Następna katastrofalna super erupcja może zmienić bieg historii szybciej niż nam się wydawało

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badania wskazują na to, że supererupcja wulkaniczna może nam grozić właściwie w każdym momencie. Takie zjawisko w czasach nowożytnych, mogłoby dosłownie zmienić bieg historii. Zresztą w przeszłości, coś takiego w ciągu ostatnich kilkuset tysięcy lat, miało miejsce wielokrotnie. Według ekspertów interwały między kolejnymi dużymi erupcjami są znacznie krótsze niż nam się dotychczas wydawało, a to znaczy, że kolejna może być tuż tuż.

Do tej pory sądzono, że wielkie erupcje mające potencjał do wpływania na ziemski klimat, występują zwykle w przedziałach czasowych od 45 tys. do 700 tys. lat.  Jednak nowe badania naukowe wskazują na to, że takie wydarzenia są znacznie częstsze i występują nawet co 17 tys. lat.

 

Jeśli to prawda, może to oznaczać, że kolejna wielka erupcja wulkaniczna na Ziemi jest już dawno spóźniona. Wszelkie znane nam ślady geologiczne wskazują, że ostatnio superwullkan wybuchł na naszej planecie od 20 do 30 tys. lat temu. Wiele wskazuje na to, że fakt, iż tak dawno nie doszło do tego typu erupcyjnego wydarzenia, jest po prostu dużym szczęściem ludzkości.

Jak wiadomo wulkany są w stanie w bezpośredni sposób kształtować ziemski klimat. W obecnym okresie ocieplenia, pojawienie się supererupcji, która zmniejszyłaby ziemską temperaturę, wydaje się być nawet czymś raczej pożądanym. Poprzez znaczne emisje aerozoli do stratosfery, ziemska średnia temperatura, mogłaby spaść i to nawet o kilka stopni. Taki dodatkowy efekt może się nie wydawać czymś niekorzystnym, ale należy pamiętać, że zaburzenia klimatu często wywołują liczne anomalie pogodowe które powodują zupełnie nieznane zagrożenia.

 

Podstawowym negatywnym skutkiem byłyby kwaśne deszcze, które niszczyłyby wiele upraw. To z pewnością wpłlynęłoby na ceny żywności, co z kolei przełoży się na głód w cześći świata. Skala problemów jakie mogłyby się pojawić po supererupcji, może być tak wielka, że efekt schłodzenia naszej planety i to okresowy a nie stały, może nie być warty tego co stanie się z dużą częścią ludzkości.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika lommo

Takie problemy zdarzają się

Takie problemy zdarzają się chyba nawet częściej niż co kilkanaście tysięcy lat. W latach 535 - 539 n.e. kroniki notują brak chleba, w Chinach śnieg w sierpniu. Przyczyna jest do dziś nie wyjaśniona, ale wygłodzenie ludności skutkowało w latach 541 - 542 pandemią dżumy od Bizancjum aż do Irlandi. Nastąpiło to w momencie kiedy cesarz Justynian był już praktycznie pewny odwojowania Itali. Dalej już nie było szans. W 1816 nastąpił "rok bez lata" bo gigantycznej erupcji wulkanu Tambora. Efektem były bardzo dotkliwe braki żywności dla ludzi i paszy dla koni. Gospodarka była bliska upadku bo owies podrożał 8x.

Portret użytkownika r.abin

Nie tylko supererupcja jest

Nie tylko supererupcja jest "spóźniona". Obecne ocieplenie (bo epoka lodowcowa trwa już 2,6 mln lat), jest dłuższe (i mniejsze) od trzech poprzednich. A nas, straszy się (pobierając myto) globalnym ociepleniem. Dane ze strony: jednaziemia.pl

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Nie czaruj Adminie... Jakie

Nie czaruj Adminie... Jakie "super"... po prostu wulkany i tyle... Smile

 Gdyby naukowcy mieli wiedzę, którą ja posiadam, nigdy by takich głupot o "superwulkanch" nie pisali... Nie ma żadnych superwulkanów, tylko wulkany, które są wynikiem spękań poszczególnych komór plasterowatej struktury sfery ziemskiej. Ziemia nie jest kulą. Jest sferą. Najsilniejsze erupcje wulkanów na Ziemi to w czasach nowożytnych Wezuwiusz i Wyspa św. Heleny. Żaden wulkan nie jest w stanie dokonac globalnego kataklizmu, chyba, ze wybuchłyby wszystkie naraz.

Portret użytkownika SN69ll

Jeśli to co czasami

Jeśli to co czasami publikujesz...jest wynikiem dobrego nastroju...po dobrym trunku...i ma być jakąś formą satyry z własnej osoby...zwracam honor...jeśli nie...pozostaję przy poprzedniej ocenie...

Portret użytkownika adiringo

zawsze podobała mi się

zawsze podobała mi się opowieść o studni w centrum wioski na którą rzucono klątwe, ten kto z niej wipije staje się głupcem. I tak wypili z niej wszyscy z wyjątkiem jednej osoby, ta ostatnia osoba była najmądrzejszą z całej wioski ale została uznana przez wszystkich głupców za głupca. Odnosi się do obecnej swiatowej ideologii, i nawet jak byś był geniuszem wyprzedzającym epokę ludzie tego nie zrozumieją i uznają cie za szaleńca. I tak tez jest ze starą wiedzą która traktowała człowieka jako całość, umysł ciało jako jedność. Jeszcze jakoś z 15scie lat temu nawet akupunktura była uznawana jako hokus pokus. Tak wiec AMR teraz jesteś szaleńcem ale za jakieś 10 lat bedziesz medrcem. Pozdrawiam. 

PS. mam nadzieje że to co napisałem ma jakiś sens bo z przelewaniem moich mysli na "papier" mam wielkie problemy

Strony

Skomentuj