Wyniki badań wskazują, że ptaki w Kalifornii są coraz większe

Kategorie: 

Mewa w San Francisco

Na Uniwersytecie w San Francisco trwają badania, które prowadzą do przyjęcia bardzo zaskakującego odkrycia. Trendy  wyliczone przez ornitologów wskazują na to, że różne gatunki ptaków rosną jeśli chodzi o masę ciała i rozpiętość skrzydeł. To stoi w sprzeczności z oczekiwaniami.

 

Badania, przeprowadzone przez Raya Goodmana i Gretchen LeBuhn, obejmują dane z kontroli 14 735 ptaków złowionych od 1971 roku w pobliżu północnego krańca Zatoki San Francisco, i 18 052 ptaków złowionych pomiędzy 1983-2009 na południowym krańcu zatoki. Łowione ptaki obejmowały kilkanaście różnych gatunków. Każdy z nich był oznaczony i w ciągłej obserwacji.

 

Badania wykazały, że u wszystkich gatunków doszło do wzrostu masy ciała i rozpiętości skrzydeł o ponad 2 procent. Badano zarówno ptaki lokalne jak i migrujące i wszystkie potwierdzają tą tendencję.

 

Wyniki te są szczególnie zagadkowe, gdyż naukowcy początkowo myśleli, że ptaki powinny się zmniejszać z upływem czasu, a nie rosnąć. Hipoteza ta oparta była na teorii biologicznej, zwany "Regułą Bergmana," która stanowi, że zwierzęta mają tendencję do rośnięcia, dalej na północ, a duża masa pomaga im utrzymać ciepło w zimnym klimacie. Ponieważ w wielu wcześniejszych badaniach potwierdzono zasadę Bergmanna, naukowcy uważali, że klimat na naszej planecie jest coraz cieplejszy, można się, więc było spodziewać, że ptaki powinny być mniejsze.

 

Goodman i LeBuhn mimo to nadal winą za anomalię obarczają zmiany klimatu, ale teraz zaproponowali dwa wyjaśnienia. Pierwszym jest to, że ptaki większego rozmiaru lepiej radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które stają się coraz częstsze z powodu zmian klimatycznych. Po drugie, ich dieta jest bogata w składniki odżywcze, które są spowodowane przez zmiany w roślinach i owadach, do jakich doszło z powodu zmian klimatycznych.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Taczka Dziwaczka

Typowa reakcja środowiska

Typowa reakcja środowiska naukowego. Naukowcy mają tendencję do wmawiania innym, że ich przypuszczenia to prawda i fakt. Któż by nie marzył, aby jego teoria stała się podręcznikowym faktem rozgłaszanym na całym świecie? Zwłaszcza, jeśli zarobić by się jeszcze na tym dało. Stąd wynika to wielkie zaskoczenie, które jest trochę udawane, na pokaz. W głębi każdy naukowiec musi mieć świadomość (a jak nie ma, to jest durniem), że jego teorie to... tylko teorie i w każdej chwili można je podważyć i podać w wątpliwość.

Strony

Skomentuj