Ludzka dieta wywiera katastrofalny wpływ na Ziemię

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Naukowcy specjalizujący się w temacie żywienia, rolnictwa i środowiska ostrzegają, że globalny system żywnościowy ma bardzo zły wpływ na Ziemię i nasze zdrowie. Zespół ekspertów postuluje wprowadzenie drastycznych zmian, polegających na ograniczeniu spożycia mięsa i zwiększenia konsumpcji owoców i warzyw.

 

Raport przygotowany przez specjalistów ukazał się w czasopiśmie medycznym The Lancet. Opisano w nim, jak zachodnia dieta, która opiera się głównie na spożyciu czerwonego mięsa i dużych ilości cukru, przyczynia się do wielu chorób i otyłości. Według szacunków, każdego roku odnotowuje się około 11 milionów przypadków przedwczesnego zgonu, spowodowanego złym odżywianiem.

Zespół naukowców wskazuje, że prawie miliard ludzi na świecie głoduje, podczas gdy kolejne dwa miliardy nadmiernie spożywa złą żywność, która prowadzi do otyłości, cukrzycy i chorób serca. Nasz system żywnościowy jest również niebezpieczny dla naszej planety, gdyż przyczynia się do wysokiej emisji dwutlenku węgla i utraty różnorodności biologicznej.

Rolnictwo zabiera około połowę powierzchni naszej planety i wymaga zużycia 70% zapasów wody. Gdy globalna populacja wzrośnie do 10 miliardów, wyżywienie wszystkich ludzi przy obecnej diecie będzie sporym wyzwaniem dla Ziemi.

 

Naukowcy postulują, aby do 2050 roku ludzkość ograniczyła spożycie czerwonego mięsa i cukru o 50%, a zarazem zwiększyła dwukrotnie spożycie owoców, warzyw i orzechów. W krajach, gdzie śmieciowa żywność zyskała ogromną popularność, społeczeństwa powinny drastycznie zmniejszyć spożycie mięsa. Eksperci twierdzą, że należy również przeciwdziałać marnotrawieniu żywności i wprowadzić istotne zmiany w jej produkcji, np. poprzez wprowadzenie tzw. mięsa laboratoryjnego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika lelek

Jaka głupota i propaganda!!!

Jaka głupota i propaganda!!! Jak rolnictwo może zajmować połowę Ziemii, skoro 75 % Ziemii zajmują morza i oceany??? a pustynie?, a DZungle, a jeziora , lasy, nieużytki, bagna i miasta??? Komu robią wode z muzgu???

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika hanka c

cóż, uruchomienie myślenia

cóż, uruchomienie myślenia ludzi jest bardzo ciężkie- to, że my kupujemy to nie znaczy, że to my za to odpowiadamy- ktoś to produkuje i ma monopol na sklepy, wykańczając małe masarnie i budując już tylko lidle, ktoś inny daje pozwolenie na używanie tych syfów w produkcji, uprawie i hodowli a my jesteśmy w pewnym momencie tylko biernym odbiorcą, skazanym na kupowanie tego wszystkiego lub niejedzenie wogóle.

Tak, własnie ciężko kupić mięso- po obostrzeniach sanitarnych hodowli świń mały hodowca musi spełniać tak restykcyjne warunki, że nie jest w stanie hodować ekologicznie świń ani kurczaków nawet. Można nie jreść mięsa- ekologicznie dla ziemi co nie? Ale warzywa są pryskane tyloma chemikaliami, że lepiej się zastanowić czy jeść. Więc cóż nam pozostaje?

Tylko zmiana podejścia do konsumenta przez producenta a nie sama świadomość konsumenta- mamy minimalny wpływ na to, co jemy !!!!!

Portret użytkownika Kangur.

Haniu, już Ci pisałem, nie

Haniu, już Ci pisałem, nie kupuj tego, co producent chce sprzedać, tylko to, co Ty chcesz kupić. Wszystko zależy od nas, konsumentów, jak przestaniemy kupować "gówno" to producent przestanie je w końcu produkować, bo splajtuje, to on ma się dostosować, nie my.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika hanka c

tak, masz 1000 procent racji,

tak, masz 1000 procent racji, tylko ja i ty mamy tego świadomość i możemy a inni- nie mają czasu, nie mają pieniędzy, nie mają wyboru, nie chce im się pomyśleć- i coraz częściej sklepy i reklamy im wyboru nie dają.Ale, na litość boską, niech nam nie wpierają, że to nasza wina !!

Portret użytkownika b@ron

fajna dyskusja, co jest

fajna dyskusja, co jest zdrowsze... wegetarianizm czy wszystkożerstwo Wink cokolwiek byście nie jedli jest już zmodyfikowane i bajką jest twierdzenie, że odżywiam się zdrowo, bo jem rośliny ... (one były modyfikowane jako pierwsze) ale dla równowagi, nic nie da robienie kotletów itp. samodzielne, bo to mięso wyrosło na antybiotykach i szczepionkach i nic to nie da... ja osobiście jem wszystko, nawet jak się zdarzy kebaba wszamam, bo wiem że jak bede szukał zdrowej żywności to umrę z głodu Smile

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika kolo21

Według zębów człowiek jest

Według zębów człowiek jest roślinożercą. A więc ja się pytam, kto wcisnął w naszą dietę mięcho. I tak zmienił nasze DNA, że bez niego wręcz obejść się nie możemy. A po co to zrobił, na obrazę boską, kimkolwiek on jest. Mała podpowiedź, rzadko myję ręce i ma przez to wysypkę na nich. Ludziska żrą jak szaleni i gazują to planeta dusi się ha ha. Widzę ile w marketach ludzie wożą w wózkach żywności. I często sobie myślę, ile ty wjeb...z człowieku, kichy pewnie ci pękają.

kolo21

Portret użytkownika lelek

Ja ci odpowiadam- Wrzuć świni

Ja ci odpowiadam- Wrzuć świni trupa, to mimo, że jest roślinożercą też go opyli... Wilki jak nie mają co jeść to jedzą trawę i rośliny, pomimo że maja kły do mięsa- Niedźwiedź jest drapieżnikiem a nie gardzi roślinami, podobnie jak ptaki i psy, które wcinają kartofle i kapustę... Ludzie jedzą mięso, bo mięso ma bardzo dużo wartości odźywczych i smakowych!!! Jedza je tylko ci, których na nie jest stać...

Strony

Skomentuj