Na Ziemi istnieje tylko jeden egzemplarz tego najrzadszego minerału

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Kiedy ludzie chcą posiadać coś wyjątkowego, zwykle musi to być dzieło człowieka, a nie Ziemi. W końcu żyjemy na dużej planecie i jeśli siły geologiczne wytworzyły określony minerał w jednym miejscu, istnieje duża szansa, że ​​wydobędą go gdzie indziej. Rzeczywiście, z 6000 minerałów uznanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne, większość powstaje w wyniku wielu procesów, przy czym zupełnie różne procesy chemiczne dają te same wyniki. Jest jednak pewien niepowtarzalny minerał, który występuje tylko w jednym miejscu.

 

Nawet jeśli minerał powstał tylko raz, próbki można łatwo rozbić i rozproszyć na dużym obszarze. Dlatego jest nieco zaskakujące, że każdy minerał można poznać tylko z jednej próbki. Jednak dokładnie tak jest w przypadku jednego kryształu - kyavtuite.

 

Kyawtuit został znaleziony tylko w postaci pojedynczego klejnotu w pobliżu Mogok (Myanmar) i został uznany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne w 2015 roku. Niemal identyczny syntetyczny związek był już znany, więc jeśli naprawdę chcesz go zdobyć, nie musisz kraść ani jednej kopii z Muzeum Historii Naturalnej Hrabstwa Los Angeles, gdzie jest przechowywany. 

 

Kyawtuit ma półprzezroczysty czerwonawo-pomarańczowy kolor, a pojedynczy okaz waży 1,61 karata (0,3 grama). Wzór chemiczny - Bi3+Sb5+O4, ze śladowymi ilościami tantalu. Zarówno bizmut, jak i antymon (tak, Sb jest chemicznym symbolem antymonu, bo po co wszystko upraszczać) są metalami rzadkimi, ale nie superrzadkimi. W skorupie ziemskiej jest więcej bizmutu niż złota i więcej antymonu niż srebra. Tlen jest najpowszechniejszym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej, dlatego rzadkość występowania kyattuitu należy wiązać ze sposobem jego powstania, a nie z brakiem jego składników.

 

Bizmut jest tak ciężkim pierwiastkiem, że kyawtuit ma ponad osiem razy większą gęstość niż woda (i dwukrotnie większą gęstość niż rubiny, co trochę przypomina), więc kamień jest nawet mniejszy, niż sugerowałaby jego waga. Baza danych minerałów Caltech opisuje strukturę jako szachownicę ośmiościanów Sb5+O6 równoległych do atomów Bi3+. Jest to jedyny znany tlenek bizmutu i antymonu, nazwany na cześć dr Kyaw Tu, byłego geologa z Uniwersytetu w Rangunie.

 

Próbka kyawtuitu została znaleziona w korycie strumienia przez łowców szafirów i zatwierdzona przez IMA w 2015 roku jako charakterystyczny minerał. Jego opis naukowy został opublikowany w 2017 roku. 

 

Co ciekawe, Myanmar jest również źródłem drugiego najrzadszego minerału, kamienia malarskiego, kamienia szlachetnego, z którego odnotowano tylko kilka. Naukowcy przypisują obfitość klejnotów w Myanmarze ciśnieniu i temperaturze spowodowanymi kolizją Indii z Azją. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Ale poje...ana reklama czegoś

Ale poje...ana reklama czegoś co robią sysntetycznie a NIBY jest ku..wa tylko jeden naturalny. To pieprzo..na reklama gówna do zrobienia złotego ( opłacalnego ) kija. 

Jęsli piszą , że unikalny tzn. że jest praktycznie wszędzie.

Bursztyn to jest naprawdę unikalny ale nie to gówno.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Hannto

Bursztyn też można łatwo

Bursztyn też można łatwo zrobić. W zasadzie wszystko co istnieje da się skopiować sztucznie z wyjątkiem jednej rzeczy-życia. Życie można skopiować sztucznie ale nie da się go stworzyć sztucznie. 

Portret użytkownika axell69

Ogłosili szydzi ??   

Ogłosili szydzi ??   

Następnie  wykopią pierdyliony ton tego "bardzo rzadkiego" minerału   , wykopaliska jak zwykle będą  bardzo ekologiczne  do tego stopnie ze nawet afrykańskie dzieci  będą mogły "brać udział"  w  wydobywaniu 

Kolejny krok  to skuteczna reklama w TV  itd   , bo pierścionek zaręczynowy  powinien właśnie to "coś" zawierać inaczej  cały związek będzie  prawie nie ważny  lub dojdzie do rozwodu i innych perturbacji 

Cena   będzie  jak zwykle oscylować  między , zastaw się  a postaw  się , lub  w  wersji bardzo ekonomicznej okruszek tego  będzie wart   całoroczny dochód  wyrobnika  fabrycznego  

Identycznie  jak z diamentami ......  ??

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj