu , ze to dla światowego bezpieczeństwa , jak tak można manipulować i kłamać publicznie , a przyczyna jest prosta, Rosja przestała handlować dolarem!

Członkostwo Szwecji w NATO. Jasna deklaracja Viktora Orbana
Czytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-czlonkostwo-szwecji-w-nato-jasna-deklaracja-viktora-orbana,nId,7337887#utm_source=paste&utm_medium=paste&...

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-czlonkostwo-szwecji-w-nato-jasna-deklaracja-viktora-orbana,nId,7337887

Teraz USA - NATO - UNIA zbiera grupę państw , się rozstawiają , a potem będzie atak na Rosje pod fałszywa flaga , przecież Rosja nie potrafi dać rady z Ukrainie ,  a ma atakować całe NATO na czele z USA , USA ma poza granicami 800 baz , a Rosja tylko 2 w Syrii i kto zagarnął cały świat , a wszystkim się wmawia , ze to Rosja jest zagrożeniem :

2 Tymoteusza 3: 3  A to wiedz, iż w dniach ostatnich+ nastaną krytyczne czasy trudne do zniesienia.+

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika KittySlayer

 

 

 

Wygląda na to "że Putin nie rychliwy ale sprawiedliwy" - sparafrazuję sobie to znane powiedzenie.

Nie można wykluczyć, że zmarł śmiercią naturalną o ile tak
można nazwać śmierć 40 kilku latka.
Ostatnio pojawiły się zdjęcia Ukraińca który jakimś cudem powrócił z łagrów i wyglądał dokładnie tak jak więżniowie Oświęcimia czy Majdanka a u tak osłabionego organizmu śmierć 
może nastąpić w każdej chwili i z każdego powodu.
Jeżeli Nawalny wyglądał podobnie to wcale bym się nie zdziwił
że zmarł w sposób "naturalny".
Równie dobrze mógł zostać zamordowany przez kryminalistów i tego też nie można wykluczyć.

Ale gdyby to jednak Putin stał za jego śmiercią, na co wskazywałyby nie działające kamery w miejscu śmierci i wizyta 
agentów FSB w łagrach i to na dwa dni przed śmiercią Nawalnego,
to od razu nasuwa się pytanie dlaczego teraz go zamordował skoro Nawalny w łagrach był unieszkodliwiony i w zasadzie nie stanowił 
żadnego realnego zagrożenia, mógł go przecież wykończyć dużo wcześniej, bo od pierwszego otrucia, które jakimś cudem przeżył minęło coś około  4 lat.

Ja obstawiałbym tutaj zasadę którą wyznają wszyscy dyktatorzy, czyli pozbywać się każdego konkurenta i to w ilościach hurtowych, bo do puki żyją to zawsze stanowią zagrożenie.
I jak historia nas uczy i pokazuje, ci dyktatorzy którzy byli skuteczni w wypełnianiu tej zasady zwykle długo rządzili i często  nawet do swojej naturalnej(wiek) śmierci.
W tej chwili już setkami a może nawet i w tysiącach należy liczyć tych których Putin uznał za zagrożenie, realne czy wydumane, nie jest to jakoś istotne a przynajmniej podtrzymuje ten strach przed Carem, istotne jest aby konkurenci ginęli a że ktoś zginie przy okazji, to kogo to obchodzi poza najbliższą rodziną.

Ta zwłoka ze śmiercią Nawalnego może również wynikać z sadyzmu Putina, który po prostu się znęca nad ofiarą zanim ją uśmierci, bo sama śmierć to trochę za mało i zanim się go pozbędzie to  niech przynajmniej pocierpi i to znacznie i jest to przy okazji też wyrażny przekaz skierowany w stosunku do potencjalnych konkurentów.
Bo jest jeszcze coś gorszego od nieuchronnej  śmierci, czyli bolesna, okrutna droga do niej.

„Veritas est adequatio rei et intellectus”

Portret użytkownika znawca

Rosja – kraj prowadzący

Rosja – kraj prowadzący konfrontację z Zachodem na polu własnej polityki wewnętrznej.

W przypadku śmierci Aleksieja Nawalnego należy z marszu zadać pytanie – czy konglomerat służb specjalnych FSB jest oderwany od całokształtu funkcjonowania aparatu państwowego Federacji Rosyjskiej ? Jeśli mimo to, ktoś ma inne zdanie w tej sprawie oraz decyduje się na inne definiowanie zaistniałego galimatiasu, powinien pamiętać o rzeczach następujących :

1. Nawalnego otruto w Rosji, przy obecności funkcjonowania od 200 do 300 tyś. funkcjonariuszy FSB na terenie tegoż kraju, następnie – w ramach posiadania tak licznej spec służby wewnętrznej, umożliwiono poszkodowanemu wyjazd za granicę do Niemiec, w celu kontynuowaniu leczenia. Po wyjeździe z Rosji, prokuratura rosyjska nie wydała nakazu aresztowania go, nie starano się o wszczęcie procesu ekstradycji, a przecież później (gdy wrócił do ojczyzny) – stawiano mu już coraz to nowe zarzuty.

2. Podczas pobytu w RFN Nawalny (już po wyjściu ze stanu śpiączki) był inicjatorem utworzenia kampanii medialnej, oscylującej w uderzenie w dobry wizerunek Rosji jako państwa, które nie przestrzega praw człowieka i obywatela, które to jako jego państwo narodowe nie liczy się ze zdaniem własnych obywateli. Jeśli chodzi o samo kreowanie tej kampanii medialnej to oparł ją on o własną historię swego życia, przy czym – nigdy jako rosyjski dysydent polityczny, nie uzasadnił przyczynowo - skutkowo tego, jak to jest możliwe, że mógł opuścić własny kraj w sytuacji w której się wcześniej znalazł, a powinowactwa powstałej sytuacji doszukiwał się w procesach decyzyjnych urzędników państwowych Rosji, jej spec służb, a nawet samej administracji prezydenckiej Włodzimierza Putina.

3. Aleksiej Nawalny po powrocie do Rosji został od razu aresztowany, gdzie wpierw odsądzono mu zarzuty defraudacji finansowej i innych przestępstw natury gospodarczej ale od razu uwięziono go na podstawie innych, poważniejszych już zarzutów dotyczących tworzenia organizacji ekstremistycznej. W dalszej konsekwencji zdarzeń, prokuratura rosyjska doszukała się jeszcze cięższych zarzutów m.in. planowania i przeprowadzania terroryzmu oraz promocji nazizmu. Finalnie – skazano go aż na prawie 30 lat więzienia, które jako skazaniec zaczął odbywać w dalszych, wschodnich okolicach Moskwy (w obwodzie włodzimierskim, 250 km od stolicy), a dopiero na 2 m-ce przed śmiercią został on przeniesiony do kolonii karnej, zlokalizowanej nawet nie w tajdze, a tyle co w tundrze, dosłownie aż za kołem podbiegunowym, ściśle – na półwyspie Jamał, tam gdzie znajdują się jedne z największych źródeł rosyjskich węglowodorów. I to dopiero w takich okolicznościach urzędowo-administracyjnych, doszło do uknucia medialnej teorii faktów dokonanych odnośnie tego, że – Nawalnego zabił sam Putin.

Czy zatem przy aż tak wielkiej kontroli „linii życia” Aleksieja Nawalnego, ze strony oskarżanych władz rosyjskich o jego zamordowanie, mogło dojść do mordu politycznego - w Rosji - i to jeszcze na polecenie z samej góry władzy tegoż państwa ? Odpowiedź jest jednoznaczna – udziału Rosji w nagłej śmierci Nawalnego, nie sposób nie wykluczyć. Jednakże całokształt sprawy związanej z jego tajemniczą śmiercią jest tak bardzo niebywale niewiarygodny, dosłownie niesamowity od strony pojmowania go na sposób logiczny i to jeszcze w oparciu o racjonalność, że aż trudno nie postawić pytań obronnych na rzecz Rosji – gdzie i dokładnie w jakim momencie czasowym państwo to, nie było zdolne do odebrania życia temu rosyjskiemu opozycjoniście ? Dlaczego nie można postawić tezy, że tym razem, doszło do przypadkowej śmierci, niekoniecznie związanej z opieszałością działania rosyjskiej FSB ? Kto – na podstawie śledztwa dziennikarskiego Bellingcat, czy CNN mógł wejść w posiadanie informacji nt. danych osobowych funkcjonariuszy rosyjskiej bezpieki i ustalenia tego, że dokładnie to FSB, a nie jakieś inne instytucje, czy kręgi władzy nieformalnej, stały za zamachem na Nawalnego? Przecież w Rosji, jakakolwiek działalność wywiadowcza obcych służb jest całkowicie skanalizowana i tzw. Zachód już od dziesięcioleci nie posiada żadnych sukcesów wywiadowczych na jej terenie, z kolei poniekąd słyszymy co jakiś czas, że to byli agenci zachodnich spec służb uciekają, bądź też – emigrują do Rosji. Tymczasem, m.in. amerykańska telewizja ustala, że to tacy, a nie inni ludzie zatrudnieni w FSB otruli obywatela własnego kraju, opozycjonistę - na tamten moment czasowy posiadającego małe poparcie społeczne, względem większościowego poparcia dla władzy Putina ze strony samych Rosjan …

A więc osoba/y, które weszły w posiadanie danych osobowych funkcjonariuszy FSB, mogłyby być jedynie uczestnikami gry operacyjnej, zarządzonej i wykreowanej przez tę rosyjską elitarną formację. I to dopiero jest prawdziwy hak na władzę Putina we wspomnianej sprawie, to – że Nawalny w tak spektakularny sposób stracił życie. Ale nie jest to jednoznaczne dowodzenie tego, że – Nawalnego na półwyspie Jamał zabito z premedytacją, na polecenie, czy też – „przez pomyłkę” – przy np. zaniedbywaniu procedur bezpieczeństwa, w obiekcie karnym o zaostrzonym rygorze, znajdującym się w ekstremalnych warunkach klimatyczno-terenowych.

Bez wątpienia, życie Nawalnego było w rękach władz rosyjskich również podczas jego pobytu w byłym łagrze KGB, przerobionym podczas rosyjskiej transformacji ustrojowej, na kolonię karną FSB. W takich obiektach nie trudno o utratę życia - podczas bijatyk, poruszania się w miejscach zabronionych etc. Przecież władza rosyjska ze względu na międzynarodowy wstyd, nie mogłaby podać do wiadomości prasowej np., że Nawalnego pchnięto lub uderzono jakimś narzędziem lub też gdzieś się skaleczył, z kolei warunki sanitarne jakie panują w takich miejscach sprzyjają nagłym, niezidentyfikowanym zakażeniom, gdzie – patogen ma wówczas idealne warunki bardzo szybkiej, inwazyjnej reakcji wewnątrz struktury żywej tkanki. Ktoś, kto mógłby popełnić tak ogromne błędy w sztuce penitencjarnej, mógłby wymyślić medialny fałsz, że ów skazanego zabił nagły skrzep krwi i w ten oto sposób, Rosjanie wówczas – uniknęliby potępienia światowego z zewnątrz, jak i z wewnątrz – z Rosji.

Kończąc, Aleksiej Nawalny jak większość rosyjskich dysydentów politycznych, musiał mieć jakikolwiek związek z władzą z państw Zachodu. Rosja to nie jest państwo w którym władza nie zagląda obywatelowi w oczy, nie sprawdza go pod kątem lojalności wobec władzy Kremla. W takim państwie nie można prowadzić opozycji, jeśli się nie ma oparcia z zewnątrz, o ile nie jest się aż agentem obcych spec służb. Dlatego też – teza o tym, że Nawalny padł ofiarą zakulisowych działań tajnych służb, jest jak najbardziej na miejscu. Jak się działa dla spec służb jako agent, to należy się liczyć ze wszystkim, a śmierć Nawalnego może być tylko kolejnym, smutnym potwierdzeniem tego niezaprzeczalnego faktu.

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Strony

Skomentuj