Czy pszczoły są skazane na wyginięcie?

Kategorie: 

www.sxc.hu

Czasami nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne dla funkcjonowania ekosystemu są jego nawet najmniejsze elementy. Utrata któregoś z nich potrafi załamać łańcuchy żywieniowe wielu gatunków. Wyginięcie pszczół mogłoby spowodować spore kłopoty dla gatunku Homo Sapiens.

 

Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy u progu potwierdzenia tej smutnej informacji. Redukcja populacji pszczół na całym świecie jest tak znaczna, że może to już oddziaływać na wielkość plonów a w konsekwencji na ceny żywności.

 

Według ekspertów od pszczół zależy produkcja do 1/3 całej żywności na świecie. Albert Einstein powiedział kiedyś, ze, jeśli wyginą pszczoły to ludzkość ma jeszcze 4 lata istnienia. Może to wydawać się za mocno powiedziane, ale gdy zdamy sobie sprawę, że od 2006 roku w samych Stanach Zjednoczonych zginęło 3 miliony kolonii pszczół a na całym świecie ubyło ich miliard to już nie jest tak wesoło. Zaznaczmy, że w każdej z kolonii były tysiące pszczół.

 

Naukowcy uważają, że główna przyczyna wymierania pszczół to pestycydy. W próbkach martwych owadów, pyłku i w wosku znaleziono 121 rodzajów pestycydów. Często śmierć pszczół powodują nieodpowiedzialni farmerzy, którzy opryskują zbiory w czasie, gdy pracują pszczoły. Prawidłowo powinno się to robić po zachodzie Słońca, ale jeśli jest dużo pracy to z opryskami startuje się wcześniej.

 

Znane są też przynajmniej dwa rodzaje syndromów utraty całych kolonii. Jeden z nich charakteryzuje się tym, że któregoś razu pszczoły po prostu nie wracają do ula a w drugim jest on pełny ich zwłok.

 

Nad problemem wymierających pszczół pracują obecnie tęgie głowy i wydawane są na to wielkie sumy pieniędzy. Słynna korporacja Monsanto, lider biotechnologii opracowuje podobno własny gatunek super pszczoły odpornej na jej pestycydy. Zapylanie bez tych małych zwierzątek okazało się bardzo trudne i łatwiej próbować tworzyć zmutowane owady niż przedsięwziąć kroki zmierzające do ich ochrony.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gwizdnywendrowca

-----------------------------

-------------------------------------------8------------------------------------------------Moje serce płacze wraz ze mna na ,dziń dzisiejszy po przegldzie zimowym moej pasieki na 100% wiem ,że 68% mojej pasieki nie istnieje . Kchane moje życiodajne maleństwa wymarły. Oby metoda GJEBIERNIKOWA (Гребенникова) pomogła ,bo inaczej sami z pedzelkami wreku będziemy biegać po działce aby przezyć.

Rozpoznaj znaki, jakie pozostawiłeś sobie schodząc na ziemię, a zrozumiesz swój sens istnienia i egzystencję na ziemi, oraz ujrzysz i zrozumiesz zamysł Boży

Portret użytkownika ALF

Strzelać. Jak każdy kto

Strzelać. Jak każdy kto pakuje w rośliny ten syf dostanie kulke to wrócimy do ekologicznych upraw. Pszczoły sobie będą żyły a my będziemy zdrwosi.A Monstanto? - strzelać. Po prostu trzeba sk&*^^$**(^ powystrzelać i będzie święty spokój. Pozdrawiam

Portret użytkownika Flesz7

to są właśnie wszystkie

to są właśnie wszystkie "bezpieczne" środki chemiczne. Sól drogowa też jest "bezpieczna"... Barwniki w Coli - "bezpieczne". Ale jak to zbadają w praktyce okazuje się coś zgoła odmiennego. Biedny Monsanto, co od teraz zrobi... Robo-pszczoły to taki kolejny "przemyślany" projekt... Są setki aspektów których konsekwencje można tylko zgadywać. A tak nawiasem, nie sądzę aby godzina oprysków miała znaczenie. Nie bądźmy dziećmi, rankiem chemia nie wyparuje.

New World Disorder

Portret użytkownika wertical

Pszczoły pewnie nie wyginą,

Pszczoły pewnie nie wyginą, ale ich liczba będzie mocno ograniczona. Monsanto robi się na dobrą organizacje dbającą o przyszłość pszczół, a sami produkuja coaz nowsze rodzaje pescytydów. Już za parę lat wszystko będziemy mieli modyfikowane i nie już teraz mamy tylko 10% odmian w porównaniu do 1900 roku. Kończe teraz studia i coraz bardziej utwierdzam się, że pszczelarstwo to dobry i dochodowy biznes;-)

Strony

Skomentuj