Liquidy do e-papierosów mogą zwiększać ryzyko chorób serca

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Vaping360/CC BY 2.0

E-papierosy są zwykle przedstawiane jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. Jednak bezpieczniejsza nie oznacza, że jest zdrowa. Wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda wskazują, że stosowane do e-papierosów liquidy uszkadzają komórki naczyń krwionośnych i mogą narażać użytkowników na choroby układu krążenia.

 

Badania zostały przeprowadzone w laboratorium z udziałem komórek śródbłonka, które wyścielają wewnętrzną powierzchnię naczyń krwionośnych. Naukowcy wystawili komórki na działanie liquidów o sześciu różnych smakach i różnych poziomach nikotyny, oraz krwi, którą pobrano od użytkowników e-papierosów tuż po inhalacji.

 

Okazało się, że hodowane komórki śródbłonka pod wpływem tych czynników stały się mniej żywotne i miały upośledzoną zdolność do tworzenia nowych rurek naczyniowych. Odkryto w nich również znacznie wyższe poziomy molekuł, które uszkadzają DNA i przyczyniają się do śmierci komórek. Uszkodzenia występowały również przy braku obecności nikotyny i różniły się w zależności od smaku liquidu. Co ciekawe, do najniebezpieczniejszych liquidów zaliczono te o smaku cynamonu i mentolu.

Jest to pierwsze badanie, które analizuje wpływ liquidów na ludzkie komórki śródbłonka. Choć niektóre wcześniejsze badania wskazywały, że e-papierosy dostarczają do organizmu mniejsze ilości substancji rakotwórczych niż papierosy konwencjonalne, ich rzeczywisty wpływ na zdrowie naczyń krwionośnych pozostaje niejasny.

 

Pomimo tych niepewności, popularność e-papierosów wzrosła gwałtownie na całym świecie. W wielu krajach wprowadzono zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych, a niektóre nawet zakazały ich sprzedaży. E-papierosy postrzegane są przez niektórych ludzi jako całkowicie bezpieczne dla zdrowia, lecz czy faktycznie są bezpieczniejsze od tradycyjnych papierosów – tego wciąż nie wiadomo. Jeden z autorów powyższego badania, Joseph Wu uważa, że e-papierosy wcale nie są bezpieczniejszą alternatywą i należy ich unikać.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.plKomentarze

Portret użytkownika docent

Idź do sklepu z e-fajkami i

Idź do sklepu z e-fajkami i poproś Twoją "ciecz"!

W sklepie zamiast Coca-cola mówisz "poproszę czarnego diabła"!? Zastanów się co wypisujesz!!!

Jak kupujesz Mercedesa albo inne auto to też zmieniasz nazewnictwo?

 

Portret użytkownika EkrudyDref

Adminie, dlaczego piszesz po

Adminie, dlaczego piszesz po angielsku "liquid" zamiast po polsku "ciecz"? Czy jesteś na usługach tych, którzy tępią język polski, czy uważasz że Polacy lepiej rozumieją słowo liquid?
Coś złego dzieje się w sferze języka polskiego, bo coraz więcej pojawia się anglicyzmów i wkrótce zamiast mówić <ja i ty> zaczniemy używać <me and you>.

--------
Howgh!

Portret użytkownika docent

Na tym forum są super

Na tym forum są super eksperci 

Nie znają podstawowych pojęć, znaczeń słów i oficjalnych używanych w Polsce słów a wypowiadają się. Żenada!!!

Nikt ich nie słucha w realu to piszą po różnych forach głupoty 

Portret użytkownika Medium

Czy ktoś tu wspomniał, że

Czy ktoś tu wspomniał, że papierosy tytoniowe bywa są oferowane z jakimś przyciskiem. Nie wiem, jak świństwo działa, ale wnioskuję, że jest to technologiczne przybliżanie papierosów tytoniowych do e-papierosów, albo próba wprowadzania e-palaczy jako klientów rynku tytoniowego.

Portret użytkownika Medium

Ja nosiłam fotochromowe

Ja nosiłam fotochromowe okulary "zerówki" jeszcze w XX wieku w ramach odwyku od... makijażu! I pomogły Biggrin

W XXI wiek weszłam już bez okularów, by kolejnych 10 latach zalożyć już okulary korekcyjne.

Co do e-papierosów, wolę już kadzidełka wąchać Smile

Portret użytkownika inzynier magister

Bóg tak zaprojektował

Bóg tak zaprojektował człowieka żeby wdychał powietrze a w nim tlen, a jak sięwdycha dym to człowiek zachowuje się jak jakaś istota UFO, która musi wdychać opary siarki czy innych szkodliwych substancji ! tak jak tego pana gazy które wyleciały z ufo zatruły ! Stan Michalak wciąż doskonale pamięta, kiedy jego ojciec wrócił do domu chory i ranny po tym, jak coś wydarzyło się w lasach Falcon Lake w Manitobie w długi weekend maja 1967 roku. Przypomniałem sobie, że widziałem go w łóżku. Wcale nie wyglądał dobrze. Wyglądał blado, mizernie” - powiedział Michalak, który miał wtedy dziewięć lat i pozwolono mu zobaczyć się z ojcem przez kilka minut w ciągu dnia. Kiedy wszedłem do sypialni, w pokoju był tam ogromny smród, prawdziwy okropny zapach siarki i spalonego silnika. Był wszędzie i wychodził z jego porów. Było źle” - powiedział Michalak... Bardzo się bałem. Mój tata był ranny, a ja nic o tym nie wiedziałem” - powiedział Michalak CBC News, przypominając sobie tę sobotę 50 lat wcześniej.

Zgodnie z jego relacjami Stefan podniósł wzrok i zobaczył dwa cygarowate pojazdy z czerwonawym blaskiem unoszące się około 45 metrów. Jeden siobniżył, według relacji Stefana, lądując na płaskim odcinku skały i przybierając bardziej kształt dysku. Drugi pozostał w powietrzu przez kilka minut, zanim odleciał. Wierząc, że jest to tajny wojskowy eksperymentalny statek US, Stefan usiadł i szkicował go przez następne pół godziny. Potem zdecydował się podejść, później przypominał sobie ciepłe powietrze i zapach siarki, gdy się zbliżył do ufo. Zauważył też drzwi otwarte z boku z jasnymi światłami w środku i powiedział, że słyszał głosy stłumione przez dźwięki ze statku. Powiedział, że zawołał, oferując pomoc przy naprawie „Jankesom ze statku”, jeśli tego potrzebowali. Głosy ucichły, ale nie odpowiedziały, więc Stefan próbował w swoim rodzimym języku polskim, a potem po rosyjsku i wreszcie po niemiecku.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Illuminat13

Unia Europejska to narazie

Unia Europejska to narazie najlepszy twor na tym swiecie Chyba nikt nie chcialby mieszkac w korei pln rosji czy chinach a moze meksyku brazyli To fakt ze wiekszosc ludzi politykow tam nie pasuje w tym parlamencie ale idea byla dobra

Mysle wiec jestem Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych

Strony

Skomentuj