Ziemia została zbombardowana fotonami o największej energii w historii

Kategorie: 

Źródło: NASA/CXC/ASU

Astronomowie wykorzystujący obserwatorium Tibet AS-gamma, odkryli emisje strumieni światła o najwyższej dotychczas zmierzonej energii. Fotony bombardujące Ziemię pochodziły prawdopodobnie z Mgławicy Kraba.

 

Promienie gamma które wykryto miały ponad 100 teraelektronowoltów (TeV) czyli aż 10 razy więcej niż jest w stanie wyprodukować Wielki Zderzacz Hadronów podczas  zderzeń cząstek elementarnych. Najprawdopodobniej strumień pochodzi z pulsara znajdują cego się w centrum Mgławicy Kraba.

 

To właśnie tam całkiem niedawno wybuchła supernowa. W 1054 roku na całym świecie można było zobaczyć skutki eksplozji. Gwiazda, która skończyła swój żywot zabłysnęła tak bardzo, że według chińskich średniowiecznych kronik, była widoczna również za dnia. Biorąc pod uwagę fakt, że Mgławica Kraba znajduje się 6500 lat świetlnych od Ziemi, Ten wybuch supernowej nastąpił około 7500 lat temu.

Mgławica Kraba Źródło - ESA/Herschel/PACS/MESS 

Jasne światło supernowej zgasło po kilku tygodniach a mgławica od tego czasu świeci na nocnym niebie na prawie każdej długości fali. Dotychczas wykrywano fale radiowe o niskiej energii pochodzące z tamtego źródła. Od czasu do czasu udawało się też zarejestrować duże emisję promieniowania gamma i promieniowania rentgenowskiego. Jednak wykrycie licznych emisji ultraenergetycznych fotonów to coś zupełnie nowego, nierejestrowanego w przeszłości.

 

Takie emisję jest bardzo trudno wykryć z powierzchni Ziemi, ponieważ wysokoenergetyczne cząstki rozbijają się o ziemską atmosferę tworząc kolejne cząstki elementarne, które ostatecznie docierają do gruntu. Ich wykrycie nie jest jednak łatwe dlatego astronomowie starają się odebrać je stosując rozległe sieci detektorów. Eksperyment Tibet AS-gamma prowadzony jest w Chinach i składa się z 597 detektorów rozmieszczonych na obszarze 65 tysięcy metrów kwadratowych.

 

W okresie od lutego 2014 do maja 2017 naukowcy pracujący na tym sprzęcie wykryli 24 wydarzenia z emisjami większy niż 100 TeV. Niektóre z nich osiągały nawet 450 TeV. Separacja takich emisji od od regularnego promieniowania kosmicznego nie jest łatwa ale zdaniem astrofizyk ów wśród ich obserwacji najwyżej 5 do 6 zdarzeń mogło pochodzić z promieniowania tła, a reszta przybyła do nas z Mgławicy Kraba.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Prawda boli

1. CZY JEST TU ADMIN!? Proszę

1. CZY JEST TU ADMIN!? Proszę o odpowiedź dlaczego nie likwiduje się kont osób które notorycznie SPAMują komentarzami nie dotyczącymi artykułu? Jakbym się chciał wkórwiać polityką to bym sobie TV załączył a nie wchodziła na ZNZ

2. Nie "w historii" tylko w "historii pomiarów".

 

Portret użytkownika hs100

Sensacja ze Superstacji,

Sensacja ze Superstacji, chyba tam taniej opłacić niż w TVP. Co za problem dorobić komuś kartotekę i zrobić z niego wariata, nawet w kinie puszczali film dla ludności o specsłużbach. A jak delikwent będzie protestowal to można naprawdę go umieśić w psychiatryku i tam życzliwi lekarze za pomocą swoich metod naprawdę zrobią z niego wariata. Albo popełni samobójstwo wieszając się w pozycji leżacej na łóżku w wieloosobowej sali. Oczywiście prokuraturze nawet przez myśl nie przejdzie żeby zarządzić śłedztwo. 

Portret użytkownika ARTUR

Dałeś bardzo dosadny dowód że

Dałeś bardzo dosadny dowód że ludzie LGBTiAIDS razem z lewicą od dawna mieli swoje wtyczki w Kościele i byli finansowani przez sektę sodomitów , celem było rozbicie Kościoła od wewnątrz i dlatego w tym celu były nagrywane kompromitujące filmy do ujawnienia w odpowiednim czasie .Jeśli chodzi o Papieża Franciszka to jak każdy Jezuita jest żądny władzy i pieniędzy a cel uświęca środki .

Portret użytkownika normalny as

Sekta? Jaka?

Sekta? Jaka?
Sodomici - kto dokladnie?
I widzisz - filmy byly nagrywane, i co? I pomimo lamania prawa (pedofilia), KK pozostaje bezkarny!
I dlaczego, jak dosadnie ostatnimi czasy widac, ma rzadzic mna jakas mafijna organizcja czyli KK razem z rozpasanym rzadem, ktorzy na dodatek robia dokladnie odwrtotnie, do tego mowia?
A zazurzacja nas tematami zastepczymi, zebysmy klocili miedzy soba, po to zeby ich klamstwa 'przeszly'.

Moze to i dowod, ze byl plan - ale pokazal prawde. 

A co do Papieza, to wierzysz, czy nie? Bo wyglada, ze wierzysz (duze litery) a jednoczesnie go dyskredytujesz - dlateczo? Dlatego, ze nie zgadza sie to z wizja rzadzacych? Bo tylko oni stanowia prawo (nawet za sady) i wiedza najlepiej? aaa i sa najlepszymi patriotami.
 

Portret użytkownika ARTUR

Piszę dużymi literami tak jak

Piszę dużymi literami tak jak wymaga tego nazwa i obojętne czy to jest Zbyszko z Bogdańca czy Maluch  w odniesieniu potocznym do Fiat 126 p to staram się pisać właściwie , jako tako ortograficznie i nie ubliżając nawet sekcie sodomitów LGBTiAIDS. To nie pedofile w Kościele pozostają bezkarni lecz sekta sodomitów która opanowała władze w Brukseli i Watykanie jest bezkarna z mocy prawa europejskiego .

Portret użytkownika normalny as

Stary, jaka sekrta? Gdzie?!

Stary, jaka sekrta? Gdzie?!
Twoj wywod nie ma logiki i zadnego skladu.
No chyba, ze dasz rade jasniej.
Ale uwzglednij Polske, prosze, bo tu u nas sie dzieja wazne rzeczy.
Wczesniej wtyczki w Kosciele, teraz sodomici w Watykanie.
Niezly jestes w mieszaniu.

Ladujemy, tu Polska.

 

Portret użytkownika ARTUR

Polska to nie Grenlandia

Polska to nie Grenlandia która jest wyspą lecz kraj kontynentalny , więc to co wydarzyło się w Moskwie a obecnie nawet w Azerbejdżanie i Watykanie dotyka nas bezpośrednio .Dotyczy to zarówno cen ropy i gazu jak też kwestii nachodżców czy problemów  katolicyzmu . Braki w wykształceniu nie usprawiedliwiają braków w logicznym myśleniu czy też wiązaniu faktów dokonanych , przecież nikt nie wymaga aby każdy był analitykiem i potrafił dokładnie określić związek przyczynowy pomiędzy faktami i jego efekty w przyszłości , jednak stosowanie logiki Petru lub Balcerowicza może doprowadzić do ośmieszenia .

Portret użytkownika normalny as

Znowu potok slow i znowu o

Znowu potok slow i znowu o czyms innym.
Masz racje ziemia jest globalna wioska, ale ja raczej tutaj o naszym ogrodku. 
Ja tu o kolejnej probie samojbczej w aferze dotyczacej elit rzadzacych i KK, o rozpasaniu wladzy, o klamiacych urzednikach i marszalkach - TU I TERAZ, a Ty znowu rozmydlasz...
Jest pare sparw oprocz ogranego juz bardzo, Balcerowicza i Swetru, ktory juz zniknal.
A Ty ciagle macisz...

Czemuz to czemu tak rozmydlasz konkretne sprawy?
I nie zmaierzam Cie obrazac (wyksztalcenie itd... ) Wogole jestes jakis nakmadrzejszy widze tutaj, ale przekonuja mnie argumenty.

Portret użytkownika Medium

Ja tu o kolejnej probie

Ja tu o kolejnej probie samojbczej w aferze dotyczacej elit rzadzacych i KK, o rozpasaniu wladzy, o klamiacych urzednikach i marszalkach - TU I TERAZ

Afera goni aferę i poprzednie afery przykrywa. Mnie np. ciekawi SKOK Wołomin, a nie najświeższa gorączka służb związana z wyborami. Interesuje mnie 447 Just Act. Głośne sprawy obyczajowe są mniej ważne niż ostre nierozliczone przekręty prawne.

Strony

Skomentuj