Naukowcy stworzyli najwydajniejszy komputer kwantowy

Kategorie: 

Źródło: IBM

Podczas wydarzenia IEEE Industry Summit on the Future of Computing w Waszyngtonie, przedsiębiorstwo IBM przedstawiło prototyp nowego komputera kwantowego. Jest to najpotężniejsza tego typu maszyna jaka kiedykolwiek powstała.

 

Tradycyjne komputery różnią się od komputerów kwantowych. Te pierwsze przetwarzają informacje z pomocą zer i jedynek, z kolei komputery kwantowe stosują tzw. kubity - bity kwantowe, które mogą być jednocześnie zerami i jedynkami. Jest to możliwe dzięki dziwnym efektom splątania i superpozycji.

 

Najnowsze wynalazki IBM to 50-kubitowy komputer kwantowy oraz 20-kubitowy kwantowy system obliczeniowy, który można udostępnić innym użytkownikom w chmurze obliczeniowej. IBM zdołał utrzymać stan kwantowy dla obu systemów przez 90 mikrosekund. Choć brzmi niewiele, amerykańskie przedsiębiorstwo osiągnęło w rzeczywistości wielki sukces w utrzymaniu kubitów.

 

Mimo wyraźnych postępów, komputery kwantowe nie nadają się jeszcze do szerokiego, komercyjnego zastosowania. Maszyny te wymagają do pracy wysoce specjalistycznego środowiska. IBM nie opublikował również szczegółów na temat swojego urządzenia w żadnym recenzowanym czasopiśmie naukowym. Nie zmienia to jednak faktu, że komputery kwantowe posiadają ogromny potencjał, gdyż mogą wykonywać bardzo skomplikowane zadania obliczeniowe a każdy postęp przybliża nas do nowej technologii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika wyzdro

komputery kwantowe to

komputery kwantowe to straszna ściema.Co z tego że są w stanie wykonać 1000 razy szybciej operacje niż zwykły mikroprocesor skoro są 1000000 razy od niego większe .Oczywiście nie same qbity ale aparatura do ich utrzymywania . Poza tym istniją od nich znacznie szybsze komputery holograficzne które nie mają wad komputerów kwantowych i są znacznie bardziej niezawodne .Raczej nie za szybko o nich oficjalnie usłyszycie .

Portret użytkownika Spooky

Pierwsze komputery były

Pierwsze komputery były wielkości szafy, a miały moc obliczeniową mniejszą niz współczesne kalkulatory. Również nikt im nie wróżył przyszłości. Na szczęście naukowcy mają mniej pesymizmu od Ciebie...

Nie jestem baranem, nie potrzebuje pasterza

Portret użytkownika Rocafella

Komputer kwantowy może

Komputer kwantowy może wykonywać skomplikowane obliczenia?

Czyli zostanie wykorzystany do kopania Bitcoinów.

Z chwilą ogłoszenia pierwszego komercyjnego komputera kwantowego Bitcoin idzie w dół.

Portret użytkownika Specjalista

Nie znasz sie. Bitcoin ma

Nie znasz sie. Bitcoin ma zabezpieczenie ze postep kopania bitcoina jest dostosowany do daty wykopania ost bitcoina czyli 2140. Nie wazne czy kopie milion czy miliard kompow bitcoiny sa wydopywanie w okreslonym tempie. Cena B spada bo nie doszlo do Segwitu 2 i ludzie przechodza z B na alty i Bitcoin Cash i to BCC moze zdetronizowac Bitcoina ktory jest za wolny.

Portret użytkownika Ractaros96

Na dłuższą metę Bitcoin Cash

Na dłuższą metę Bitcoin Cash przegra, bo stawia na ciągłe zwiększanie wielkości bloku, co spowoduje, że cały łańcuch bloków będzie zajmował ogromne ilości miejsca na dyskach. Z czasem doprowadzi to do centralizacji, bo tylko serwerownie należące do firm będą miały dość miejsca na to, a nie jak do tej pory, że każdy może na swoim komputerze postawić węzeł.

Obecnie jest co prawda dobrym rozwiązaniem, bo oferuje niskie opłaty transakcyjne, ale to i tak nie będzie miało znaczenia, jak kontrolę nad węzłami przejmą firmy.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Skomentuj