Potężne pożary opanowały północną Kalifornię

Kategorie: 

Źródło: California Highway Patrol

Gigantyczne pożary lasów i dzikiej roślinności intensyfikowane przez silny wiatr, opanowały od niedzieli, północną Kalifornię. Mówi się, że są to największe pożary w tamtym regionie w historii. W ich wyniku, w ciągu 12 godzin, zginęło co najmniej 11 osób, a ponad 100 jest zaginionych. Aż 1500 budynków zostało doszczętnie spalonych. W sumie obszar pożaru objął 48 tyś. hektarów.

W niedzielę w Kalifornii wybuchło ponad 8 pożarów, co wymusiło ewakuację z gospodarstw domowych ponad 20 tysięcy osób. Służby informują, że po wielu budynkach nic nie zostało. Gubernator Kalifornii, Jerry Brown, obwieścił stan zagrożenia w hrabstwach Butte, Lake, Mendocino, Napa, Nevada, Orange, Sonoma oraz Yuba. Poprosił także Federalną Agencję Zarządzania Kryzysowego o uznanie wydarzenia za poważną katastrofę dla całego stanu.

Co najmniej 7 osób zginęło w hrabstwie Sonoma, jedna osoba w hrabstwie Mendocino, dwie w Napa i jedna w Yubie. Wiele ludzi odniosło także poważne obrażenia, jednak póki co służby nie podają żadnych liczb w tej sprawie.

 

Według danych dostarczonych przez National Interagency Fire Centre, całkowita liczba zgonów spowodowanymi pożarami w Kalifornii od 1997 roku wynosi 80 osób. Poprzedni poważny pożar wystąpił na tym terenie w 2008 roku, gdy życie straciło 13 osób. Dyrektor Kalifornijskiego Biura Służb Ratunkowych, Mark Ghilarducci, wypowiedział się w poniedziałek, że liczba zgonów w związku z pożarami prawdopodobnie będzie rosnąć.

W ramach bezpieczeństwa 94 tysiące osób zostało pozbawionych energii elektrycznej, a 30 tysięcy nie ma dostępu do gazu. Narodowa Służba Pogodowa (NWS) ostrzega, że bardzo niska wilgotność powietrza połączona z silnym i gwałtownym wiatrem stanowi główne zagrożenie dla rozprzestrzeniania się pożaru. Przewiduje się, że sytuacja ma uspokoić się w środowe popołudnie, przede wszystkim ze względu na wyższą wilgotność powietrza.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)Komentarze

Portret użytkownika peterek68

Najwieksze w histori

Najwieksze w histori kataklizmy dotykaja tylko najwiekszych w histori skurczybykow, wszystko proporcjonalnie do wyrzadzonych krzywd. Kto wiatr sieje ten burze zbiera. Szkoda tylko niewinnych mieszkancow, ofiar usraelskiego totaltaryzmu.

Skomentuj