Z nieznanych powodów Ziemia obraca się szybciej i ustanowiła nowy rekord

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Według International Earth Rotation and Reference Systems Service (IERS) Ziemia zaczęła kręcić się szybciej, ustanawiając rekord. Planeta obracała się wokół własnej osi o 1,59 milisekundy szybciej.

W tej chwili naukowcy nie wiedzą dokładnie, co wpłynęło na prędkość obrotu planety. Według nich zmiana prędkości będzie miała negatywny wpływ na działanie wszystkich systemów nawigacyjnych, a także komputerów, smartfonów i systemów komunikacyjnych na planecie.

 

Prędkość planety jest mierzona od 1973 roku, naukowcy rozpoznają tę metrykę za pomocą zegarów atomowych i w ten sposób ustalają czas potrzebny Ziemi na wykonanie obrotu wokół własnej osi.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

@admin,

@admin,

czy chodzi o prędkość kątową, czy prędkość liniową wybranego punktu na ziemi? Bo jeśli idzie o to drugie, to dowód na to, że ziemia rośnie.

Już słyszałam teorię wzrastania ziemi, która ładnie tłumaczy wędrówkę kontynentów i potrzeby zmian w kalendarzu, tj. przyrost liczby dni w roku.

Portret użytkownika angel

Jest to jakis problem dla

Jest to jakis problem dla elektroniki, przez przyjęcie kiedyś obecnego sposobu odmierzania czasu. Obecnie tzw. czas UTC ustalany jest na podstawie średniej ważonej iluś zegarów atomowych, przy uwzględniający nieregularnośćruchu obrotowego ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego. Odkąd powstała wspomniana skala czasu, ze względu na spowalnianie ruchu ziemi tzw. sekundy przęstępne były dodawane do UTC, dotychczas nie było sytuacji odwrotnej i obecne systemy informatyczne nie są przygotowane na odjecie jednej sekundy i tu jest duuuuży problem. 

Portret użytkownika Hegemon

""W tej chwili naukowcy nie

""W tej chwili naukowcy nie wiedzą dokładnie, co wpłynęło na prędkość obrotu planety." To dziwne że nie wiedzą co wpłynęło na prędkość. Chyba nawet był art. na ZnZ że powodem jest tama Trzech Przełomów w Chinach (czyli przesunięcie masy) . Ci "naukowcy" to chyba tylko tworzą teorie nie czytając badań innych pseudonaukowców. 

Portret użytkownika Q

Takie budowle przesuwające

Takie budowle przesuwające "środek cieżkości" ziemi wpływają jedynie na kąt nachylenia osi obrotu a nie na prędkość rotacji. Masy nie przybyło ani nie ubyło, zmienił się jedynie jej lokalny rozkład na powierzchni. To tak jakby góra się gdzieś wypiętrzyła.

Portret użytkownika r.abin

Woda płynie zawsze z góry -

Woda płynie zawsze z góry - na dół. Jeśli lodowce górskie topnieją - to lądują w morzu. Radzę też skontrolować albedo (świadczące o masie chmur, kilkaset metrów - nad Ziemią) Kiedyś wyczytałem, że jak drzewa (na zelesionej bardziej Półkuli Północnej), tracą liście jesienią - to Ziemia przyspiesza obrót, A uczeni "nie wiedzą" - bo grantów nie ma. Wyrachowany (z natury) ludek 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika emel

Prędkośc obrotowa może się

Prędkośc obrotowa może się zmienić także poprzez zmianę rozkładu masy obracającego się obiektu. Z powodu nierównomiernego rozłożenia masy planety, ta prędkość także może się zmieniać na skutek oddziaływań grawitacyjnych z innymi obiektami (tzw. siły pływowe). 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj