Francja wstrzymuje sprzedaż iPhone'a 12 z uwagi na kwestie promieniowania

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Niedawno Francuska Agencja ds. Regulacji Promieniowania (ANFR) podjęła kontrowersyjną decyzję o wstrzymaniu sprzedaży popularnego modelu smartfona - iPhone'a 12. Powodem takiego działania było wykrycie poziomu absorpcji właściwej (SAR) tego urządzenia, który chociaż nieznacznie, to jednak przekroczył ustanowione wartości dopuszczalne.

 

W wywiadzie udzielonym gazecie Le Parisien, wiceminister gospodarki cyfrowej Francji, Jean-Noël Barrot, poinformował o tej decyzji i podkreślił, że oczekuje szybkiego działania ze strony Apple. Barrot jest zdania, że aktualizacja oprogramowania smartfona może potencjalnie rozwiązać problem związany z nadmiernym promieniowaniem. Jeśli jednak korporacja nie przedstawi zadowalającego rozwiązania w wyznaczonym czasie dwóch tygodni, gotów jest nakazać wycofanie wszystkich urządzeń tego modelu z rynku. Zaznaczył przy tym: „Zasady są takie same dla wszystkich, łącznie z cyfrowymi gigantami”.

 

Regulacje dotyczące bezpiecznych poziomów SAR zostały ustanowione przez Unię Europejską na podstawie badań naukowych wskazujących na możliwe powiązanie pomiędzy narażeniem na promieniowanie z telefonów komórkowych a zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka. W związku z tym, odkrycie wyższych poziomów SAR w iPhonie 12 jest powodem do zaniepokojenia.

 

Decyzja ANFR nie pozostaje bez echa w skali międzynarodowej. Francuski organ regulacyjny zamierza dzielić się swoimi wynikami z odpowiednikami w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Barrot wyraża obawę, że takie działanie może prowadzić do reakcji łańcuchowej, wpływając na decyzje innych krajów dotyczące sprzedaży iPhone'a 12. W praktyce ta decyzja może wywołać kulę śnieżną.

Warto przypomnieć, że Francja już wcześniej podjęła kroki w celu zwiększenia świadomości konsumentów na temat bezpieczeństwa radiacyjnego. W 2020 roku wprowadzono przepisy, które nakładają na sprzedawców obowiązek informowania o wartościach promieniowania na opakowaniach nie tylko telefonów komórkowych, ale także innych urządzeń elektronicznych.

 

Ta sytuacja z iPhone'm 12 reaktywuje dyskusję dotyczącą bezpieczeństwa radiacyjnego urządzeń mobilnych. Choć wielu ekspertów od lat zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia dla zdrowia związane z promieniowaniem, istnieje również grupa specjalistów, którzy podkreślają, że dane na ten temat są niejednoznaczne i wymagają dalszej analizy. Niezależnie od stanowiska, z pewnością będziemy świadkami dalszego rozwoju tej debaty w kontekście nowych technologii i badań naukowych.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

"O ileż łatwiej jest odrzucić rzeczywistość, niż wyzbyć się marzeń".

Portret użytkownika kluska

Powodem takiego działania

Powodem takiego działania było wykrycie poziomu absorpcji właściwej (SAR) tego urządzenia, który chociaż nieznacznie, to jednak przekroczył ustanowione wartości dopuszczalne.

Norma wynosi do 4w/kg a jest5,1w/kg ! 

Jakbys drogi adminie dostal wyplate 27 procent wieksza to bys powiedzial ze to niezla podwyzka ,a w artykule piszesz ze to nieznaczne podniesienie poziomu!

Chodzi tez o to ze w specyfikacjach pisza cos innego a na testach wychodzi co innego.

Skomentuj