Kilogram nie waży już kilogram. Szykuje się zamieszanie w pomiarach masy

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Podstawowa jednostka masy w układzie SI, czyli kilogram nie waży już kilogram. Ogłoszono to podczas seminarium naukowego, które odbyło się pod koniec października w CERN. Eksperci nie pozostawili złudzeń, jesteśmy świadkami rewolucyjnej zmiany w sposobie w jaki definiowaliśmy masę kilograma.

 

Układ SI (Système international d'unités, SI) to znormalizowany układ jednostek pomiaru rozmaitych zjawisk. Został przyjęty przez wszystkie kraje świata z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych. Obecnie zawiera 7 jednostek podstawowych, metr, sekunda, amper, kelwin, kandela, mol i właśnie kilogram, do określania masy. 

 

Jednostki te są podstawą do wyrażania za pomocą liczb każdego mierzalnego przedmiotu lub zjawiska w przyrodzie. Definicja kilograma zmieniała się w czasie. Długo za kilogram uważano litr wody w temperaturze 4 stopni i przy normalnym ciśnieniu. Jednak była to metoda niezbyt precyzyjna. Stworzono zatem specjalny wzorzec w formie cylindra z platyny i irydu, znany jako „Le Grand K”, który waży dokładnie jeden kilogram.

 

Cylinder został wykonany w 1889 roku i od tego czasu był przechowywany bezpiecznie pod trzema szklanymi kopułami, schowany w sejfie na obrzeżach Paryża. Jest tylko jeden problem: obecny standardowy kilogram traci na wadze. W sumie około 50 mikrogramów. To wystarczy, aby powstała różnica między jednakowymi egzemplarzami kilograma przechowywanymi w laboratoriach na całym świecie. 

Aby rozwiązać ten "ciężki" problem, naukowcy szukają dla kilograma nowej definicji. Już w 2014 roku społeczność naukowa porozumiała się aby zdefiniować kilogram za pomocą stałej Plancka. Jest ona jedną z podstawowych stałych fizycznych naszego wszechświata. Ma ona przypisaną dokładną wartość ustaloną na podstawie pomiarów uzyskanych w najlepszych laboratoriach na świecie. Kilogram ma zostać zdefiniowany na nowo przez stworzenie relacji między stałą Plancka i masą.

 

Jednak proces redefinicji nie jest taki prosty. Międzynarodowy Komitet Wag i Miar, czyli organ zarządzający odpowiedzialny za zapewnienie porozumienia w sprawie pomiarów, nałożył surowe wymagania dotyczące procedury wyznaczenia nowego wzorca kilograma. Przeprowadzone zostaną trzy niezależne eksperymenty pomiaru stałej Plancka muszą uzyskać pomiar kilograma z niepewnością poniżej 50 części na miliard, i co najmniej jedno z laboratoriów musi osiągnąć niepewność poniżej 20 części na miliard. 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (4 votes)Komentarze

Portret użytkownika MiterMann

mozna tez to rozkminic w ten

mozna tez to rozkminic w ten sposob: im dalej od jądra planety tym gwawitacja mniejsza.... jezeli 1kg odwazyli na mniejszej wysokosci gruntu a zostal zbadany na wiekszej, wyszlo im 50 micro-gram mniej....

jeśli księżyc swoja grawitacja powoduje przyplywy i odplywy wody na liniach brzegowych, co udowadnia ze tez ciągnie w swoja strone....

mozliwe ze, niedawne badania pomiaru kg odbywaly sie w momencie gdy slonce i ksiezyc znajdowaly sie  w lini prostej wzgledem ziemi,  oddzialowywanie grawitacyjne na ziemie x2 sie mnozy....

z pomiarami prądu jest podobnie.... liczniki prądu z cewką rogowskiego daje znacznie zawyzone pomiary... jak ktos duzo placi za prad nie to sprawdzi.... zawyzenie oscyluje okolo 600%.... malo kto wie ze technologia tak poszla do przodu, ze gniazda z prądem to swoisty internet... z lączem dla zjadaczy chleba 500Mb/s, jak będa chcieli beda wiedzieli kiedy otwierasz lodowke i kiedy zapalasz swiatlo w kiblu....

Portret użytkownika Zenek ;)

Co tam "50 mikrogramów" w

Co tam "50 mikrogramów" w polin, kraju cudów i cudaków., już od dawna PÓŁKILOGRAMOWY chleb waży aż 400 dekagramów..... To jest dopiero "PRZYROST" masy..... jaki zatroskani dobrobytem Polski posłowie zafundowali Polakom....

Portret użytkownika Dr nałk

400 dekagramów to 4 kg.

400 dekagramów to 4 kg. Dekagram od greckiego "deka" - 10 (gramów)
400 x 10 g = 4000 g = 4 kg
Niestety można skończyć szkołę bez podstawowej wiedzy i to jest prawdziwy problem w Polsce. Amber Gold też wypalił tylko z braku wyobraźni i chciwości oszykanych.

Portret użytkownika wyzdro

Nie wiem po co to całe halo ,

Nie wiem po co to całe halo , przecież kilogram w każdym miejscu ziemi ma inną wagę ze wzgledu na rożnicę w grawitacji ,dodatkowo o każdej porze dnia ta waga kilogarma jest zależna od położenia księżyca ,słońca a nawet planet.Wiem chodzi o masę a nie wagę więc nigdy nie uda się osiągnąć takiej dokładności pomiaru stałej planka bo wyszła by cała obłuda naukowa z tą stałą związana.Proponuję zliczyć np 1000 atomów złota i po prostu mnożąc ich masę uzyskać ten kilogram - będzie łatwiej i szybciej niż ze stałą plancka która jest miliardy razy mniejszą wartościa.

Portret użytkownika Dr nałk

Ważniejsza jest różnica ze

Ważniejsza jest różnica ze względu na siłę odśrodkową wirującej Ziemi, ale to jest uwzględniane w wagach. Poszczególne wagi są produkowane dla określonego zakresu szerokości geograficznych. Wpływ ma takze ciśnienie atmosfertyczne czy wilgotność - wyporność powietrza, ale w pomiarach praktycznych jest on pomijalny.

Z wzorcem właśnie chodzi o to, że ma być jeden dla całej planety, bez względu na okoliczności mające wpływ na pomiar. Do niego się wzorcuje urządzenia pomiarowe. Kilogram materi na biegunie ma podczas pomiaru wskazać na wadze tyle samo co na równiku. nie moze być to więc ta sama waga.

Portret użytkownika hoho

Ludzieee!

Ludzieee!

Przecież wszystkie te dywagacje są bezprzedmiotowe. Wzorzec w Sevres jest wzorcem kilograma MASY, a ta nie zmienia się po przeniesieniu z równika na biegun czy z Ziemi na Marsa. Pozostałaby niezmieniona nawet wewnątrz stacji kosmicznej, w warunkach nieważkości!

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Problem jest rozwiązany.

Problem jest rozwiązany. Sublimacja ciał stałych. Dziwne, że "naukoffcy" muszą sie nad tym zastanawiać..

Wszytkie ciała stałe ulegają procesowi sublimacji. Lód, zestalony CO2- zauważalnie, metale zgodnie z cyklem okresu połowicznego rozpadu, swoich promieniotwórczych odpowiedników - niezauważalnie. Dla żelaza to okres ok. 500 lat, jak dla magnesu stałego... Zagadkowe? Nie, to oczywiste... Smile

Portret użytkownika FrozenShade

Czy to znaczy, ze jeśli w

Czy to znaczy, ze jeśli w sklepie kupię kilo łopatki wieprzowej to dostanę to 'mniejsze kilo' a zapłacę normalną cenę? Ochujają mnie na to 50 mikrogramów? To brzmi jak spisek producentów żywności!!!111one

 

A tak na poważnie - pracuję w firmie produkującej wagi, jestem programistą. I kurde nie słyszałem o żadnej aferze. Gdyby coś się działo to by dosłownie burza przeszła przez firmę, w końcu nasze produkty idą na cały świat.

Strony

Skomentuj