50 milionów ton pary wodnej z Tonga może ogrzać Ziemię w nadchodzących miesiącach

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Ponad osiem miesięcy po wybuchu podwodnego wulkanu w pobliżu Tonga 14 stycznia naukowcy wciąż analizują konsekwencje dużej eksplozji i dowiadują się, że może ona doprowadzić do ocieplenia planety. Naukowcy niedawno obliczyli, że erupcja wulkanu Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apa uwolniła do atmosfery oszałamiające 50 milionów ton pary wodnej, oprócz ogromnych ilości popiołu i gazów wulkanicznych.

To potężne uwolnienie pary wodnej zwiększyło ilość wilgoci w stratosferze o około 5 procent i mogło wywołać cykl chłodzenia stratosfery i ocieplenia powierzchni - efekty, które według nowego badania mogą utrzymywać się miesiącami. Erupcja Tonga, która rozpoczęła się 13 stycznia i osiągnęła szczyt dwa dni później, była najpotężniejsza w ostatnich dziesięcioleciach na Ziemi.

 

Według National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) erupcja rozciągnęła się na 260 km i wysłała w powietrze kolumny popiołu, pary i gazu na wysokość ponad 20 km. Duże erupcje wulkaniczne zwykle chłodzą planetę, wyrzucając dwutlenek siarki do górnej atmosfery Ziemi, która filtruje promieniowanie słoneczne.

 

Cząstki skał i popiołu mogą również tymczasowo ochłodzić planetę, blokując światło słoneczne, według Korporacji Uniwersyteckiej ds. Badań Atmosferycznych Narodowej Fundacji Nauki. Tak więc powszechna i gwałtowna aktywność wulkaniczna w odległej przeszłości mogła przyczynić się do globalnej zmiany klimatu, powodując masowe wymieranie miliony lat temu. 

 

Niedawne erupcje wykazały również zdolność wulkanów do chłodzenia planety. W 1991 roku, kiedy wulkan Pinatubo na Filipinach wysadził swój szczyt, aerozole wyrzucone w wyniku tej potężnej eksplozji wulkanicznej obniżyły globalną temperaturę o około 0,9 stopnia Fahrenheita (0,5 stopnia Celsjusza) na co najmniej rok. Tonga wyemitował około 441 000 ton (400 000 ton metrycznych) dwutlenku siarki, około 2 procent ilości, która wybuchła na górze Pinatubo podczas erupcji w 1991 roku, ale w przeciwieństwie do Pinatubo (i większości dużych erupcji wulkanicznych, które występują na lądzie), podmorskie pióropusze wulkaniczne Tonga skierowały „znaczne ilości wody” do stratosfery, strefy rozciągającej się od 50 km nad powierzchnią Ziemi do 6-20 km.

 

W podwodnych wulkanach erupcje podwodne mogą czerpać dużą część swojej wybuchowej energii z interakcji wody i gorącej magmy, która popycha ogromne ilości wody i pary do kolumny erupcyjnej. W ciągu 24 godzin po erupcji pióropusz rozszerzył się na 28 km w atmosferę. Naukowcy przeanalizowali ilość wody w pióropuszu, oceniając dane zebrane przez instrumenty zwane radiosondami, które były przymocowane do balonów pogodowych i wysyłane do piór wulkanicznych. Gdy przyrządy te wznoszą się do atmosfery, ich czujniki mierzą temperaturę, ciśnienie powietrza i wilgotność względną i przekazują te dane do odbiornika naziemnego, donosi NWS.

 

Atmosferyczna para wodna pochłania promieniowanie słoneczne i oddaje je jako ciepło; dziesiątki milionów ton wilgoci Tonga dryfującej teraz w stratosferze ogrzeją powierzchnię Ziemi – choć według badań nie jest jeszcze jasne, o ile. Ale ponieważ para jest lżejsza niż inne aerozole wulkaniczne i mniej podatna na przyciąganie grawitacyjne, rozproszenie efektu ocieplenia zajmie więcej czasu, a ocieplenie powierzchni może trwać w nadchodzących miesiącach. Tak duża ilość wilgoci atmosferycznej może potencjalnie osłabić warstwę ozonową, ale najbardziej prawdopodobne jest okresowe ocieplenie, które byłoby zbawieniem dla targanej energetycznym kryzysem Europy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

No jak - sterowane bankiem

No jak - sterowane bankiem jakichś kolesi co przytulają co m-ąc kilka grubych biliardów dularów na szwindlach lichwiarskich - ot i cała tajemnica. zamieniają walutę z powietrza w fizyczne wartości - np. wyjeb..nie ludzi w powietrze na kredytach za zakup : działki , domu na kredyt - dom stoi , działka jest a na razty nie ma kasiory i z powietrzej kasiory kredytu bank ma fizyczna własność - proste !?

Kto zapoznał się jak banki daja kredyty - otóż bank może dac kredyt na 10cio krotną wiekszą wartość niż ma aktywów z kont wierzycieli. Tak zakłada prawo bankowe w Polin. Zatem bank może udzielić kredytu - zakładamy mając 10 mld zł - na wysokość 100 mld zł - 90dużych baniek jest z powietrza ale fizycznie te aktywa mają pokrycie we własności osób fizycznych czyli realne dobra . Bank z 90 mld z powietrza robi 90 mld fizycznego dobra - wiedzieliście o tym , że takie mamy prawo bankowe ? Dlatego tylu ludzi jest w pułapce , stało sie niewolnikami banków tych kolesi co przytulają miliardy na m-ąc bo te mniejsze banki są własnością tych dużych. Ot i cała układanka jak z gówna ukręcić bat - bat na kredytobiorców niewolników. Wystarczająco jasne ? To jest poprostu lichwa bo kredytodawca nie ma pokrycia na udzielane wierzytelności.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika emel

ARTUR wrote: Jeśli Ziemia

ARTUR wrote:
Jeśli Ziemia jest okrągła to ile kropel tej pary będzie w 1 m3 atmosfery ? Chyba niepoliczalne nawet teoretycznie
Niepoliczalne? Jeśli założymy, że ta para wodna znajduje się w warstwie atmosfery od 20km  do 50 km (jak w artykule), to średnio w kazdym metrze sześciennym znajdzie się dodatkowo 3 mikrogramy wody. Możliwe, że już będzie dla ciebie policzalne, ile to jest kropel wody.

Portret użytkownika Q.

Jeśli faktycznie będą to

Jeśli faktycznie będą to tylko 3ug wody/m3 to przecież zaledwie 0.000003 cm3 wody/m3 powietrza, czyli 0.003 mm3 wody - to prawie nic .. może chodziło o ~ 3mg ? To by dało 3 mm3 czyli choć jedną malutką kropelkę.

Portret użytkownika spokoluz

Ktos tu w kulki leci bo na

Ktos tu w kulki leci bo na wysokości 6 km jest już temperatura ujemna a czym wyżesz tym niższa zatem ta para wodna może tylko zamarznąć i spaść jako deszcz lub śnieg a nie KU.WA OGRZEWAĆ NA TEJ WYSIOKOŚCI !!! Ta Tonga dla całego świata to było tylko pierdnięcie.

Znów chcą z ludzi zrobić debili wciskając kity o ociepleniu a wystarczy sprawdzić na jakiej wysokości jaka jest temperatura - wg. tych bredni to himalaiści bedą wchodzić na K2 w spodenkach bo Tonga ku.wa podgrzała atmosferę - ja pierd...olę ale gniota ktoś wysmarował z tym grzaniem przez parę wodną.

słowian dobrej woli jest więcej -słowiański wiec , słowiański zew , słowiański duch , słowiańska krew !

Portret użytkownika Q.

Ręce opadają... Kiedy jest

Ręce opadają... Kiedy jest cieplej zimą - gdy są chmury czy gdy ich nie ma ??? A ta woda (raczej para wodna) uleciała na tak dużą wysokość gdzie chmury już się nie formują i owa para jest już tylko gazem cieplarnianym, który sobie powolutku w skutek mieszania się warstw atmosfery w końcu na ziemię opadnie w ten czy inny sposób. 

To są podstawy.. im wyżej tym oprócz spadku temperatury również ciśnienie jest niższe... Zrób sobie prościutki eksperyment. Weź do rączki jakąś dużą strzykawkę, wlej do niej 3...4 krople wody, odwróć wypuszczając z niej powietrze - a teraz zatkaj palcem wlot i odciągnij tłok.. Co się stało ? Powstały chmury ? Odpowiedz.

Portret użytkownika marek500

Taki śmieszny artykólik z

Taki śmieszny artykólik z cyklu ,,miejmy nadzieję''. Cała ta propaganda skupia się na problemie ogrzania Europejczyków w zimie. To są brednie. Ludzi się ogrzeje, nie w ten sposób to w inny, ale całe gałęzie gospodarki europejskiej które potrzebują gazy, upadną. Tu nie trzeba obawiać się zimna ale bezrobocia i głodu. Świat jest jednak tak sonstuowany że żeby jednemu było dobrze to drugiemu musi być źle. Są na świecie kraje które się cieszą z kłopotów Europy. Które ? Wystarczy popatrzeć jak wyglądają ceny ropy, gazu i energii elektrycznej na świecie. Będzie wiadomo gdzie przeniesie się biznes i produkcja z Europy.

Portret użytkownika axell69

bardzo  ciekawe że  50

bardzo  ciekawe że  50 milionów ton pary wodnej może ogrzać planetę , jednak nie  uwierzę w  to  bo  w czasach  II Wojny  6 milionów  niepalnych  doprowadziło do klęski  niemców pod Stalingradem  z powodu  zimnej zimy , bazuję  na tym że na jedno  ciało  potrzeba było  kilka ton węgla ,  sądzę  że ktoś tu kłamie   i to obszydliwie kłamie  ale  diecezja  nalezy do was by wskazać  .......   tylko 

Admina nie wskazujcie  bo on naprawdę   robi wszystko   co możliwe  dla reklam  

Skomentuj