Czy USA przygotowują się do ataku na Iran? Rośnie ryzyko wybuchu III wojny światowej

Kategorie: 

Źródło: Kadr z YouTube

Stany Zjednoczone postanowiły wzmocnić swoją obecność wojskową na Bliskim Wschodzie, utrzymując, że stacjonujące w tym regionie siły zbrojne mogą zostać zaatakowane przez Iran. Amerykanie traktują Iran jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, sojuszników i interesów w regionie, a jednocześnie nie pozwalają temu państwu chronić swoich interesów np. w Syrii, która przecież została zdestabilizowana między innymi przy czynnym udziale USA.

 

Na Bliski Wschód płynie właśnie grupa uderzeniowa okrętów wojennych z lotniskowcem USS Abraham Lincoln (CVN-72) na czele. Jednostki przepłynęły niedawno przez Kanał Sueski. Tymczasem bombowce B-52 dotarły już do amerykańskiej bazy w Katarze. Departament Obrony zatwierdził również rozmieszczenie baterii systemu obrony powietrznej Patriot oraz wysłanie okrętu desantowego-doku USS Arlington.

USS Abraham Lincoln - źródło: US Navy

Działania te mogą wskazywać na przygotowania do ewentualnej wojny z Iranem, którego gospodarka jest wyraźnie osłabiona przez amerykańskie sankcje gospodarcze. Prezydent Hasan Rouhani ogłosił, że Iran jest zagrożony wojną, a obecna sytuacja jest o wiele trudniejsza, w porównaniu do tej, która miała miejsce podczas irańsko-irackiego konfliktu zbrojnego w latach 1980-1988.

 

Z kolei Stany Zjednoczone twierdzą, że nie chcą wywoływać wojny, ale jak zaznaczył Sekretarz Obrony Patrick M. Shanahan, Iran zostanie obarczony winą za jakikolwiek atak na amerykańskie siły zbrojne lub interesy na Bliskim Wschodzie. Podobną strategię od lat stosuje Izrael względem Syrii. Gdy pociski spadają na terytorium państwa żydowskiego, izraelskie lotnictwo za każdym razem bombarduje syryjską armię – nawet gdy rakiety odpalają islamscy rebelianci.

 

Irańskie media cytują wypowiedź ajatollaha Yousefa Tabatabai Nejada, który powiedział w piątek, że warta miliard dolarów flota amerykańska może zostać zniszczona jednym pociskiem. Trudno powiedzieć, czy Iran w ogóle dysponuje takimi środkami, lecz wypowiedź ta może tylko zachęcić Stany Zjednoczone do zorganizowania operacji fałszywej flagi. Zatapiając jeden ze swoich okrętów, Amerykanie zdobędą doskonały pretekst do ataku na Iran.

Warto przypomnieć, że wszystko zaczęło się od decyzji Stanów Zjednoczonych o uznaniu Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej jako organizacji terrorystycznej. Wtedy Iran podjął identyczną decyzję i uznał siły zbrojne USA, działające na Bliskim Wschodzie, jako terrorystów. Teraz Amerykanie twierdzą, że Iran zamierza zaatakować siły zbrojne Stanów Zjednoczonych, lecz równie dobrze możemy odwrócić sytuację i uznać, że to USA chcą uderzyć w wojska irańskie. W końcu to Iran jest otoczony amerykańskimi bazami wojskowymi, a nie na odwrót.

 

Jeśli wybuchnie wojna, Iran z pewnością odpowie na agresję metodami niekonwencjonalnymi. Stany Zjednoczone zdają sobie sprawę z tego, że Iran jest aktywny w Ameryce Południowej - głównie w Wenezueli i z pewnością wykorzystuje tamtejszy kryzys migracyjny. Pamiętajmy również, że Chiny i Rosja nie będą biernie przyglądać się, jak USA atakują ich sojusznika.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Lisek

Pan Jackowski przepowiedział,

Pan Jackowski przepowiedział, że rząd Polski zostanie bardzo mocno skrytykowany przez USA i Izrael za odmowe wypłat odszkodowań z tytułu 447 co jest już niemal pewne jak faktycznie wywalą delegację Izraela która tu leci po $$$$ a następnie wybuchnie konflikt w którym pomimo sprzeciwu społeczeństwa poprą rzadzący nami USA i Izrael. wszystko zaczyna się składać w jedną całość. Jak dodamy do tego co bomby atomowe na Morzu Śrudziemnym moga zrobić z Włochami i Izraelem to widze ciemność....  

Portret użytkownika jaceks77

Za rok wybory prezydenckie w

Za rok wybory prezydenckie w USA, jak najbardziej zmobilizować Republikanów ? Prosta sprawa , osoby którym wmówi się , że jest zagrożony porządek świata też odpowiednio zagłosują. Przy innych wyborach w USA strategia była podobna Smile

Portret użytkownika kaliszak

Rozumiem,ze byłeś w Iranie i

Rozumiem,ze byłeś w Iranie i widzialeś jak to u nich wyglądai jak jest naprawde skoro takie kategoryczne sady wydajesz. Bo wiesz zazwyczaj takie kategoryczne opinie wydaja osoby ktore w d... byly i g.... widzialy.

Ja nie byłem w Iranie ale znam 2 osoby ktore byly, bliskie osoby nie znajomi z fb ktorych na oczy nie widzialem, i kazda z nich mowi w samych pozytywach i tym kraju a agresorem to tu jest USA,ktore  jak widac chce przejac rope i gaz w Wenezueli i wyeliminowac Iran z rynku a jesli sie uda to zmienic władze tez w Iranie.

Portret użytkownika SurvivorMan

Ja tym razem podejdę na

Ja tym razem podejdę na chłodno do takich newsów... Identyczna sytuacja jak teraz, miała przecież miejsce jakoś około 2012 roku, kiedy to przeznaczony na żyletki lotniskowiec USS Enterprise, został wysłany nie wiadomo po co i tuż przed złomowaniem, do Zatoki Perskiej... Od razu ktoś na szybko ulepił teorię spiskową, że będzie fałszywa flaga i że USA chce zatopić lotniskowiec i w ten sposób po pierwsze mieć pretekst do wojny, a po drugie tanio i łatwo na czyichś wodach pozbyć się sprzętu którego złomowanie kosztuje majątek... Nic takiego nie miało miejsca, a globalna wojna się nie rozpoczęła... Na szczęście!
USA ma obecnie poważniejszego przeciwnika niż Iran...
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika hyh

poruszyles survivor temat

poruszyles survivor temat 2012 roku... otoz nie wiesz zapewne tego ,ze wojna by byla ....tylko Rosjanie wystrzelili rakiety z okretow i USA sie wycofalo... wojna wisiala wtedy na wlosku ... potem sie dogadali co do zabrania chemii z Syrii.

Teraz wszystko zalezy od Rosji czy opusci Iran czajac sie na Ukraine i pol Polski .... czy bedzie walczyc ramie w ramie ze sojusznikiem ... Po Syrii widze ,ze Iran bedzie sam...

 

Strony

Skomentuj