Pięć planet, Księżyc i asteroida będą jednocześnie widoczne na niebie w marcu 2023 roku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Pod koniec marca 2023 roku nastąpi rzadkie kosmiczne wydarzenie. Poruszając się po swoich orbitach, pięć planet Układu Słonecznego – Merkury, Mars, Wenus, Jowisz i Uran – ułoży się w taki sposób, że znajdą się w dość wąskim sektorze nocnego nieba. Od 25 marca do 30 marca będą razem wyraźnie widoczne z Ziemi.

 

Do planet dołączy Księżyc w postaci pełni oraz ostatnio odkryta asteroida 2023 DZ2. Obiekt jest mały - ma około 60-70 metrów średnicy, ale będzie latał bardzo blisko. Wieczorem 25 marca, doganiając Ziemię, będzie miał mniej niż połowę drogi do Księżyca - czyli znajdzie się w odległosci tylko 175 tysięcy kilometrów.

Niebezpieczną asteroidę odkryto dopiero w lutym 2023 roku. Asteroida będzie widoczna na lewo od Betelgezy - jeśli po zachodzie Słońca spojrzysz na zachód. W tym samym miejscu - nieco na północ - pojawi się Księżyc i planety. Urana można jednak zobaczyć tylko przez telesko[ - na lewo od Wenus.

 

Chwile, w których kilka planet jest w jakiś sposób zgrupowanych, niepokoją wielu mistyków i „proroków”. Straszą ludzkość i grożą końcem świata – zwłaszcza podczas tzw. dużych i małych parad planet, lub wielkiej parady, kiedy wszystkie planety Układu Słonecznego znajdują się na tej samej linii.


Na przykład na maj 2022 roku przewidziano jakiś potężny globalny kataklizm - kiedy Merkury, Wenus, Jowisz, Neptun, Mars i Saturn zbiegły się na niebie. A teraz przewiduje się to samo na okres od 25 do 30 marca. Oczekuje się, jak zawsze czegoś strasznego - od trzęsień ziemi i erupcji po wstrząsy społeczne i polityczne. Podobno sprowokuje je dodatkowy wpływ grawitacyjny planet, które zgromadziły się po jednej stronie Ziemi.


Astronomowie uspokajają, że dodatkowy efekt grawitacyjny planet Układu Słonecznego jest znikomo mały w porównaniu z tym, jaki wywierają Słońce i Księżyc. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj