Zaobserwowano nową erupcję wulkaniczną na księżycu Io

Kategorie: 

Źródło: NASA/Juno

Sonda Juno, która orbituje wokół Jowisza, sfotografowała erupcję wulkaniczną na księżycu Io. Warto wspomnieć, że księżyc ten jest najaktywniejszym wulkanicznie ciałem niebieskim w całym Układzie Słonecznym.

 

Kamery znajdujące się na pokładzie sondy kosmicznej prowadziły ponad godzinną obserwację obszarów biegunowych Io 21 grudnia 2018 roku. Juno dostarczył nam danych, które potwierdzają, że na księżycu trwa erupcja wulkaniczna.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI

Na przesłanych zdjęciach można dostrzec jasne plamy. Powyżej, promienie słoneczne przestały bezpośrednio docierać do powierzchni księżyca, lecz Io wciąż był delikatnie podświetlony przez światło odbite z księżyca Europa. Również tu widać jasne plamy, które wskazują na aktywność wulkanów Io.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/INAF

Zdjęcia dostarczone przez sondę Juno pozwalają nam dokładniej zbadać wulkanizm na księżycu Io i mogą dostarczyć nowych informacji o interakcjach między Jowiszem, a jego pięcioma księżycami, które wywierają różne wpływy na Io.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika Leutu

A pamiętacie Ceres? Zrobili

A pamiętacie Ceres? Zrobili zdjęcia w doskonałej rozdzielczości tej świetlistej plamy pośrodku krateru, ale na stronę główną trafiła pikseloza, po czym słuch o misji zaginął. Nikt nic nie widział, nikt niczego nie słyszał. Oczywiście wyjaśnienie dla opinii publicznej musi jakieś być, no więc to był... lód. O, takie proste, świecący lód, jak każdy lód na Ziemi, każdy widział.

Jak śnieg spadnie, to sobie wkładam tego śniegu do wiadra i stawiam w garażu, to mi świeci i mam mniejsze opłaty za prąd. Polecam.

Portret użytkownika Jekyllman

"Zdjęcia dostarczone przez

"Zdjęcia dostarczone przez sondę Juno pozwalają nam dokładniej zbadać wulkanizm na księżycu Io"

"Na przesłanych zdjęciach można dostrzec jasne plamy."

"Również tu widać jasne plamy, które wskazują na aktywność wulkanów Io."

    Wiele sie dzisiaj nauczylem o zdobywaniu kosmicznej wiedzy...

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Skomentuj