W Polsce wystąpiło trzęsienie ziemi o sile 4,7 stopni! W pobliżu znajduje się wielki zbiornik na skażony szlam, który może się rozlać po okolicy

Kategorie: 

Źródło: GFZ Potsdam

Dzisiaj o godzinie 18:42 czasu polskiego, w okolicy Polkowic doszło do trzęsienia ziemi o sile około 4,7 stopni. Wstrząs sejsmiczny był na tyle silny, że w mieszkaniach przesuwały się przedmioty i bujały się żyrandole.

 

Zjawiska sejsmiczne w zagłębiu miedziowym na Dolnym Śląsku są oczywista konsekwencją prowadzonego tam na dużą skalę górnictwa. Pozyskuje się tam rudę miedzi, którą wydobywa państwowy koncern KGHM Polska Miedź S.A.

Większość wstrząsów rejestrowanych w tej części kraju jest pochodzenia górniczego, ale niektóre z nich to ruchy górotworu będące wynikiem podziemnych odstrzałów i prawdopodobnie z takim zjawiskiem mieliśmy dzisiaj do czynienia. Bez wątpienia było to najsilniejsze trzęsienie ziemie w Polsce od 2010 roku, kiedy również w Polkowicach, doszło do wstrząsu o sile 4,8 stopni.

Zbiornik na odpady poflotacyjne - Źródło: wikipedia

Warto też zaznaczyć, że w pobliżu epicentrum, koncern KGHM Polska Miedź posiada największy w Europie zbiornik na odpady poflotacyjne - "Żelazny Most". Znajduje się tam mniej więcej 700 mln metrów sześciennych szlamu. Jeśli aktywność sejsmiczna w tym regionie będzie się utrzymywała na tym poziomie, to może dojść do katastrofy ekologicznej na niewyobrażalną skalę!

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)Komentarze

Portret użytkownika helaa

KGHM Polska Miedź posiada

KGHM Polska Miedź posiada największy w Europie zbiornik na odpady poflotacyjne - "Żelazny Most". Znajduje się tam mniej więcej 700 mln metrów sześciennych szlamu. Jeśli aktywność sejsmiczna w tym regionie będzie się utrzymywała na tym poziomie, to może dojść do katastrofy ekologicznej na niewyobrażalną skalę! - i bardzo dobrze!!!

Portret użytkownika Marzepan

USGS pokazuje, że w tym samym

USGS pokazuje, że w tym samym czasie wystąpiły 3 wstrząsy na tej samej głębokości 10km i o podobnej magnitudzie: w Polkowicach w Polsce, w Lumijaki w Finlandii i Gedżuh w Rosji. Odległości spore ale zastanawiające...

Portret użytkownika Górnik na miedzi

Mieszkam w Polkowicach i

Mieszkam w Polkowicach i pracuje w kopalni ZG Rudna. W tej na której wystąpił wstrząs.Mogę tylko powiedzieć ze autor artykułu nie ma wiedzy na temat górnictwa... wiec niech sie lepiej wypowiada. A co do zbiornika  poflotacyjnego gdzie trafiaja odpady, to radzę sobie poczytać czym jest ten szlam, jaką ma postać i co się z nim dzieje gdy tam trafi. Wstrząs był mocno odczuwalny, nie pierwszy i nie ostatni. Ja doświadczyłem mocniejszego gdy byłem na dole, blisko epicentrum... to jest dopiero JAZDA!!!

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Skomentuj