Tajemnicza struktura odkryta na dnie Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W głębinach Pacyfiku, niedaleko Wysp Salomona, kryje się fascynująca struktura geologiczna - Melanezyjski Płaskowyż Graniczny (MBP). Obejmujący ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych, ten obszar jest niemal równie duży jak Wielka Brytania i pozostaje jedną z tajemniczych struktur na dnie oceanu.

 

 

Struktura MBP zaczęła kształtować się około 120 milionów lat temu, w erze mezozoicznej, czasach dinozaurów. Badania rock samples z tego regionu ujawniły, że formowanie się płaskowyżu następowało w czterech wyraźnych fazach, z których każda wniosła unikalne cechy do dzisiejszego krajobrazu.

 

Pierwsza faza miała miejsce około 120 milionów lat temu, kiedy to w wyniku wylewu basaltic lava, powstał tak zwany Robbie Ridge. Drugi etap rozpoczął się około 45 milionów lat temu, kiedy to powstał masyw górski, wynik działania hotspot Rurutu-Arago. Choć początkowo góra ta mogła sięgać powierzchni wody, erozja sprawiła, że nie przebiła się przez ocean.

 

Trzeci etap, rozpoczynający się około 13 milionów lat temu, wiąże się z ruchem masywu nad innym hotspot, co doprowadziło do powstania Wysp Samoa. Ostatnia, znana faza, miała miejsce około 3 miliony lat temu, kiedy to zjawika tektoniczne doprowadziły do kolejnych erupcji wulkanicznych, radykalnie zmieniając krajobraz morskiego dna.

 

Chociaż naukowcy od dawna byli świadomi istnienia MBP, dopiero niedawno udało się przeprowadzić szczegółowe badania tej struktury. W 2013 roku zespół badawczy zrealizował pięciotygodniową ekspedycję, zbierając próbki skał z głębokości 600 metrów poniżej powierzchni oceanu. Te próbki, analizowane w laboratorium, pozwoliły na głębsze zrozumienie historii i procesów kształtujących ten niezwykły płaskowyż.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj