Trwają naukowe spory wokół hipotetycznego masywnego obiektu w obłoku Oorta

Kategorie: 

Skala ciał niebieskich

Niektórzy naukowcy uważają, że na peryferiach Układu Słonecznego może znajdować się brązowy karzeł lub gazowy gigant większy od Jowisza. Powyższe zdjęcie pokazuje różnice wielkości, biały obiekt przy górnej krawędzi po lewej stronie przedstawia Słońce.

 

Koncepcja Nemesis jest znana od wielu lat, ale do dzisiaj nie było wystarczającej ilości dowodów na istnienie tego giganta. A kiedy mówimy gigant, mamy na myśli GIGANT.

 

Może to być albo brązowy karzeł albo planeta, która jest gazowym olbrzymem czającym się w najbardziej oddalonych zakątkach naszego układu słonecznego, daleko poza orbitą Plutona. Teoretyczne obiekt, nazwany jest Tyche, szacuje się, że jest cztery razy większy od Jowisza i 15 000 razy dalej od Słońca niż Ziemia.

 

Astrofizycy John Matese i Daniel Whitmire z University of Louisiana at Lafayette twierdzą, że dane uzyskane w podczerwieni z kosmicznego teleskopu NASA o nazwie WISE potwierdzi istnienie Tyche i jej lokalizację w ciągu następnych dwóch lat.

 

Obecność takich masywnych obiektów w Układzie Słonecznym w odległym obłoku Oorta może wyjaśnić niespodziewane zmiany kierunku komet obserwowane od wielu lat.

 

Pokonanie orbity zajmuje tej planecie 27 milionów lat a to może również wyjaśnić, wzór masowych wymierań na Ziemi, mówią naukowcy.

 

Brązowe karły są zimnymi "nieudanymi" gwiazdami. Ich niejasność i brak promieniowania cieplnego może sprawić, że są trudne do wykrycia. Gazowe olbrzymy są to ogromne planety jak Saturn, Jowisz i Neptun. Składają się z gazów i może tam być brak stabilnej powierzchni, takiej jak na Ziemi.

 

Whitmire powiedział dla The Independent, że Tyche prawdopodobnie składa się z wodoru i helu i posiada kolorowe plamy i chmury jak Jowisz.

"Można by również oczekiwać, że ma księżyce," powiedział. "Wszystkie zewnętrzne planety je mają."

Tyche, jako hipotezę raz pierwszy opublikowano w 1984 roku, jako Nemesis, ciemna gwiazda towarzysz naszego Słońca. Było to przedmiotem badań i sporów astronomów do tej pory. W lipcu pojawił się artykuł na portalu Space.com, który przedstawiał dowody wskazujące na to, że ciało niebieskie takie jak Tyche nie mogłoby istnieć.

 

Ich badania zostały opublikowane w Icarus, International Journal of Solar.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ILLUMIGEN

Czy istnieje czy nie, kiedyś

Czy istnieje czy nie, kiedyś się dowiemy. Jeśli to wodór i hel to masa nie jest duża, "a co jeśli kontakt mniejszego ciała o sporej masie i polu magnetycznym z tym gaziakiem spowodowałby przyciąganie cząstek wodoru i fontanne wody z nieba na małym obiekcie"- poniedziałkowa wolna myśl.

Liczy sie to w co wierzysz, lecz wiara ma jedynie tylko wtedy sens, gdy mozesz jej wartość uzasadnić

Skomentuj