Dieta śródziemnomorska może być kluczem do długowieczności

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dieta śródziemnomorska, oparta na tradycyjnych produktach spożywczych regionu Morza Śródziemnego, takich jak oliwa z oliwek, świeże owoce i warzywa, ryby, owoce morza, orzechy i nasiona, od dawna jest ceniona za swoje korzyści zdrowotne. Teraz, nauka potwierdza to, co wielu już dawno podejrzewało - dieta śródziemnomorska może pomóc ci żyć dłużej.

Naukowe potwierdzenie korzyści diety śródziemnomorskiej

Badanie opublikowane w British Medical Journal wykazało, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską rzadziej zapadają na choroby serca, udar, a nawet raka. Co więcej, badanie wykazało, że osoby przestrzegające tej diety żyją średnio o 3,8 roku dłużej.

 

Co sprawia, że dieta śródziemnomorska jest tak zdrowa?

Dieta śródziemnomorska jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają poziom cholesterolu we krwi, dzięki dużej zawartości oliwy z oliwek. Jest również bogata w świeże owoce i warzywa, które dostarczają cennych witamin i minerałów. Ryby i owoce morza, które są częścią tej diety, dostarczają kwasów tłuszczowych omega-3, znanych ze swoich właściwości przeciwzapalnych.

Dodatkowo, dieta śródziemnomorska zawiera orzechy i nasiona, które są bogatym źródłem białka i kwasów tłuszczowych. Oferuje również mniej tłuszczów zwierzęcych i przetworzonej żywności, co pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób.

 

Jak przestrzegać diety śródziemnomorskiej?

Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w przestrzeganiu diety śródziemnomorskiej:

  1. Zwiększ spożycie świeżych owoców i warzyw - powinny stanowić podstawę Twojej diety.
  2. Używaj oliwy z oliwek jako głównego źródła tłuszczu.
  3. Zwiększ spożycie ryb i owoców morza, które są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3.
  4. Unikaj przetworzonej żywności i tłuszczów zwierzęcych.
  5. Wybieraj orzechy i nasiona jako zdrowe przekąski.

Pamiętaj, że dieta śródziemnomorska nie jest lekiem na wszystko, ale może znacznie przyczynić się do poprawy Twojego zdrowia i przedłużenia życia. Wypróbuj ją i poczuj różnicę!

 

Dieta śródziemnomorska, z jej bogactwem świeżych owoców i warzyw, zdrowych tłuszczów i białka, jest nie tylko smaczna, ale także korzystna dla zdrowia. Badania naukowe potwierdzają, że przestrzeganie tej diety może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wielu chorób i przedłużenia życia. Wprowadzenie diety śródziemnomorskiej do codziennego jadłospisu to inwestycja w zdrowie, która może przynieść wymierne korzyści.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

"Zwiększ spożycie świeżych

  1. "Zwiększ spożycie świeżych owoców i warzyw - powinny stanowić podstawę Twojej diety.// unikaj owoców i warzyw ze sklepu - wszystko pryskane i schemizowane - dotyczy jeżeli samemu wyhodujesz rośliny do zjedzenia
  2. Używaj oliwy z oliwek jako głównego źródła tłuszczu.// oliwa bardzo dobra ale inne tłuszcze też potrzebne
  3. Zwiększ spożycie ryb i owoców morza, które są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3.// szczególnie ryby z Bałtyku są bogate w metale ciężkie i diabeł wie w co jeszcze, cholernie drogie i niemal niedostępne w sprzedaży, poza łososiem chodowlanym, którego powinni zabronić
  4. Unikaj przetworzonej żywności i tłuszczów zwierzęcych.// trochę czipsów i piwka trzeba czasami, dlaczego unikać smalcu? - przecież to samo zdrowie!
  5. Wybieraj orzechy i nasiona jako zdrowe przekąski. //orzechy i inne bakalie w polskich sklepach to same odrzuty z zachodu, wszystko zjełczałe, zapleśniałe i w najlpepszym wypadku świeże przemieszane ze starymi w jednej paczce

Lucek Wąchozlewski

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika axell69

Oczywiście  że  będzie  ale

Oczywiście  że  będzie  ale na miejscu  , na plebanii  to mozesz   mszalnym popić  opłatki   szwięte .

A tak na marginesie   , nad morzem śródziemnym  , to nie zadna dieta tylko całkiem normalne wyżywienie  

Ceny dobrego obiadu   wachają się  od 12 euro  , ja mieszkam w miejscowości oddalonej od  plazy  15 km  i tu mozna  naprawdę  dobrze i tanio  zjeść ,  na samych plażach  w lokalach zwanych  chiringuito jest  troszkę drożej   ale jedna  dorosła  osoba spokojnie miesci   się  w 20 euro za dobry posiłek  i  napój   A jak u was w Polsce   ??, bo słyszę  że  obiad  to minimum 100 pln za osobę  , i jak tu żyć ;)  

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Portret użytkownika Endymion

Ja znam Włoską restaurację w

Ja znam Włoską restaurację w Poznaniu, gdzie od 13-16 serwują obiad za 28zł, codziennie inny. Poszli na ilość, nie tracąc na jakości. Mają jednak dobrą lokalizację, bo w koło same kancelarie prawne i notarialne i sąd niedaleko,

Debil poniżej napisał o mrożonkach.. krewetek nie ma w Polsce, inaczej nie da się tego przetransportować!

Robią też jakieś pierogi i je mrożą.. nie wyobrażam sobie robienia pirogów na zamówienie klienta.. 2 godziny czekania za daniem?? 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

znam perogarnię, ale to jest

znam perogarnię, ale to jest fabryczka, 5 Ukrainek lepi pierogi ciągle przez 10h pracy, a klient i tak musi zaczekać..

Praca w fabryce, jako maszyna. Czasem na 3 zmiany. Znam weile osób tak pracujących, są to ludzkie zombiaki. Zegar biologiczny mają rozwalony, ale pracują tam, bo zarabiają trochę więcej niż w markecie na dwie zmiany. Ustrój niewolniczy mamy. Znam wielu przedstawicieli handlowych, domy kredyty, służbowe auto, ale pracują na to po 20h/dobę. Trochę przesadziłem, pomiędzy 23 a 6 jest 7 godzin snu, więc pracują "tylko" 17 dziennie..

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Lucek Wąchozlewski

Nie, za 50-60 zeta zjesz w

Nie, za 50-60 zeta zjesz w Polsce obiad ale nie w jakiś tam restauracjach, najlepiej jeść tam gdzie dużo ludzi gdzie kolejka za obiadem, wtedy wiesz, że przynajmniej nie odmrażane 10 razy żarcie jesz. Im bardziej ekskluzywna restauracja tym większe prawdopodobieństwo, że jesz mięcho zmumifikowane i wiele razy zamrażane i odmrażane. Najlepsze bary mleczne - jedzenie bardzo niewyszukane ale bardziej na świeżo nic nie znajdziesz.

Lucek Wąchozlewski

Portret użytkownika axell69

Dokładnie  zgadzam się z tym 

Dokładnie  zgadzam się z tym  ale  nieprzeliczjąc  pln-euro /euro-pln   to ja mam  dobry obiad  za jedną  godzinę  pracy  i jeszcze mogę  suty napiwek zostawić , co jest w zwyczjau  10% od  wielkości  paragonu , no i mam chcę  czy nie  "dietę śródziemnomorską" ;) 

JEDYNYM sposobem na pokonanie ich jest powrót do egzekwowania prawa naturalnego; Znieść CAŁE ich ustawodawstwo, które wzmacnia i wzbogaca ich, zubażając i zniewalając nas 

Strony

Skomentuj