Rok 2012 może być rokiem żarówki

Kategorie: 

http://serwerek.internetdsl.pl/tapety/tap/abs/grafiki/tap_abs_gra_080.jpg

Przewiduje się, że bieżący rok przyniesie znaczny wzrot efektywności w oświetleniu.

 

Nasza stara żarówka, do której tak przywykliśmy, w gruncie rzeczy zamienia 90% elektryczności raczej w ciepło niż w światło. W roku 2012 żarówki te mają być stopniowo wycofywane z obiegu, a w ich miejsce pojawią się ich udoskonalone odpowiedniki.

 

Wyzwanie dla ich następczyń jest niebanalne. Żarówka o mocy 72 wat będzie bowiem teraz musiała wytworzyć taką samą ilość światła jak jej 100-watowa poprzedniczka.

 

Uważa się, że dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań technologicznych spadnie zużycie paliwa kopalnego - najczęściej węgla, spalanego w celu uzyskania tego światła.

 

 

 

 

 

Źródło: Scientific American

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: baloo
Portret użytkownika baloo

Komentarze

Portret użytkownika fara

Parę faktów:Żarówki typu

Parę faktów:Żarówki typu świetlówkowego czy też LED wcale nie są wiele oszczędniejsze, choć zużycie energii elektrycznej jest mniejsze, to do kosztów użytkowania należy doliczyć koszty energetyczne poniesione na produkcję i utylizację (które między innymi: uiszczamy płacąc przy zakupie, czy też w podatku na ochronę środowiska) nie będę się tu rozpisywał o szkodliwości rtęci, i innych substancji używanych do produkcji, a także koszty ponoszone na lekarzy (okuliści, problemy z epilepsją, niektórzy mówią o chorobach skóry), również zużycie energii jest różne w zależności od sposobu użytkowania np. czas świecenia od momentu włączenia żarówki (kwestie związane z nagrzewaniem, oraz zużywaniem się i prądu podczas częstego włączania i wyłączania). Dodam jeszcze iż mówi się że żarówki żarowe nie są oszczędne bo większość energii elektrycznej zamieniana jest na ciepło (ok. 5% światło, a pozostała część to ciepło) i tu dochodzimy do błędu myślowego, który mówi iż 95% jest marnotrawione, a to nie jest do końca prawda - (w krajach w których jest dość niska średnia temperatura - w Polsce sezon grzewczy trwa ok. 7 miesięcy - to wyemitowane ciepło z żarówek ogrzewa pomieszczenia, i to w sensie dosłownym, zmniejszając ilość ciepła konieczną do ogrzania pomieszczeń emitowaną przez grzejniki - tak więc żarówka 100W emituje ok. 95W ciepła  przez co ogrzewacze (elektryczne, gazowe, CO) o tyle mniej mogą wyemitować ciepła by ogrzać pomieszczenie, tak więc można śmiało powiedzieć że ich sprawność w tym okresie wynosi 100%). A co do żywotności żarówek to potrafią być bezawaryjne ("Dziś żarówka, której nadano nazwę "Centennial Light" ma 109 lat i swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinnesa, jako najdłużej świecąca żarówka na świecie") kwestia polityki.Jak będę miał czas to opiszę dokładniej problem.

Portret użytkownika ja

Tylko światło z żarówki

Tylko światło z żarówki Edisona - jest zdrowe, pierdolenie o pakiecie klimatycznym i CO2 - to bujda na resorach. K... wynaleźli bombę atomową, a nie mogą wynaleźć przechwytywania C z atmosfery - bujda na resorach.

Portret użytkownika ARTUR5

Żarówki to temat zastępczy

Żarówki to temat zastępczy który oddala dyskusję nad energłochłonnością przemysłu zbrojeniowego .Zasoby energetyczne które są na wyczerpaniu w 70% zużywa obsługa armii i wojen .Jeden lotniskowiec pochłania tyle energii że możnaby nawodnić odsoloną wodą np. Maroko ,o okrętach podwodnych nie wspomnę .Postawienie sprawy żarówek jest jak kręcenie reklamy proszku do prania ,najpierw filmuje się czystą bluzkę potem się ją brudzi ale montaż filmu przebiega odwrotnie .

Portret użytkownika Roni Tornado

Star, przez te żarówki

Star, przez te żarówki energooszczędne to zarobi koncern farmaceutyczny bo one szkodzą zdrowiu. A to, że trzeba cały czas zostawiać zapalone żarówki energooszczędne to ja wiem. Również wiem o tym, że produkuje się marnej jakości towary po to aby się szybko psuły a ludzie musieli kupić nowe.

Portret użytkownika Star

do Roni Tornado - hmmm, nie

do Roni Tornado - hmmm, nie wiem czy ja pisze niezrozumiale czy ty czytasz nieuwaznie.najpierw się ustosunkuję do twojego postu:To, że tradycyjne żarówki ostatnio często się przepalają to fakt. Również inne urządzenia psują się znacznie częściej niż dawniej. To jest celowa polityka, żeby napędzać koniunkturę i żeby nas zmienić w bezmyślnych konsumentów. Przecież gdyby np. lodówka była wyprodukowana w sposób, który zapewnia jej wieloletnią i bezawaryjną pracę, to w sytuacji kiedy prawie 100% gospodarstw domowych ma lodówki, nie byłoby zbytu na te setki lodówek, które schodzą z taśmy produkcyjnej każdego dnia.Zwróc też uwagę na to, jak niechętnie naprawia się nawet drobne uszkodzenia - zawsze jest presja na zakup nowego, a "stare" na śmietnik. Instytucja tzw "złotej rączki", która potrafi naprawić prawie wszystko, jest na wymarciu, bo nikomu się nie opłaca nic naprawiać.a wracając do tematu poruszonego w moim poscie,informacje z prośbą, żeby nie gasić swiatła tylko pozostawiać stale zapalone, nie dotyczą kwestii przepalania się żarówek, tylko związane są z tym, że żarówka tzw. "energooszczędna" zużywa podczas gaszenia i zapalania więcej energii, czyli przy częstym używaniu w takim miejscu jak publiczna toaleta w dużej firmie, staje się żarówką "energożerną" a nie "energooszczędną"i jeszcze na zakończenie drobny cytat  dla osób, do których jeszcze nie dotarło, że sprawa żarówek energooszczędnych to przekręt."O wadach świetlówki kompaktowej, nazywanej potocznie "żarówką energooszczędną", mówi się rzadko, a niewątpliwie one istnieją. Tzw. „żarówka energooszczędna” działa na zasadzie stroboskopowej, a więc jest to światło mrugające, które osłabia wzrok, w konsekwencji prowadząc do jego osłabienia. Zaoszczędzone na energii pieniądze przyjdzie zatem spożytkować na okulary, bądź na coraz mocniejsze szkła. Jej wpływ jest szkodliwy zwłaszcza na chorych na padaczkę, gruźlice skóry, autyzm, czy też  na osoby podatne na migreny. Świetlówka taka wydziela także szkodliwe promieniowanie UV, choć podobno sięga ono zaledwie kilku centymetrów. Stanowi również zagrożenie dla  środowiska i organizmu człowieka  z powodu zawartości rtęci. W przypadku rozbici żarówki, nie ma problemów z jej uprzątnięciem, ale uszkodzenie świetlówki kompaktowej owocuje groźnymi następstwami dla zdrowia człowieka, a jej uprzątnięcie musi odbyć się ze szczególną ostrożnością, z użyciem rękawic ochronnych, i wietrzeniem pomieszczenia. Dlatego wytwarzanie tych świetlówek i i proces ich utylizacji pociąga za sobą duże koszta. Zastanawiające, czy nie przewyższą one zaoszczędzonej energii.Ciekawostką jest fakt, że Unia Europejska poprzez wprowadzenie nakazu wycofania z produkcji, do 2012 roku, zwykłych żarówek, czy żarówek halogenowych, stawia ludzi jednocześnie przed koniecznością używania świetlówek kompaktowych. Należy zadać sobie pytanie, skoro są one takie dobre, to czemu zmuszać ludzi do ich stosowania, a nie pozostawić im możliwości dokonania wyboru ... ?" 

Portret użytkownika migotka

Zgadzam się w

Zgadzam się w 100%!Świetlówki energooszczędne mają więcej minusów niż plusów w porównaniu do żarówek.Robienie ludziom wody z mózgu to ostatnio specjalność wszystkich koncernów

Portret użytkownika Jemek

Zwykła żarnikowa żarówka

Zwykła żarnikowa żarówka działająca w oparciu o prąd zmienny (nasza sieć) to również stroboskop o częstotliwości 50Hz.Żarówki energooszczędne mają częstotliwość około 40 000Hz. Jest to o wiele mniej szkodliwa (albo i wcale) częstotliwość niż 50Hz, ludzki wzrok nie jest w stanie zarejestrować częstotliwości większych niż 100Hz.

Portret użytkownika Takitam

Zwykła żarówka drogi kolego -

Zwykła żarówka drogi kolego - owszem, jest zasilana prądem przemiennym 50 Hz czyli że 10 x na sekundę zmienia się kierunek prądu. Bezwładność cieplna rozżarzonego włókna jest tak duża że poziom natężenia światła nie zmienia się w czasie. W czasie 1/100 sec włókno nie zdąży ostygnąć poniżej zauważalnego progu natężenia światła. I dla tego zwykła żarówka jest na przyład stosowana przy oświetleniu tych stanowisk pracy, na których są szybko obracające się elementy - bo nie występuje efekt stroboskopowy. To właśnie efekt stroboskopowy wywołuje również ataki padaczki u epileptyków. I to jest minus świetlówek. A największy efekt stroboskopowy występuje w lampach led - jeśli są zasilane prądem stałym pulsującym. A takim prądem zasilane są w większości lampy led kupowane na naszym mrynku. Pozdrawiam Smile

Portret użytkownika Roni Tornado

Gabriel, ja mam napięcie w

Gabriel, ja mam napięcie w sieci 230 V - 240 V. U mnie nie palą się urządzenia bo to jest niemożliwe - jak jest jakieś przeciążenie to od razu "wysiadają korki". Tylko tradycyjne żarówki mi się przepalają.

Strony

Skomentuj