Na Alasce pojawiają się jeziora wrzące metanem. Czy grozi nam klimatyczna katastrofa?

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

W ciągu ostatnich 50 lat na Alasce powstało kilka nowych jezior termokrasowych, których powierzchnia bulgocze, uwalniając do atmosfery metan, potężny gaz cieplarniany. Ponieważ takie jeziora powstały w wyniku topnienia wiecznej zmarzliny, w niedalekiej przyszłości może ich być jeszcze więcej.

 

Jeziora pojawiające się na Alasce z powodu topnienia wiecznej zmarzliny "uwalniają" metan do atmosfery. W nowo powstałych jeziorach Alaski szykuje się katastrofa, a naukowcy są zaniepokojeni. Te jeziora, zwane termokrasami, są tak pełne gazu niszczącego klimat, że można zobaczyć, jak ucieka na powierzchnię. Według badania z 2021 r., takich jezior jest coraz więcej, gdy wieczna zmarzlina topi się na Alasce z powodu rosnących temperatur i większej liczby pożarów.

 

Strefa wiecznej zmarzliny obejmuje regiony polarne naszej planety: są to miejsca, w których temperatura Ziemi nie wzrasta powyżej zera stopni, a wody gruntowe występują w postaci warstw lodu. W procesie globalnego ocieplenia wieczna zmarzlina zaczyna się topić, a wraz z nią lód zamknięty w ziemi, co prowadzi do powstawania zapadlisk wypełnionych stopioną wodą. Tak powstają jeziora termokarstowe.

 

Na pierwszy rzut oka takie jeziora niewiele różnią się od zwykłych, z wyjątkiem szybkości powstawania: już za kilka lat poziom gruntu może spaść nawet o trzy metry, a las świerkowy zostanie zastąpiony taflą wody . Jeśli jednak przyjrzysz się uważnie, zobaczysz na powierzchni jeziora niepokojącą dla naukowców cechę – powoli unoszące się bąbelki. 

 

Gdy zbierze się takie bąbelki a potem podpali się je, zapalą się jak na palniku gazowym. Powód jest prosty: bąbelki zawierają metan, główny składnik gazu ziemnego i jeden z najniebezpieczniejszych gazów cieplarnianych. Kiedy topi się wieczna zmarzlina pod powierzchnią jeziora, wzrasta tam aktywność drobnoustrojów. Bakterie zaczynają rozkładać martwe rośliny i inną materię organiczną uwięzioną przez wieki w zamarzniętej ziemi, ostatecznie uwalniając dwutlenek węgla i metan. W efekcie dno takich jezior przypomina gąbkę nasączoną bąbelkami gazu, a powierzchnia wody wygląda jak wolno gotująca się zupa.

 

Oczywiście zimą proces ten jest spowolniony z powodu tworzenia się lodu, jednak lód nasycony gazami okazuje się kruchy, często pęka i tworzy rozległe polinie, w których trwa proces wydzielania metanu. W niektórych przypadkach uwolniony gaz prowadzi nawet do powstania kopuł lodowych nad powierzchnią jeziora, które wiosną przebijają się i nasycają powietrze ogromną ilością gazu.

 

Podczas gdy oficjalnie dwutlenek węgla (CO2) pozostaje głównym, długoterminowym czynnikiem przyczyniającym się do kryzysu klimatycznego, wycieki metanu stały się gorącym tematem w walce ze zmianami klimatycznymi w perspektywie krótkoterminowej. Metan jest gazem cieplarnianym, co oznacza, że ​​zatrzymuje ciepło promieniowane z ziemi w atmosferze zamiast pozwolić jej ostygnąć.

 

Jest znacznie silniejszy niż CO2, około 30 razy wydajniejszy w zatrzymywaniu ciepła. Ale również rozprasza się szybciej niż CO2, który utrzymuje się w atmosferze, według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Zmniejszenie emisji metanu jest ważnym narzędziem, które możemy teraz wykorzystać do zmniejszenia skutków zmian klimatu w bliskiej perspektywie i szybkiego zmniejszenia tempa ocieplenia. Ale według NOAA źródła naturalne, takie jak bagna, mogą być również dużymi źródłami metanu.

 

Zrozumienie, w jaki sposób mogą się rozwijać, jest ważne, ponieważ rosnące temperatury mogą wywołać „pętlę sprzężenia zwrotnego”, która w dużej mierze jest poza ludzką kontrolą.

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Hathor

Jeziora termokrasowe to nie

Jeziora termokrasowe to nie jedyne zrodlo metanu. Inne :
_
- wieczna zmarzlina na Syberii
- proces szczelinowania
- bagna w strefie rownikowej
- gejzery
- bydlo hodowlane, bydlo gospodarcze i te na wolnym wybiegu w Indiach Smile

 

 

Portret użytkownika BG-OG

I WYLICZENIA FIT55 ,KOMISARZA

I WYLICZENIA FIT55 ,KOMISARZA LUDOWEGO TIMMERMANSA, POSZY W CH. CZY UE I EKO-TERRORYSCI UWZGLĘDNIĄ TEN NATURALNY WYZIEW METANU , JAK I TE Z AFRYKI , KTÓRE SĄ 10 KROTNIE WIĘKSZE NIZ ZAKŁADANO, CO POTWIERDZILI NAUKOFCY . I NASTANIE KONIEC "ZIELONEGO KOMUNIZMU"

Portret użytkownika dd

Co za bzdety - skąd się

Co za bzdety - skąd się bierze metan - z rozkładu naturalnych produktów - procesy gnilne i takie tam. A tutaj mamy obrazki gdzie metanu uwalniło się tyle co z małej zapalniczki. Drugiego kuwejtu tutaj nie zdziałają te dzieciaki. Poza tym na nagraniu chłopaki przebijają się przez lód na zamarzniętej kałuży - to o jakich roztopach spowodowanych ociepleniem klimatu mowa?

Portret użytkownika Endymion

Po co zadajesz pytania

Po co zadajesz pytania "nieuku" i niedowiarku? Tak powiedziano i tak jest. Ekoterroryzm to nowa religia, masz wierzyć, ale nie analizować.. spłoniesz na stosie za herezje, które głosisz.. zastanawia mnie jedno, jak rozpalą ekologiczny stos bez emisji CO2?? 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Trup

2022.09.26 Bacologia Szybkie

 1. 2022.09.26 Bacologia Szybkie Wieści… 55 część 2 (link w opisie)
  2022.09.26 Bacologia Szybkie Wieści… 55 część 2 (link w opisie)

   

 2. KOMU SŁUŻĄ CELEBRYCI. Z cyklu: Zaginione filmy Etera
   Zaginione filmy Etera

   

 3. Koniec wolności Polaków, rząd chce zabrać Ci wszystko 2022.09.25
  Koniec wolności Polaków, rząd chce zabrać Ci wszystko 2022.09.25

   

 4. Wojciech Olszański Wywiad u Towarzyszki Panienki Jaruzelskiej, Rola - cenzura wobec dziennikarzy

  Wojciech Olszański Wywiad u Towarzyszki Panienki Jaruzelskiej, Rola - cenzura wobec dziennikarzy

   

  UWAGA WAŻNE - NIE BRAĆ ŻADNYCH TABLETEK Z JODKIEM POTASU OD SYSTEMU!
  UWAGA WAŻNE - NIE BRAĆ ŻADNYCH TABLETEK Z JODKIEM POTASU OD SYSTEMU!

   

   

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika Q.

A co tu jest do zastanawiania

A co tu jest do zastanawiania się ? Wszędzie na całej planecie kiedyś coś rosło i żyło a potem obumarło, zlodowacenie tamtych terenów nigdy nie było permamentne a wręcz przeciwnie natępowało dość nagle i niepodziewanie. Bagna, rozlewiska itd. zamarzając uwięziły to wszystko na całe wieki czy tysiąclecia - to teraz gdy się tam znów ociepla wszystko się "ruszyło". Podobnie największa pustynia czyli sachara też nie była zawsze pustynią - kiedyś rósł tam obfity las. Ale na ziemi nic wieczne nie jest, także klimat bo uzależniony on jest od "chwilowego" ustawienia osi obrotu ziemi względem słońca. Raz lodem pokrywa się północ a raz południe ziemi - cyklicznie.

Portret użytkownika axell69

Cóż począć z tym dobrobytem ?

Cóż począć z tym dobrobytem ??  bardziej  zapobigawczy nałapali by w  wiadra i worki  ale nie było pod ręką  tych  naczyń   więc grozi nam katastrofa klimatyczna Adminie ??  

Anglia  ma  gaz z morza północnego i jest (była) niemal niezależna od Rosyjskiego gazu  a jednak ceny podnosi najszybciej w  Europie  ,koszt  naładowania  auta  elektrycznego  wzrósł   do takiego poziomu że   taniej jednak mieć  diesla  - i to jest katastrofa  dla  ludzkości  a nie jakieś pierdoły o  metanie w Kanadzie czy na Syberii .

Portret użytkownika Q.

Sam silnik diesla nie jest

Sam silnik diesla nie jest zły (bo bardziej sprawny/wydajniejszy) ale zamiast ON znacznie lepiej zasilać go gazem ziemnym lub LPG. Wtedy taki napęd jest i ekonomiczny i ekologiczny (bo nie dymi) - jedyne co trzeba zrobić to zamontować prostą instalację wtrysku gazu - jak do benzyniaka oraz odłączyć "pedał gazu" od pompy wtryskowej ON, która pracuje wtedy tylko na biegu jałowym służąc za inicjator zapłonu gazu. Nadaje się taka przeróbka i do osobowego i cieżarowego diesla. A sam gaz LPG kosztuje przecież tylko ok. 3.8 zł a nie 7.6 zł jak za "ropę". Czyli jest dwakroć taniej i czysto bez sadzy i innych syfów.

Strony

Skomentuj