Niezwykłe odkrycie. Rekin polarny po raz pierwszy w historii został zaobserwowany na Karaibach

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Zwykle powolne i na wpół ślepe rekiny polarne występują wyłącznie w zimnych wodach wokół bieguna północnego i południowego planety, ale tym razem egzotyczne ryby zauważono tuż przy równiku, na zachodnim Morzu Karaibskim.

Rekiny polarne (Somniosus) są chyba jednym z najdziwniejszych przedstawicieli tych ryb w ogóle. Żyją tylko w zimnych wodach Arktyki i zewnętrznie przypominają dziwnego dorsza, a nie krewnych eleganckiego katrana. Wyróżniają się solidnymi rozmiarami (według niektórych źródeł nawet do siedmiu metrów długości) i długością życia: wiek poszczególnych osobników może sięgać 250, a nawet 500 lat.

 

Teraz do listy osobliwości rekinów polarnych dodano kolejną pozycję, ponieważ jedna z tych ryb została znaleziona, wydawałoby się, w zupełnie nieodpowiednim dla niej miejscu: tysiące kilometrów od jej rodzimego zasięgu, w zachodniej części Karaibów. Podczas oznaczania rekinów tygrysich badacze z Florydy niespodziewanie odkryli rekina polarnego pływającego w wodach tropikalnych.

 

Z początku Knaukowcy nie wierzyli własnym oczom, uważając to ospałe zwierzę o jasnoniebieskich oczach za dziwny okaz sześcioskrzelowego rekina lub innego zwierzęcia pospolitego na tych wodach, ale uważne przestudiowanie fotografii nie pozostawiło wątpliwości: przedstawiciel rekiny polarne przykuły uwagę ludzi.

 

Jak ta dziwna ryba trafiła tak daleko na południe? Naukowcy sugerują, że wynika to z braku danych na temat tego gatunku. Ponieważ rekiny polarne potrafią nurkować na głębokości do kilometra, gdzie temperatura wody pozostaje niska, potrafią pływać nawet w ciepłych morzach – po prostu ich nie widzimy, bo ledwo wynurzają się na powierzchnię.


Rekin polarny Grenlandii nie może pochwalić się szybkością ruchu, ale ta ryba mogła urodzić się jeszcze w czasach gdy w Polsce rządzili królowie! Niestety, spotkanie z rzadką rybą było zbyt ulotne, aby przyczepić do niego znacznik satelity. Teraz jednak naukowcy są gotowi na tę niespodziankę i zaopatrzyli się w niezbędny sprzęt, aby nie przegapić szansy.

 

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Marine Biology.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj