Japonia planuje wybudowanie windy w kosmos

Kategorie: 

Wyobrażenie kosmicznej windy

Firma budowlana Obayashi Corp. z Tokio ma nadzieję na uruchomienie w 2050 roku specjalnej windy kosmicznej do przewożenia pasażerów i ładunku w pojeździe, który porusza się dzięki taśmie z nanorurek węglowych o wysokości równej jednej czwartej drogi na Księżyc.

 

Cała winda miałaby mieć aż 96 000 kilometrów i miałby być podłączona do stacji na Ziemi. Pasażerowie będą podróżować od powierzchni Ziemi na końcowej stacji, Centrum Badań i Obiektu mieszkalnego położonego na wysokości około 36 000 km. Pojazd transportowy ma się poruszać z prędkością 200 km/h przy takiej prędkości wyprawa ta zajmie około tygodnia.

 

Koncepcja windy w kosmos istnieje od 1895 roku, kiedy to rosyjski naukowiec Konstanty Ciolkovski został zainspirowany nowo wybudowaną wieżą Eiffla, i wygłosił ideę budowy niezależnej wieży służącej dotarciu do orbity geostacjonarnej z powierzchni Ziemi. Pomysł od tego czasu stał się rdzeniem science fiction, ale w ostatnich latach na ten temat odbyły się konferencje naukowe, a NASA jest aktywnie zaangażowany w działania na rzecz jego urzeczywistnienia.

 

Koszt wynoszenia sprzętu i ludzi powinien spadać oraz spodziewana jest większa niezawodność metody. Straty drogich satelitów są zawsze bolesne a w każdym z prowadzonych rakietowych programów kosmicznych zdarzały się wpadki i katastrofy.

 

Według informacji z Obayashu Corp. konstrukcja wieży mogłaby być ukończona do 2050 roku. Nie wiadomo jednak jak miałaby być finansowana. Firma ta w najbliższych dniach oddaje do użytku najwyższy budynek w Japonii, jakim jest Tokyo Sky Tree, który mierzy 634 metry wysokości. Niewykluczone, że pomysł kosmicznej windy został wyciągnięty w celach promocyjnych, ale jest to tez deklaracja uznanego koncernu budowlanego do gotowości przy pracach nad takim obiektem.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika aaaaaa

To nie mozliwe... Najwyzsze

To nie mozliwe... Najwyzsze budynki na swiecie maja ok 1km wysokosci, a oni zbuduja winde na 96 tys. km? Jak juz ktos wspominal w komentarzach najwiekszym problemem jest pogoda, trzesienia ziemi, taki obiekt narazony bylby na ataki terrorystyczne, nastepna przeszkoda to ogromne koszty. Nie slyszalem wczesniej o nanorurkach, nie znam sie na tym, ale wydaje mi sie ze nie mozliwe jest zbudowanie tak wysokiej windy.

Portret użytkownika raffi5000

Prosze poczytaj najpierw

Prosze poczytaj najpierw komentarze uważnie, w których padło już kilka osobnych wyjaśnień tego problemu z ciężarem. kierunkiem budowy itp...nie rób z siebie pajaca, który czyta pierwszy rozdział i ostatni, a potem wpada na salony dyskutować o treści.

Skoro materia jest energią, to myśl może być materią

Portret użytkownika kapral

nacisk na ziemie? Nie.

nacisk na ziemie? Nie. Postaram się to po krótce wyjaśnić. Satelita jest umieszczony w kosmosie, w takiej odległości że siła odśrodkowa równoważy się z dośrodkową (przyciąganie). Dlatego satelita się nie przybliża ani nie oddala od ziemi. Ten "łańcuch" byłby napięty przez siłę odśrodkową satelity która byłaby ustawiona w takim miejscu by siła dośrodkowa (przyciąganie ziemi + łańcuch) była równa sile odśrodkowej, czego efektem byłoby to że łańcuch nie ściągnął by satelity do ziemi ani satelita nie zerwie łańcucha.

Portret użytkownika Dj Fazzman

Wystarczy niewielkie

Wystarczy niewielkie trzęsienie ziemi na dole by całość się zawaliła. Poza tym nacisk całości na jednostkę powierzchni w punkcie podstawy byłby przeogromny. Poza tym proszę sobie wyobrazić jaki skutek miałoby zderzenie samolotu lub innego latającego obiektu z czymś takim. Science-fiction.

Portret użytkownika Andrzej1

Takich "Wind" jest na świecie

Takich "Wind" jest na świecie mnóstwo, w jakim celu budować nowe i przestarzałe technologicznie? Windy są tak skonstruowane, że wystarczy "przywołać platformę" z góry. Prędkość wznoszenia jest znacznie większa niż ślimacze 200km/h a podróżujący nie czuje przeciążenia, przypomina to oglądanie filmu. Windy te poruszają się do konkretnych obiektów a nie w próżnię.

Strony

Skomentuj