Kategorie:
Grupa krajów NATO, w tym Polska, może być skłonna do wysłania wojsk na Ukrainę, jeśli państwa członkowskie, w tym USA, nie zapewnią Kijowowi namacalnych gwarancji bezpieczeństwa na nadchodzącym szczycie Sojuszu w Wilnie - ostrzega były sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen.
Rasmussen, pełniący obecnie funkcję oficjalnego doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie miejsca Ukrainy w przyszłej europejskiej architekturze bezpieczeństwa, przemierza Europę i USA, oceniając nastroje przed krytycznym szczytem, który ma się odbyć 11 lipca.
Zgodnie z obserwacjami Rasmussena, nawet jeśli pewna grupa państw zapewni Ukrainie gwarancje bezpieczeństwa, inne nie pozwolą, by kwestia przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO została usunięta z porządku obrad w Wilnie. Były szef NATO reaguje tym samym na słowa obecnego sekretarza generalnego Sojuszu, Jensa Stoltenberga, który podkreślił, że kwestia gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy będzie na porządku dziennym szczytu w Wilnie, ale dodał, że NATO – zgodnie z artykułem 5 traktatu waszyngtońskiego – zapewnia pełne gwarancje bezpieczeństwa tylko pełnoprawnym członkom.
Rasmussen zauważył, że jeśli NATO nie ustali jasnej ścieżki rozwoju dla Ukrainy, istnieje wyraźna możliwość, że niektóre kraje podejmą działania indywidualnie. Wskazał na Polskę jako kraj, który jest bardzo zaangażowany w konkretną pomoc dla Ukrainy i nie wykluczał, że Warszawa zaangażuje się jeszcze mocniej, a za nią pójdą kraje bałtyckie, być może z uwzględnieniem możliwości rozmieszczenia wojsk lądowych.
Rasmussen zaznaczył, że szukanie takiej pomocy wojskowej przez Ukrainę byłoby całkowicie legalne. Sugeruje, że ryzyko, w tym zagrożenie dla jedności NATO, pojawia się nie tylko wtedy, gdy Ukrainie zapewni się szybką drogę członkostwa w NATO lub potężne gwarancje bezpieczeństwa, ale także w przypadku indywidualnych działań państw członkowskich. Niemcy, jak zauważa "The Guardian", obawiają się posunąć za daleko, bojąc się, że mogłoby to sprowokować Rosję.
Były szef NATO podkreśla, że konieczne jest, aby Ukraina otrzymała pisemne gwarancje bezpieczeństwa, najlepiej przed szczytem, ale poza ramami NATO. Według niego, powinny one obejmować wymianę informacji wywiadowczych, wspólne szkolenie Ukrainy, zwiększoną produkcję amunicji, interoperacyjność NATO oraz dostawy broni wystarczającej do powstrzymania Rosji przed dalszym atakiem.
W obliczu narastających napięć międzynarodowych, słowa Rasmussena stanowią poważne ostrzeżenie dla członków NATO. W kontekście nadchodzącego szczytu w Wilnie, niewykluczone są znaczące przesunięcia na szachownicy geopolitycznej.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Art. 4. konstytucji RP
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
Art. 4. konstytucji RP
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.
JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas
Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.
DIVI LESCHI GENUS AMO
DIVI LESCHI GENUS AMO
Art. 4. konstytucji RP
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.
Strony
Skomentuj